2443/2Aarhus
Fransk Napoleon III kaminur af patineret og forgyldt bronze, urhus prydet med Apollo. 19. årh. H. 58. W. 42 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2443/8Aarhus
Fransk Charles X søjleur af mahogni, urskive af forgyldt bronze med romertal. 19. årh. H. 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2443/56Aarhus
“Amor et Psyke”. Fransk kaminur af patineret metal på base af marmor. Efter A. Canova. 20. årh. H. 56. B. 53.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2443/107Lyngby
Kaminur med figur og montering af bronze, stående klassisk kvinde, urkasse af sort marmor. 19. årh.s slutning. H. 56. B. 39. D. 17.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2443/110Aarhus
Fransk kaminur af delvist forgyldt og patineret bronze, ved urhus to putti. 19. årh. H. 35. B. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2443/113Lyngby
Fransk kamingarniture af bronze og hvid marmor, bestående af kaminur og et par kandelabre. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2443/119Lyngby
Fransk vægur i kasse af forgyldt bronze med skive af hvid emalje. Rokoko form, 19. årh.s midte. H. 47. B. 27.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/125Lyngby
Engelsk regency lygteur i kasse af mahogni indlagt med lyst træ. 19. årh.s begyndelse. H. 41. B. 30. D. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2443/257Aarhus
Regency standur i kasse af mahogni, malet urskive med romertal. 19. årh.s. begyndelse. H. 217. B. 53. D. 24.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2443/281Lyngby
Engelsk standur i kasse af mahogni, sign. john Seddon, St James's London. 19. årh.s begyndelse. H. 217. B. 48. D. 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: