2434/579
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær miniature lågæske af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur med udsparet dekor. Sign. alev '74. Unik. H. 3,2. Diam 4,2.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2434/578
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2434/577
'Money, People, Politics'. Forord af instruktøren Oliver Stone. Omslag med firdobbelt hologram. teNeues Media. E2
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2434/564
Mogens Koch: Reolvæg af massiv fyrretræ, bestående af ni bogreoler, inkl. fire sokler. (13)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2434/572
Lars Åkirke: "Blå storm-sol", 1977. Sign. Åkirke 77; Sign. på bagsiden Lars Åkirke 1977. Olie på lærred. 100 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2434/576
Magnus L. Stephensen: Syskrin af massiv mahogni opsat på løst stel, beslag af messing.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2434/575
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2434/574
Poul Oscar Hansen: "Østerskov". Sign. POH 82. Collage i farvet papir. Lysmål 64 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2434/573
Mogens Koch: Et par skabe af massiv elm med tilhørende sokler. H./B. 76. D. 36. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2434/571
Svend Wiig Hansen: Komposition. Sign. Wiig Hansen 89. Kul på papir. Bladstørrelse 49 x 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2434/570
Ole Wanscher: Dækketøjsskab af mahogni. Profileret front med to døre og fire skufferH. 161. B. 123. D. 42.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2434/569
Johannes Andersen: "Smilet". Sofabord af teak med underliggende hylde. H. 49. L. 135. B. 52.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2434/566
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: Rektangulært sofabord af palisander. Udført og mærket hos France & Søn.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2434/565
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 17 til 32 x 40. Uindrammet. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2434/568
Lilibeth Cuenca Rasmussen: Figurkomposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 50 × 60. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2434/561
Hans J. Wegner: “Bamsestolen”. Øreklapstol med “negle” og ben af teak. Sider, dybthæftet ryg samt løs sædehynde betrukket med rødt uld.
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
2434/556
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. B. samt på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2434/555
Poul Henningsen: "Spørgsmålstegnet", "P.H.-2/2". Bordlampe af bruneret messing. Skærme af gulmalet opalglas.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2434/563
Børge Mogensen: "Den Spanske Stol". Armstol af eg, sæde og ryg med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2434/559
Maja Lisa Engelhardt: "Burning bush". Sign. MLE 95. Gouache på papir. Bladstørrelse 76 x 110.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2434/562
Niels Helledie: Tre figurer. Usign. Matglaseret stentøj. H 19 og 15.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2434/560
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2434/551
Nanna Ditzel, Jørgen Ditzel: Fritstående skrivebord af teak, sarg med fire integrerede skuffer. H. 75. L. 175. B. 75.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2434/558
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Fritstående to-personers sofa med stel af forkromet stål.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2434/552
Niels O. Møller: Et sæt på seks stole med stel af palisander, sæde betrukket med mønstret, lys uld. Model 78. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2434/557
Arne Jacobsen: ”Syveren”. Fire skalstole betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Fritz Hansen. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2434/548
Anne Margrethe Grosell: Kunstnerens selvportræt. Usign. Olie på lærred. 87 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2434/554
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2434/547
Johnny Madsen: Ansigt. Sign. Johnny Madsen. Olie på lærred. 20 x 30.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2434/553
Thor Lindeneg: "Nature Morte med stenfugl". Sign. Thor Lindeneg 78. Olie på plade. 120 x 90.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2434/550
Leif Sylvester: "Vera ved vandet". Sign. Sylvester 89. Olie på plade. 18 x 18.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2434/540
Mogens Koch: Seks bogreoler af massiv fyrretræ. samt fire sokler. H./B. 76. D. 27,5. (10)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2434/545
Jens-Flemming Sørensen: Uden titel. Sign. J-F S. Patineret bronze på sokkel af blankpoleret, sort marmor. 30 x 39 x 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2434/549
Hans J. Wegner: “Y-stolen”. Sæt på otte armstole af ask. Sæde med flettet papirgarn. (8)
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2434/546
Poul Kjærholm: "PK 33". Skammel med stel af stål. Hynde betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2434/544
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2434/543
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: To skabe af massiv teak. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2434/542
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2434/537
Royal Copenhagen: 15 årsæg af porcelæn med polykrom dekor. H. ca. 9,5. (15)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2434/541
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2434/538
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2434/539
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2434/536
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2434/535
Andreas Wargenbrant: "The Winner takes it all!". Bronze. 39 x 37.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2434/534
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2434/533
Kristian von Hornsleth: "Fuck You Art Lovers". Sign. Hornsleth. Højhælet støvle af spraymalet skind. Unik. H. 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2434/532
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2434/531
Jeppe Eisner: Fad af fajance dekoreret med motiv i blå, grå og violette glasurer på lys bund. L. 32,7. B. 22,7.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2434/530
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2434/529
Peter Brandes: "Phaidon", 2000. Usign. Lertøj dekoreret med polykrom glasur. H 46.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2434/528
Kgl. P., m. fl.: Fem små vaser og skåle af stentøj. Kgl. P. H. 5,2-10,8. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2434/519
Jais Nielsen: Vase af stentøj modelleret med motiv med Adam og Eva i relief, hanke i form af slangen. H. 23,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2434/527
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2434/526
Carl-Henning Pedersen: Landskab med figurer og sole. Sign. Oliekridt og blyant på papir. Lysmål 30 x 42.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2434/525
Bente Hansen: Høj cylindrisk gulvvase af stentøj modelleret med bølgende sider. Dekoreret med grønbrune glasurer. H. 79.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2434/524
Jens Søndergaard: "Efter aarslandskab". Sign. Jens Søndergaard 46. Olie på lærred. 111 x 137.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2434/523
Albert Bertelsen: "Fjeldhytte" , 1975. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 90.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2434/522
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2434/521
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2434/520
Nicholas Koshkosh: "Flowers instead of Bombs", 2022. Akryl, olie og spraymaling på lærred. 185 x 151. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2434/518
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2434/516
Just Andersen: Rund vase af patineret diskometal, støbt med kanneleret reliefdekor. Stemplet monogram Just A., Denmark. Dessin D2411. H. 25,8.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK