2443/5Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/11Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 72. B. 70. D. 40. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2443/17Lyngby
Backgammon bord af senere bemalet træ, hver side med udtræksplade, løs plade hvorunder bemalet spillebræt. H. 76. L. 97. B. 59.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2443/23Lyngby
Dansk flisebord med 24 fliser af fajance dekoreret i blåt, senere bemalet og guldstafferet underdel af træ. 18. årh.s slutning. H. 76. L. 88. B. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/35Lyngby
Dansk rokoko kommode af delvist forgyldt egetræ. 18. årh.s midte. H. 100. B. 64. D. 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2443/41Lyngby
Et par kinesiske brudestole med armlæn. 19. årh. H. 93. B. 53. D. 42. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/47Lyngby
Et par kinesiske 'horseshoe' stole af delvis poleret træ. 20. årh. H. 100. B. 53,5. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2443/53Lyngby
Engelsk 'Military chest' af mahogni i to dele med beslag og greb af messing. 19. årh. H. 100. B. 101,5. D. 49,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/59Lyngby
Lille vitrineskab af senere bemalet træ, buet top, front med glasdør bag hvilken hylder. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
7.500 DKK Næste bud:
2443/65Lyngby
Ovalt klapbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Barok form, 20. årh. H. 77. L. 97. B. 90.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2443/71Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/77Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2443/83Lyngby
Sengustaviansk konsol af forgyldt og bemalet træ, plade af brun marmor. 18. årh.s slutning.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2443/89Lyngby
Gustaviansk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor, sarg porfyr imiteret glasfrise. Stockholm, 18. årh. slutning. H. 84. B. 86. D. 46.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2443/95Lyngby
Et par Wing Chairs med betræk af dybthæftet gul-brunt skind, sæder med hynder. George III form, 20. årh. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2443/101Lyngby
Pengekiste af bemalet metal, låg med mekanisk lås. 19. årh.s anden halvdel. H. 50. B. 61. D. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2443/131Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af mahogni med beslag af forgyldt bronze. København, 18. årh.s slutning. H. 80. B. 73. D. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/143Lyngby
Et par kommoder af nøddetræ, front med tre svungne ligeknækkede skuffer. Barok form, 20. årh. H. 80. B. 46. D. 40. (2
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/248Lyngby
Stor fransk kommode af rosentræ indlagt med marquetteri, plade af marmor. Louis XVI form, 19. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/278Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2443/279Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/280Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2443/285Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: