2443/86Aarhus
Wilhelm Marstrand: Den lille mades. Usigneret. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20 x 16.
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Næste bud:
2443/130Aarhus
Viggo Johansen: Skitse til "Fangsten deles, fiskere og en kone på Skagens Sønderstrand". 1885. Usigneret. Blyant på papir. Lysmål 15 x 9.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2443/136Aarhus
Emmery Rondahl: Studie af et gipsrelief. Sign. Emmery Rondahl. Kul på papir. Bladstørrelse 41 x 38,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2443/142Aarhus
Emmery Rondahl: Tre akademitegninger i form af nøgne mænd. Èn sign. Blyant og kul på papir. Varierende mål. U.r. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2443/162Aarhus
Paul Höfer: Portræt af Hypnos. Sign. Paul Höfer. Blyant på papir. Lysmål 15,5 x 19.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2443/187Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2443/212Aarhus
Johann Georg Schütz: Bakket landskab. Sign. G. Schütz. Blyant og tusch på papir. Lysmål 15 x 19,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2443/213Aarhus
Ubekendt kunstner, 19. årh: Sydlandsk parti ved en bjergsø. Usigneret. Akvarel på papir. Lysmål 17 x 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2443/222Aarhus
Hans Nicolaj Hansen: Skitse til "Slaget ved Lyndanisse 1219.". Tusch og akvarel på papir. Lysmål 17 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2443/260Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Fransk havneparti. Utydeligt signeret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 15 x 24.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: