2446/2Aarhus
Georg III standur i kasse af grønmalet træ, rigt dekoreret med kinesiske motiver. Sign. Wm. Greak. 18. årh. H. 213,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/8Aarhus
John Grant: George III lygteur i kasse af bemalet træ, skive af tin med romer- og arabertal. H. 49. B. 29. D. 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/74Aarhus
Mappin & Webb, London: Fransk rejseur af messing og slebet glas, skive af hvid emalje. Sign. 19. årh. H. 9. B. 5,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/116Aarhus
Fransk kaminur af delvist forgyldt og patineret bronze, ved urhus to putti. 19. årh. H. 35. B. 49.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/174Aarhus
“Amor et Psyke”. Fransk kaminur af patineret metal på base af marmor. Efter A. Canova. 20. årh. H. 56. B. 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/254Lyngby
Østrigsk rokoko lygteur i kasse af sortmalet træ, værk med dobbelt slag. Sign. Joh. Georg, Herzogenburg. 18. årh.s midte. H. 44. B. 27. D. 16.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/373Aarhus
Fransk Napoleon III kaminur af patineret og forgyldt bronze, urhus prydet med Apollo. 19. årh. H. 58. W. 42 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: