2434/500Aarhus
Bent Sørensen: Uden titel. Usign. Skulptur af patineret bronze. H. ekskl. base 52.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2434/501Lyngby
Bodil Manz: Skulpturel vase af porcelæn. Delvis dekoreret med okkergul, koboltblå og sort glasur. H. 18.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/502Lyngby
Lars Nørgård: “Neptun” 2012. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 195 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2434/503Aarhus
Michael Kvium: "Happy Down Under". Sign. på bagsiden Kvium 03. Olie på lærred. 40 x 40.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/504Lyngby
Evald Nielsen: Cirkulær frugtskål af sølv med hamret overflade. Stamme smedet med stiliseret reliefdekor. H. 11,7. Diam. 24,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/505Lyngby
Günther Förg: Uden titel, 2008. Sign. Förg 98. Lertøj med udsmykning i begitning og ridset relief. Dia. 46.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/506Aarhus
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/507Lyngby
Kay Bojesen, m.fl.: Oval flakon af klart glas med facetdekor. Montering og prop af sølv. H. 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/508Lyngby
Albert Bertelsen: "Mand med kæde", 1973. Sign. Albert Bertelsen 73. Olie på lærred. 120 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/509Aarhus
Hans J. Wegner: "Bamsestol". Øreklapstol med ben og negle af eg, betrukket med lyst uld. Udført hos AP-Stolen.
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2434/510Lyngby
Georg Jensen: Oval kandisskål af sterlingsølv med hamret overflade. L. 13,3.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/511Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, 1978/1980. Sign. MB samt stemplet på blændrammen Mogens Balle. Olie på lærred. 22 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/512Aarhus
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2434/513Lyngby
Georg Jensen: Tidlig serveringsspade af sølv med delvis hamret overflade. Georg Jensen anno 1904. L. 25,7.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/514Lyngby
Jean Robert Ipousteguy: "Michel-Ange", 1966. Sign. Ipousteguy, 5/9. Mørkpatineret bronze. 15 x 16 x 13.C3
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2434/515Aarhus
Eydun av Reyni: Uden titel. Sign. E. av R 03. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2434/516Lyngby
Just Andersen: Rund vase af patineret diskometal, støbt med kanneleret reliefdekor. Stemplet monogram Just A., Denmark. Dessin D2411. H. 25,8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/517Lyngby
Vurdering :
2434/518Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/519Lyngby
Jais Nielsen: Vase af stentøj modelleret med motiv med Adam og Eva i relief, hanke i form af slangen. H. 23,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/520Lyngby
Nicholas Koshkosh: "Flowers instead of Bombs", 2022. Akryl, olie og spraymaling på lærred. 185 x 151. Uindrammet.
Vurdering :
2434/521Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/522Lyngby
Vurdering :
2434/523Lyngby
Albert Bertelsen: "Fjeldhytte" , 1975. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 90.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/524Aarhus
Jens Søndergaard: "Efter aarslandskab". Sign. Jens Søndergaard 46. Olie på lærred. 111 x 137.
Vurdering :
2434/525Lyngby
Bente Hansen: Høj cylindrisk gulvvase af stentøj modelleret med bølgende sider. Dekoreret med grønbrune glasurer. H. 79.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/526Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Landskab med figurer og sole. Sign. Oliekridt og blyant på papir. Lysmål 30 x 42.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/527Aarhus
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2434/528Lyngby
Kgl. P., m. fl.: Fem små vaser og skåle af stentøj. Kgl. P. H. 5,2-10,8. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/529Lyngby
Peter Brandes: "Phaidon", 2000. Usign. Lertøj dekoreret med polykrom glasur. H 46.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/530Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/531Lyngby
Jeppe Eisner: Fad af fajance dekoreret med motiv i blå, grå og violette glasurer på lys bund. L. 32,7. B. 22,7.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/532Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/533Aarhus
Kristian von Hornsleth: "Fuck You Art Lovers". Sign. Hornsleth. Højhælet støvle af spraymalet skind. Unik. H. 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/534Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/535Lyngby
Andreas Wargenbrant: "The Winner takes it all!". Bronze. 39 x 37.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/536Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/537Lyngby
Royal Copenhagen: 15 årsæg af porcelæn med polykrom dekor. H. ca. 9,5. (15)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2434/538Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/539Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/540Lyngby
Mogens Koch: Seks bogreoler af massiv fyrretræ. samt fire sokler. H./B. 76. D. 27,5. (10)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2434/541Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/542Aarhus
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/543Lyngby
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: To skabe af massiv teak. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Vurdering :
2434/544Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/545Aarhus
Jens-Flemming Sørensen: Uden titel. Sign. J-F S. Patineret bronze på sokkel af blankpoleret, sort marmor. 30 x 39 x 25.
Vurdering :
2434/546Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 33". Skammel med stel af stål. Hynde betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/547Lyngby
Johnny Madsen: Ansigt. Sign. Johnny Madsen. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
2434/548Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Kunstnerens selvportræt. Usign. Olie på lærred. 87 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/549Lyngby
Hans J. Wegner: “Y-stolen”. Sæt på otte armstole af ask. Sæde med flettet papirgarn. (8)
Vurdering :
18.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/550Lyngby
Leif Sylvester: "Vera ved vandet". Sign. Sylvester 89. Olie på plade. 18 x 18.
Vurdering :
2434/551Aarhus
Nanna Ditzel, Jørgen Ditzel: Fritstående skrivebord af teak, sarg med fire integrerede skuffer. H. 75. L. 175. B. 75.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2434/552Lyngby
Niels O. Møller: Et sæt på seks stole med stel af palisander, sæde betrukket med mønstret, lys uld. Model 78. (6)
Vurdering :
2434/553Lyngby
Thor Lindeneg: "Nature Morte med stenfugl". Sign. Thor Lindeneg 78. Olie på plade. 120 x 90.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/554Aarhus
Vurdering :
2434/555Lyngby
Poul Henningsen: "Spørgsmålstegnet", "P.H.-2/2". Bordlampe af bruneret messing. Skærme af gulmalet opalglas.
Vurdering :
2434/556Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. samt på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 80.
Vurdering :
2434/557Aarhus
Arne Jacobsen: ”Syveren”. Fire skalstole betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Fritz Hansen. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/558Lyngby
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Fritstående to-personers sofa med stel af forkromet stål.
Vurdering :
2434/559Lyngby
Maja Lisa Engelhardt: "Burning bush". Sign. MLE 95. Gouache på papir. Bladstørrelse 76 x 110.
Vurdering :
2434/560Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: