2446/194Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.'s midte: Opstilling med teroser i en flettet kurv. Usigneret. Olie på træ. 34,5 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/196Lyngby
Wilhelm Marstrand: Portræt af præst Ole Vind. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
2446/197Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Scene med en kvinde og to børn ved et gammelt hus. Utydligt sign. Olie på malepap. 60 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/200Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskekoner på Højbro Plads. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
2446/201Aarhus
Thorolf Pedersen: Sejlskibe på havet i friskt vejr. Sign. Thorolf Pedersen 93. Olie på lærred. 36 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/202Lyngby
Chr. Benjamin Olsen: En stille dag på havet for et sejlskib og en damper. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 34 x 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/203Lyngby
Fritz Kraul: Parti fra Rågeleje Strand. Sign. F. Kraul Raageleje 1927. Olie på lærred. 35 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/207Aarhus
Christian Zacho: "Aaen i Sorgenfri Skov". Sign. Chr. Zacho 1888. Olie på lærred. 49 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/208Aarhus
Rasmus Christiansen: Fjordparti med græssende køer. Sign. R X Chr. Olie på lærred. 47 x 69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/209Lyngby
Dansk kunstner, 19. årh.: Folkeliv omkring Frihedsstøtten i København. Sign. C.G. 1879. Olie på lærred. 57 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/228Aarhus
Carl V. Meyer: Portræt af en italienerinde. Sign. Carl V. Meyer 1915. Olie på lærred monteret på malepap. 22 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/229Aarhus
Holger Lübbers: Marine med sejlskibe. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/230Aarhus
Jens Holger Drachmann: En dal i Californien. Sign. Jens Drachmann. California 1914. Olie på malepap. 23 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/231Aarhus
Simon Simonsen: Marklandskab med to heste og et føl. Sign. Simon Simonsen 1904. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/232Aarhus
Victor Qvistorff: Opstilling. Sign. V. Qvistorff 1928. Olie på malepap. 34 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/237Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på træ. 22 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/240Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/241Aarhus
C. Hornung-Jensen: Landskab med høje træer ved en vej. Sign. C. Hornung Jensen ?9. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/242Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Marine med hollandsk kuf for sejl ved kysten. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/246Aarhus
Christian Blache: Kystparti fra Hirtshals. Sign. Olie på papir monteret på træ. 32 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/253Aarhus
Axel Birkhammer: Parti fra Silkeborgsøerne med græssende køer. Sign. A. Birkhammer. Olie på lærred. 48 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/274Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/275Aarhus
Leif Ragn-Jensen: To partier med hundeportrætter. Sign. Olie på lærred og olie på malepap. 25 x 31 og 30 x 22. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/277Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Udsigt over en bjergsø. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/278Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/279Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Sign. HW, 1887. Olie på lærred. 27 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/292Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Parti fra Nordafrika med solnedgang. Sign C. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 26 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/294Aarhus
Christjern Schobius: Portræt af en piberygende mand. Sign. monogram 96. Olie på lærred. 53 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/295Aarhus
Holger Møller: Portræt af Helene Hiort-Lorenzen (1862-1920). Sign. H. Møller. Olie på lærred. 29 x 27.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/309Aarhus
Emmy Thornam: Opstilling med blomster i en glasvase. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 32 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/310Aarhus
J. U. Bredsdorff: Sommeraften i Vendsyssel. Sign. monogram 1874. Olie på lærred. 33 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/330Lyngby
Ole Ring: Gadeparti med gult hus. Sign. Ole Ring 1930. Olie på lærred. 32 x 38.
Vurdering :
2446/334Aarhus
Carl Bille: Marine med sejlskib i høj sø. Sign. Carl Bille 1876. Olie på lærred. 21 x 32.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/347Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: En ung italienerinde på vej efter vand. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 65 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/354Aarhus
Julius Friedlænder: Parti med en italiensk familie, der holder bøn ved vejkapel. Sign. J.F. 1854. Olie på lærred. 23 x 33.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/355Aarhus
Victor Qvistorff: Dampskib ved kajen. Sign. V. Qvistorff. Olie på lærred. 32 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/374Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/378Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/380Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/385Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/386Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/387Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: