2434/719
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2434/698
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2434/715
Beate Andersen: Skulpturel vase af stentøj. Dekoreret med geometrisk mønster i hvid og sort. H. 33,4.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2434/714
Peter Viskinde: "Uvejr". Sign. Peter Viskinde 19. Akryl på lærred. 160 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2434/712
Jane Reumert: Stor skål af stentøj modelleret i oval form. Dekoreret med mørk brunsort glasur. H. 19-20.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2434/711
Beate Andersen: "Vandbilled". Vægrelief af stentøj dekoreret med gråblå og hvide glasurer. Monteret i sortbemalet ramme.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2434/710
Eva Stæhr-Nielsen: To cirkulære fade af stentøj. Dekoreret med hhv. mørkeblå og turkisgrøn glasur. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2434/701
Jesper Dalgaard: "Ved hver fuldmåne kræves der et offer (...)", 2008. Glaseret stentøj. H. 34. B. 30. D. 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2434/708
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2434/688
Bjørn Wiinblad: To-delt vase af lertøj modelleret i form af kvindebuste med hat. Sign. monogram. H. 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2434/707
Just Andersen: Oval jardiniere af poleret tin med kanelleret reliefdekor. H. 11,4. B. 19. L. 31,7.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2434/706
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2434/696
Sten Lykke Madsen: To figurer. Sign. Sten 2008 samt 1999. Stentøj. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2434/705
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2434/704
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2434/703
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2434/702
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2434/691
Richard Winther: "Skrivemaskine - Dame", 1965. Sign. R. Winther på bagsiden. Olie på lærred. 96 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2434/700
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2434/699
Eric Löfman: Cirkulær skål af sølv med hamret overflade og fodrand H. 9. Diam. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2434/697
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2434/695
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2434/693
Jais Nielsen: Firsidet vase af stentøj modelleret med bibelske motiver i relief. Dekoreret med Sung glasur.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2434/694
Any E. Wilde: Komposition med lyskurve. Sign. på bagsiden A. E. Wilde. Gouache på papir. Bladstørrelse 27 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2434/690
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2434/692
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2434/689
Helle-Vibeke Erichsen: Portræt. Sign. Helle-V. Erichsen 89. Olie på lærred. 94 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2434/687
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2434/686
Richard Winther: "Hajen", 1957. Sign. Richard Winther på bagsiden. Olie på plade. 57 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2434/685
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2434/683
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2434/684
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2434/676
Helge Ernst: Haveparti. Sign. HE. Olie på lærred. 34 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2434/682
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2434/681
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2434/654
Anders Gudmundsen-Holmgreen: Anders Gudmundsen-Holmgren. Badende kvinde
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2434/680
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2434/679
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2434/678
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2434/672
Asta Nielsen: Blomster. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. 29 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2434/677
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2434/663
Asta Nielsen: Blomster. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. Lysmål 45 x 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2434/675
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2434/674
Gudde WO Pedersen: Portræt af Asta Nielsen. Sign. WO 1981. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2434/673
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2434/670
Asta Nielsen: Blomster på mørk baggrund. Sign. Asta Nielsen 1971. Collage af tekstil. Lysmål 42 x 28.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2434/666
Asta Nielsen: Rød hane. Sign. Asta Nielsen, Møn, 1971. Collage af tekstil. Lysmål 49 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2434/671
Asta Nielsen: Hane. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. Lysmål 49 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2434/667
Asta Nielsen: Blomster, 1949. Sign. med datering på bagsiden. Collage af tekstil og olie på lærred. 61 x 82. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2434/669
Asta Nielsen: Hvide liljer, 1953. Usign. Collage af tekstil. Lysmål 58 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2434/668
Asta Nielsen: Landskab med huse og spadserende figur. Usign. Collage af tekstil. Lysmål 48 x 48.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2434/662
Asta Nielsen: Selvportræt samt fotos, breve og bøger. Sign. Asta Nielsen. Tusch på papir. Lysmål 24 x 18. (12)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2434/665
Asta Nielsen: Blomsteropstilling. Sign. Asta Nielsen 1972. Collage af tekstil. Lysmål 29 x 33.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2434/664
Asta Nielsen: Folkedansere. Usign. Collage i tekstil opspændt på plade. Usign. 70 x 135. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2434/657
Anne Margrethe Grosell: Scene med Jesu fødsel. Usign. 10 figurer af glaseret keramik. H. 9-22. (10)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2434/655
Knud Nielsen: "Vintersol", 2004. Sign. Knud N; med sign. datering og titel på bagsiden. Akryl på lærred. 47 x 40.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2434/661
Asta Nielsen: Opstilling med blomster. Sign. på bagsiden. Collage af tekstil på lærred. 39 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2434/660
Paul Vermehren: Forelæg til selvbiografien "Den tiende muse - vejen til filmen" af Asta Nielsen. Bladstørrelse 22 x 18. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2434/659
Asta Nielsen: Blomster. Usign. Collage af tekstil. Lysmål 43 x 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2434/658
Verner Panton: "Wire". To sideborde med stel af forkromet stål. Udført og delvist mærket hos Montana. H. 37/41. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2434/656
Ubekendt kunstner: Portrætbuste. Patineret gips på sokkel. H. inkl. sokkel 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2434/653
Bernt: Et par bergere med stel af elm, sider og ryg udspændt med fransk flet. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK