2446/1Lyngby
Paul Fischer: Parti fra Søtorvet. Usigneret. Olie på malepap. 30 x 40.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/4Aarhus
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2446/7Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/10Aarhus
H. A. Brendekilde: Sollys gennem bøgetræer, antageligt Hunderup Skoven, Odense. Sign. Olie på lærred. 78 x 95.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/13Lyngby
A. Andersen-Lundby: Solnedgang mellem sneklædte træer. Sign. A. Andersen-Lundby. Olie på lærred. 103 x 163.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/16Aarhus
Svend Hammershøi: Parti fra haven ved Prinsens Palæ. Usigneret. Olie på lærred. 57,5 x 45.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2446/19Lyngby
Christen Dalsgaard: Almueinteriør med en lille familie. Sign. Chr. Dalsgaard Sorø 1879. Olie på lærred. 32 x 25,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/22Aarhus
Alexandre Roubtzoff: Parti fra ruinerne ved Carthage. Sign. Olie på lærred monteret på pap. 25 x 32.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/25Lyngby
Johannes Larsen: Et høstlandskab med en sort jagthund. Sign. på udstillingsetiket på blændrammen Johannes Larsen. Olie på lærred. 34 x 45.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/28Aarhus
Julius Paulsen: Portræt af henslængt nøgen kvinde. Sign. J.P. 1933. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/31Lyngby
Holger Drachmann: "Hamburg an der Elbe". (Hamborg ved Elben). Sign. Holger Drachmann 92. Olie på lærred moteret på malepap. 32,5 x 46.
Vurdering :
2446/34Aarhus
Carl Locher: Parti fra Bulbjerg med Skarreklit. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 26 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/37Lyngby
Hans Smidth: Optrækkende byge ved en hedegaard. Sign. Hans Smidth samt utydeligt dateret. Olie på lærred. 62 x 104.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/38Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Havneparti med sejlsbibe ved kajen. Usigneret. Olie på plade. 63 x 126.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/40Aarhus
Anton Melbye: Marine med et sejlskib i høj sø. Usigneret. Olie på træ. 23 x 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/43Lyngby
Olga Alexandrovna: Potteplanter i en solrig vindueskarm. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 24 x 27.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/46Aarhus
Emanuel A. Petersen: "Ved Christianshaab, Nordgrønland". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 53 x 71.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/49Lyngby
Christian Zacho: Et åløb strømmer gennem en bøgeskov. Chr. Zacho 1908. Olie på lærred. 1908. 89 x 125,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/52Aarhus
F. M. E. Fabritius de Tengnagel: Landskab med vindblæste træer. Sign. F. M. E. F, 1840. Olie på træ. 23 x 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/55Lyngby
Frederik Vermehren: "En Bondekone, der bringer Kaffe til sin Moder...". Sign. F. Vermehren 1850. Olie på lærred. 85,5 x 102,5.
Vurdering :
2446/61Lyngby
Ubekendt maler, 19.-20. årh.: En nordafrikansk herre. Utydelig sign. Olie på lærred monteret på plade. 58 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/64Aarhus
Christian Blache: Parti fra Samsø med brænding en kysten. Sign. Chr. Blache, Samsø, 93. Olie på malepap. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/67Lyngby
Peter Hansen: Portræt af en pige i lyserød kjole og stråhat. Sign. på bagsiden Peter Hansen 1901. Olie på lærred. 49,5 x 39.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/73Lyngby
Vilhelm Arnesen: "Udsigt fra stranden ved Finnedalen mod Hammeren. Bornholm". Sign. Vilh. Arnesen 1920. Olie på lærred. 50,5 x 75,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/79Lyngby
Olga Alexandrovna: En lille vej omkranset af efterårstræer. Sign. Olga. Olie på lærred monteret på plade. 34 x 39.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/80Aarhus
Emanuel A. Petersen: Solskin over et islandskab, Grønland. Sign. EmAP. Olie på lærred. 25 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/82Aarhus
Viggo Pedersen: Landskab med markarbejdere. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 36 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/85Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/88Aarhus
Christian Benjamin Olsen: Marine med fyrskibet "Skagen Rev". Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 34 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/91Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/94Aarhus
Viggo Pedersen: Parti fra Torsdalen ved Gausdal, Norge. Sign. Olie på lærred monterte på malepap. 26 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/97Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Slaget ved Helgoland d. 9. maj 1864. Usigneret. Olie på lærred. 30,5 x 40,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/100Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/103Lyngby
Adolph Humborg: "Mais Ernte". En majshøst. Betegnet Op. CCXV. Sign. A. Humborg. Olie på lærred. 75 x 95.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/106Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/109Lyngby
Friedrich Albin Koko-Micoletsky: Solnedgang over havet. Sign. Koko-Mikoletsky. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/115Lyngby
Viggo Johansen: Fra et køkken - antageligt Brøndums gamle køkken i Skagen. Sign. V. J. 80. Olie på lærred monteret på lærred. 24 x 33,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/118Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/121Lyngby
Julius Paulsen: Siddende nøgen model med bortvendt hoved. Sign. Jul. P. 36. Olie på træ. 55 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/124Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/127Lyngby
Ubekendt maler, 19.-20.årh.: Krigsskibe og sejlbåde på havet ud for Kronborg. Usigneret. Olie på lærred. 46 x 70.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/133Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: Faraglioniklipperne på Capri. Sign. N. F. Schiøtz-Jensen Capri 1886. Olie på træ. 27 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/136Aarhus
Julie Hamann: Interiør med en dreng og en pige i døråbningen. Sign. monogram, 1878. Olie på lærred. 31 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/142Aarhus
Jacob Meyer: Landskab, Værløse. Sign. Jacob Meyer. Olie på malepap. 33 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/145Lyngby
Julius Paulsen: Rygvendt model. Sign. J. P. Olie på træ. 24 x 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/148Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/153Lyngby
Viggo Pedersen: Solrig sø med to svømmende ænder. Sign. Viggo Pedersen 1886. Olie på lærred. 53 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/156Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Dansk dampskib. Utydlig sign. samt dateret 86. Gouache på papir. 43 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/159Lyngby
Julius Paulsen: Portræt af en kvinde. Sign. J. P. 1901. Olie på lærred. 30 x 27.
Vurdering :
2446/161Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh - 20. årh.: Fire motiver i pompeiansk stil med dansende og musicerende kvinder. Usigneret. Olie på malepap. 40 x 25,5. (4).
Vurdering :
2446/163Lyngby
Carl Carlsen: Et solrigt interiør med en kvinde i lyserød kjole. Sign. monogram 1911. Olie på lærred. 59 x 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/164Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og postbud ved gammelstrand. Sign. SC. Bjulf. Olie på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
2446/172Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/173Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/177Lyngby
Gaetano d'Esposito: En vandbærerske på en Italiensk kystvej. Sign. G. d'Esposito. Olie på lærred. 45,5 x 29,5.
Vurdering :
2446/181Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/185Lyngby
William Cotton Faed: En lille pige i en stol med en bog hvilende i skødet. Sign. Wm. C. Faed 1881. Olie på malepap. 26 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/188Aarhus
Constantin Hansen: Skitse til "Dyveke". Usigneret. Olie på lærred. 24 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/193Aarhus
William Henriksen: "Sommerdag ved Kronborg". Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 16 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/194Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.'s midte: Opstilling med teroser i en flettet kurv. Usigneret. Olie på træ. 34,5 x 46.
Vurdering :
2446/196Lyngby
Vurdering :