2446/58Aarhus
Ejnar Sigurd Olsen: Skibsportræt af "Valkyrien". Sign. Goache på papir. Bladstørrelse 18 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/112Aarhus
Anton Melbye: Kystparti med både. Sign. Anton Melbye 1856. Akvarel på papir. Bladstørrelse 18,5 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/130Aarhus
Lars Petter Sjöström: Skibsportræt af "Camilla af Holbæk". Sign. Gouache på papir. Lysmål 44 x 59.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/139Lyngby
Johannes Larsen: Udsigt mod en bindingsværksstaldbygning. Sign. monogram. 49. Vandfarve og tusch på papir. Bladstørrelse ca. 20 x 26. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/154Lyngby
C. W. Eckersberg, Erling Eckersberg: Tre raderinger. Tryksign. Variable mål. (3).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/191Lyngby
Johan Gustaf Sandberg: Portræt af læge Nils Rosen von Rosenstein. Usigneret. Kul og hvidt kridt på papir. 21 x 17.5.
Vurdering :
2446/245Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af figurkomposition. Usigneret. Blyant og blæk på papir. Lysmål 13 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/251Aarhus
Jacob Ahrend Hinrich Böttger: "Carl Diederich von St. Pauli". Skibsportræt. Sign. Gouache på papir. 45 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/303Aarhus
Emanuel A. Petersen: Tre partier, Grønland. Sign. Oliekridt, akvarel og blyant på papir. Lysmål 15 x 39, 17 x 45 og 20 x 32. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/357Aarhus
Carl Locher, Carl Bloch: “Storm, Skagen” og "Båden ved broen". Raderinger. Bladstørrelse 31 x 43 og 27 x 36. U.r. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/362Aarhus
Hans Henrik Henningsen: Et par portrætter. Sign. monogram. Blyant på papir. Lysmål 32 x 24 og 31 x 23. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: