2443/1Lyngby
Janus la Cour: Markvej med nøgne træer. Sign. J. la Cour 31. M[...] 1885. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2443/7Lyngby
I. T. Hansen: Sommerdag i gården i Basilica di San Zeno. Sign. I. T. Hansen 1910 S. Zeno Verona. Olie på lærred. 35 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2443/13Lyngby
Laurits Tuxen: Trankogning. Ca. 1879. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 31.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2443/19Lyngby
Holger Drachmann: "Under Bornholms Storm”. Utydelig sign. 1871. Olie på lærred. 24 x 40,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2443/31Lyngby
Olga Alexandrova: En lille vej omkranset af efterårstræer. Sign. Olga. Olie på lærred monteret på plade. 34 x 39.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2443/37Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2443/43Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en dreng i lyseblå jakke. Usigneret. Olie på lærred. 20 x 17.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2443/49Lyngby
Jens Juel: Barndomshjemmet Degneboligen ved Gamborg Kirke, Fyn. Usigneret. Olie på træ. 40 x 53.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2443/55Lyngby
Emanuel A. Petersen: "Vinterdag. Christianshaab. Rodebaylandet". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 71 x 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2443/61Lyngby
Jens Juel: Portræt af Kirstine Colbiørnsen. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Oval. 69 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2443/67Lyngby
Christian Eckardt: "Fregatten Jylland under Sejl". Sign. C. Eckardt 1896. Olie på lærred. 56 x 85.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2443/79Lyngby
Hanne Hellesen: Et par opstillinger med blomster på karm. Begge sign. H. H. den ene dateret 1824, den anden 18?. Olie på lærred. 25 x 32,5. (2).
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2443/91Lyngby
Emma Thomsen: "Unica-Roser, som ligge paa en Steen". Sign. Emma Thomsen. Olie på lærred. 27 x 33,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2443/97Lyngby
Julius Paulsen: "Moder og Barn". Sign. Jul Paulsen 1914. Olie på lærred. 66 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2443/103Lyngby
Carl Bloch: En vandringsmand. Sign. C. B. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 18 x 15.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2443/115Lyngby
George Morland: En fattig flok laver bål i skoven. Sign. G. Morland 1792. Olie på lærred. 42 x 48.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2443/121Lyngby
Vilhelm Arnesen: Sejlskib og fiskerbåd på Øresund. Sign. Vilh. Arnesen. Olie på lærred. 46 x 73.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2443/127Lyngby
Carl Locher, efter, ca. 1900: "Ved Skagens Strand". Usigneret. Olie på lærred. 87 x 132.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/133Lyngby
David Monies: Portræt af Assistenshusforvalter Johan Rubring Harboe kaldet Onkel Harboe (1762-1840). Usigneret. Olie på lærred. 57 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2443/145Lyngby
Julius Paulsen: Interiør med en siddende model, der læser. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 66 x 53.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2443/167Lyngby
Frans van Mieris, efter, 18. årh.: Doktorens besøg. Usigneret. Olie på træ. 43 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2443/170Lyngby
Julius Paulsen: Interiør med en læsende kvinde. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2443/172Lyngby
Alfred Louis Jacomin: Interiør med en ældre mand, der formaner to små børn. Sign. A Jacomin. Olie på træ. 46 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2443/175Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/180Lyngby
Julius Paulsen: Liggende model. Sign. J. P. Olie på træ. 38 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2443/188Lyngby
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Interiør med to ældre herrer ved et vindue. Utydelig sign. dateret 1849. Olie på malepap. 29 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2443/191Lyngby
Italiensk maler, 18. årh.: Fragment af et dørstykke prydet med våbenskjold og latinsk tekst. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 27,5 x 41,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2443/195Lyngby
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: En nøgen kvindelig model. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2443/199Lyngby
Jean-Baptiste Oudry, efter, 19. årh.: Ulven og lammet. Sign. D'ap J. B. Oudry Le Moine. 1874. Olie på lærred. 98 x 140.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: