2443/33Lyngby
Kinesisk hatstand af porcelæn, sekssidet form, dekoreret i emaljefarver. 19. årh.s slutning. H. ekskl. montering 27,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2443/69Lyngby
Kinesisk bord af sortlakkeret træ, den ene side med fire skuffer. 20. årh. H. 49. L. 175,5. B. 76.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2443/87Lyngby
Japansk koro af bronze. Meiji (1868-1912) Vægt 1817 g H. 17 cm Diam. 16 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2443/165Lyngby
Kinesisk pendant af udskåret lys celadon jade. Sen Qing ca. 1900. L. 6 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2443/198Lyngby
Figur af delvist forgyldt og bemalet bronze i form af firarmet Tara. Nepal, midt 20. årh. Vægt 318 g. H. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2443/201Lyngby
Et par kinesiske hatstands af porcelæn, dekoreret i farver med fugle og blomster. Monteret som lamper. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 29,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2443/216Lyngby
Kinesisk komposition med figurer i eksteriør på silke, betegnet Castiglioni, i ramme af hardwood. 20 årh. Billedefelt 84 x 49 cm. Ramme 156 x 60 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2443/218Lyngby
To kinesiske tallerkner af porcelæn, dekorerede med kålbladsdesign og longevity. 20. årh. Diam. 26 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2443/220Lyngby
Kinesisk "Swatow" fad. Transition 17. årh. Diam. 43 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2443/221Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2443/233Lyngby
Kinesisk tripod røgelseskar af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 20. årh. H. 12 cm Diam. 26 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2443/234Lyngby
Kinesisk tedåse samt lågbojan af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. 20. årh. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2443/238Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver. Republik. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 27,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2443/255Lyngby
Kinesisk gulvvase af porcelæn. 20. årh. H. 60 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: