2434/518
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2434/516
Just Andersen: Rund vase af patineret diskometal, støbt med kanneleret reliefdekor. Stemplet monogram Just A., Denmark. Dessin D2411. H. 25,8.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2434/517
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2434/507
Kay Bojesen, m.fl.: Oval flakon af klart glas med facetdekor. Montering og prop af sølv. H. 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2434/513
Georg Jensen: Tidlig serveringsspade af sølv med delvis hamret overflade. Georg Jensen anno 1904. L. 25,7.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2434/515
Eydun av Reyni: Uden titel. Sign. E. av R 03. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2434/514
Jean Robert Ipousteguy: "Michel-Ange", 1966. Sign. Ipousteguy, 5/9. Mørkpatineret bronze. 15 x 16 x 13.C3
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2434/512
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2434/511
Mogens Balle: Uden titel, 1978/1980. Sign. MB samt stemplet på blændrammen Mogens Balle. Olie på lærred. 22 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2434/510
Georg Jensen: Oval kandisskål af sterlingsølv med hamret overflade. L. 13,3.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2434/509
Hans J. Wegner: "Bamsestol". Øreklapstol med ben og negle af eg, betrukket med lyst uld. Udført hos AP-Stolen.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
2434/508
Albert Bertelsen: "Mand med kæde", 1973. Sign. Albert Bertelsen 73. Olie på lærred. 120 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2434/506
Albert Bertelsen: Vinterbegravelse, 1962. Sign. Albert Bertelsen med datering. Olie på lærred. 82 x 108.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2434/505
Günther Förg: Uden titel, 2008. Sign. Förg 98. Lertøj med udsmykning i begitning og ridset relief. Dia. 46.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2434/504
Evald Nielsen: Cirkulær frugtskål af sølv med hamret overflade. Stamme smedet med stiliseret reliefdekor. H. 11,7. Diam. 24,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2434/503
Michael Kvium: "Happy Down Under". Sign. på bagsiden Kvium 03. Olie på lærred. 40 x 40.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
2434/502
Lars Nørgård: “Neptun” 2012. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 195 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
2434/501
Bodil Manz: Skulpturel vase af porcelæn. Delvis dekoreret med okkergul, koboltblå og sort glasur. H. 18.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2434/500
Bent Sørensen: Uden titel. Usign. Skulptur af patineret bronze. H. ekskl. base 52.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK