2446/331
"The Royal Geographical Society". Verdenskort af sterlingsølv dekoreret med 24 kt. guld.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/293
Skibsmodel af containerskibet Lehola, Tallin. I montre. 54 x 136 x 31 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/291
Samling tupilakker og figurer af udskåret kaskelottand. Grønland, 20. årh. H. 3,5-11 cm. (14)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2446/288
To bronze plaketter, 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2446/215
Fransk lågkrukke af bronze. Historicisme, 19. årh.s slutning. H. 21 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2446/221
Samling almueredskaber af bemalet, udskåret træ. Primært 19. årh. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2446/186
Et par rosetter af stuk med putti i relief. Ca. 1900. Diam. 51 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/187
Skibsklokke af bronze indgraveret KVINTUS 1901 . H. 20 cm Diam. 21 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2446/175
Et par barokform alterstager af tin. 19. årh. H. 48/54 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2446/81
Stort dyrerygsfad af tin, mesterstemplet Hans Höy, Kyöbenhavn. Vægt 6033 g. 45,5 x 78 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2446/54
Sladrekompas af bronzeret metal, kroneformet topstykke. 20. årh. H. 28. Diam. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK