2443/944
Sys Hindsbo: "Ulven og den døde". 2002. Sign. Sys Hindsbo, 02, E.T. 1/1. Håndkoloreret radering. Lysmål 102 x 150.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2443/921
Jørgen Jacobsen: "Grønt brev". 1990. Signeret. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2443/912
Jack Kampmann: Landskab med huse, Færøerne. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 25 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2443/885
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. 1989. Signeret med datering. Olie på lærred. 46 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2443/878
Ubekendt maler, 20. årh.: "Window". Usign. Olie på lærre. 123 x 152.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2443/869
Knud Erik Færgemann: "Søndag i Blegkilde". Sign. KEF. Olie på plade. 25 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2443/863
Peter Bonde: "Persuasion". Sign. Peter Bonde 1990. Olie på lærred. 100 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2443/852
Carl Østerbye: Landskab. Sign. CØ. Olie på lærred. 66 x 93.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2443/804
Herman Stilling: "Engel foroven trold forneden", 1990. Sign. H. Stilling. Olie på lærred. 73x60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2443/802
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2443/807
Trine Skovgaard: "En pige i medvind". 1996. Sign. Trine Skovgaard. Olie på plade. 69 x 69.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2443/806
Rolf Gjedsted: Fire kompositioner. Sign. Rolf Gjedsted. Akryl på plade. 25x40. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2443/805
Örlygur Sigurðsson: Billardspillere. Sign. Örlygur, 1946. Tusch på papir. Lysmål 38 x 27.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2443/798
Knud Kristensen: "Foraar-Aften-Hanstholm". Sign. Knud Kristensen 1952. Olie på lærred. 55 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2443/792
Finn Pedersen: "Penny Lane". Sign. Finn Pedersen 70 med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2443/797
William Hansen: "Adventure-land". Sign. monogram 63. Olie på plade. 122 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2443/786
Tróndur Patursson: Uden titel. Usign. Mixed media på papir. Lysmål 36 x 52
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2443/775
Preben Wölck: "Skrænten, Mors. Sign. Wölck med titel på bagsiden. Olie på lærred. 74x59.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2443/774
Arthur Köpcke: Uden titel. Sign. Köpcke 97. Collage på papir. Bladstørrelse 32×50.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2443/771
Richard Winther: "Kalk Bærersker", 2006-07. Usign. Olie på plade. 48 x 60.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2443/770
Richard Winther: Figurkomposition, 85. Usign. Olie på masonit. 41x38
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2443/767
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes 1975. Mixed media på lærred. 78 x 49. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2443/766
Johannes Carstensen: Landskab med sol. Sign. Johs. Carstensen. Olie på lærred. 48 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2443/764
Richard Winther: "Thorvaldsens hjemkomst". Sign. på bagsiden Rdo, Apr. 1982. Olie på papir. 74 x 60.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2443/763
Søren Kent: "Gudhjem". Sign. Søren Kent 12. Akryl på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2443/761
Wiliam Skotte Olsen: Komposition. Sign. WSO. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2443/759
Peter Brandes: Uden titel, 1975. Sign. Akvarel på papir monteret på lærred. 78x48.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2443/758
Aage Gitz-Johansen: Opstilling. Sign. monogram. Oile på lærred. 60x50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2443/749
Jack Kampmann: Parti fra Færøerne. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 24x33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2443/748
Irene von Spee: Uden titel, 2018. Sign. på bagsiden. Birkebark på lærred. 69 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2443/736
Peter Nyborg: "Torhult miraklet", 1981. Sign. Peter Nyborg med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 53 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2443/740
Jack Kampmann: Færøsk landskab. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38x46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2443/739
Aage Gitz-Johansen: "Myte". Usign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 30 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2443/733
Svend Wiig Hansen: Figurer i landskab. Sign. Sv. Wiig Hansen 58. Blyant på papir. Lysmål 28,5 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2443/727
Evgenij Klenø: Landskab med figurer. Sign. Klenø. Olie på lærred. 76 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2443/726
Yasin Atia: Uden titlel. Sign. Yasin Atia, 2003. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2443/721
Ulrich Kvist: "Violinpigen". Sign. Ulrich Kvist; Sign. på bagsiden Ulrich Kvist 75. Olie på masonit. 60 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2443/720
Ulrich Kvist: Uden titel. Sign. på bagsiden Ulrich Kvist 23/8-1977 med dedikation. Olie på masonit. 61 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2443/718
Paul Høm: Interiør med en pige. Sign. Höm 44. Olie på lærred. 61 x 48.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2443/716
Sven Dalsgaard: To kompositioner. Sign. Sven Dalsgaard 1960. Akvarel og tusch på papir. Lysmål hver 33 x 26. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2443/710
Frits Bruzelius: Landskab med udsigt tl huse og hav. Sign. FB. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2443/709
Allan Schmidt: Uden titel. Sign. AS 56. Olie på lærred. 82 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2443/703
Aksel Jørgensen: Interiør. Sign. Aksel Jørgensen 1955. Pastel på papir. Lysmål 58,5x42,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2443/695
Frank Hammershøj: Uden titel. Sign. FH. Olie på lærred. 80 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2443/691
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 140.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2443/690
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2443/687
Bent Holstein: "Mirror Key", 2005. Sign. Holstein med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80x50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2443/683
Lars Dan: Uden titel, 2005. Sign. med datering på bagsiden. Oile på lærred. 50x50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2443/674
Vibeke Alfelt: Blå Hest. Usign. Olie på lærred. 90x100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2443/678
Ubekendt maler, 20. årh.: Gadeparti. Utydelig sign. Olie på lærred. 95 x 121.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2443/668
Peter Hentze: Uden titel, 90. Sign. Hentze. Akvarel, collage og airbrush på papir. Lysmål 69x98.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2443/666
Preben Wölck: "Dreng fra Norge", 1973. Sign. Wölck. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73x79.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2443/655
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Der Künstler mit dem Hut". Utydelig signeret. Akryl på plade. 99 x 77.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2443/652
Arthur Köpcke: Bolde, 1969. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2443/656
Esben Hanefelt Kristensen: "Et kredsløb i skoven". Sign. monogram 86. Olie på plade. 60 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2443/654
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, Copenhagen 1990. Collage og mixed media. Bladstørrrelse 55x48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2443/653
Marco Evaristti: Uden titel, 2014. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 83 x 63. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2443/646
Aage Gitz-Johansen: "Under polcirklen". Sign. monogram; med titel på bagsiden. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 50 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2443/643
Nes Lerpa: Uden titel, 1979. Sign. og datering på bagsiden. Mixed media på lærred. 74 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2443/632
Sven Dalsgaard: Fire kompositioner. Sing. Sven Dalsgaard 1960. Akvarel på papir. Lysmål hver 26 x 33. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2443/629
Kari Svensson: "Ved kysten". 2003. Sign. K. Svesson 03. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK