-
2434/500Aarhus
Bent Sørensen: Uden titel. Usign. Skulptur af patineret bronze. H. ekskl. base 52.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2434/503Aarhus
Michael Kvium: "Happy Down Under". Sign. på bagsiden Kvium 03. Olie på lærred. 40 x 40.
Sælges
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/506Aarhus
Albert Bertelsen: Vinterbegravelse, 1962. Sign. Albert Bertelsen med datering. Olie på lærred. 82 x 108.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/509Aarhus
Hans J. Wegner: "Bamsestol". Øreklapstol med ben og negle af eg, betrukket med lyst uld. Udført hos AP-Stolen.
Sælges
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
-
2434/512Aarhus
Zacharias Heinesen: "Kristianshus Panorama", 2005. Sign. Zacharias Heinesen 05. Olie på lærred. 70 x 105.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2434/515Aarhus
Eydun av Reyni: Uden titel. Sign. E. av R 03. Olie på lærred. 60 x 70.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2434/518Aarhus
Børge Mogensen: Daybed med stel af massiv eg, løse hynder betrukket med ternet uld. Model 4312. L. 195.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/521Aarhus
Hans Scherfig: “Et møde”, 1974. Sign. Scherfig 1974, 173/270. Litografi i farver. Lysmål 47 x 61.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/524Aarhus
Jens Søndergaard: "Efter aarslandskab". Sign. Jens Søndergaard 46. Olie på lærred. 111 x 137.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/527Aarhus
Michael Kvium: Figurkomposition. Sign. Kvium 10, 37/50. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2434/530Aarhus
Michael Kvium: "Strangers". Sign. Kvium 10, 46/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 74 x 52.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2434/533Aarhus
Kristian von Hornsleth: "Fuck You Art Lovers". Sign. Hornsleth. Højhælet støvle af spraymalet skind. Unik. H. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/536Aarhus
Arne Jacobsen: Klapbord af teak. Model 3601. Udført hos Fritz Hansen. H. 67. L. 60./140. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/539Aarhus
Pierre Alechinsky: "Marée basse". Sign. Alechinsky, 72/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/542Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med fod af aluminium, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen, 1982.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/545Aarhus
Jens-Flemming Sørensen: Uden titel. Sign. J-F S. Patineret bronze på sokkel af blankpoleret, sort marmor. 30 x 39 x 25.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/548Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Kunstnerens selvportræt. Usign. Olie på lærred. 87 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/551Aarhus
Nanna Ditzel, Jørgen Ditzel: Fritstående skrivebord af teak, sarg med fire integrerede skuffer. H. 75. L. 175. B. 75.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2434/554Aarhus
Kurt Trampedach: Selvportræt. Sign. Trampedach New York 84. Håndkoloreret litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 100.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/557Aarhus
Arne Jacobsen: ”Syveren”. Fire skalstole betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Fritz Hansen. (4)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2434/560Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Blue Light Warm II". Sign. på bagsiden. Sergei Sviatchenko. Olie på lærred. 90 x 70.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2434/563Aarhus
Børge Mogensen: "Den Spanske Stol". Armstol af eg, sæde og ryg med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/566Aarhus
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: Rektangulært sofabord af palisander. Udført og mærket hos France & Søn.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2434/569Aarhus
Johannes Andersen: "Smilet". Sofabord af teak med underliggende hylde. H. 49. L. 135. B. 52.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2434/572Aarhus
Lars Åkirke: "Blå storm-sol", 1977. Sign. Åkirke 77; Sign. på bagsiden Lars Åkirke 1977. Olie på lærred. 100 x 76.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/575Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen samt på bagsiden. Olie og collage på lærred. 67 x 79.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/578Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 305". Skrivebord af eg med endeklapper og plade af teak, front med tre skuffer.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2434/581Aarhus
Verner Panton: "Flowerpot". Et sæt på fire pendler af lilla emaljeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 22. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/584Aarhus
Knud Færch: Par armstole med stel af teak, svungent kopstykke med synlige samlinger. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/587Aarhus
Børge Mogensen: Skænk af teak, front med to låger med specialbeslag af messing. H. 93. B. 122. D. 44.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/590Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Strange pays", 2015. Sign. Sergei Sviatchenko. Mixed media på lærred. 81 x 60. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/591Aarhus
Poul Nørreklit: Fritstående reolsystem i tre sektioner med sider af klart plexiglas. Georg Petersens Møbelfabrik. B. 260.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/593Aarhus
Herman A. Kähler: Tulipanformet vase af lertøj med indridsede bladmotiver. Dekoreret med uranglasur. H. 52. Diam. 35.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/594Aarhus
Ubekendt designer: Overpolstret lænestol med stel af nyere møbelstof, ben af bøg. 1930'erne.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/596Aarhus
Thor Lindeneg: "Break". Sign. Thor Lindeneg 13/9-2004. Olie på lærred. 61 x 48.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/597Aarhus
Hans J. Wegner: Tre-personers sofa af massiv eg, løse hynder i sæde og ryg med betræk af turkis uld. Getama. L. 182.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/599Aarhus
Henry Kjærnulf, tilskrevet: Et sæt på otte stole med stel af massivt eg. Stolefabrikken Lindebjerg. 1970'erne. (8)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/600Aarhus
Luci S.r.l.: "Planetario Balancer" loftslampe af messing med tre sort- og hvidlakerede skærme. H. 90. B. 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/602Aarhus
Dansk møbeldesign: To-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med rødt velour. 1940-50'erne. L. 132.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/603Aarhus
W. Hoffmann: Flygel i kabinet af sortlakeret træ. Serie nr. 82717. H. 97. L. 145. B. 145.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2434/605Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med fire låger med udskæringer. 1970'erne. H. 91. B. 236. D. 53.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/608Aarhus
Bjørn Wiinblad: To opsatser samt "Efterår" figur af lertøj. Sign. monogram. H. 30-36. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/611Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af patineret eg, front med fyldninger af rodtræ. 1940-50'erne. H. 86. L. 180. D. 53.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/614Aarhus
Dansk møbeldesign: Skrivebord af eg. Snedkermester L. Chr. Larsen. 1960-70'erne. H. 73. L. 135. B. 71.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/617Aarhus
Skandinavisk design: Skrivebord af birkerod, sarg med to skuffer. 1930-40'erne. H. 76. B. 120. D. 75.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/620Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "Naturfølelse". Sign. monogram. Kul og blyant på papir. Bladstørrelse 43 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/623Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af sortbejdset træ, betrukket med mønstret møbelstof. 1940'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/626Aarhus
Ian McKeever: "Temple Painting", udstillingsplakat. Sign. McKeever. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 200 x 80.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2434/629Aarhus
Dansk møbeldesign: Fire stole med stel af eg, betrukket i sæder med brunt skind. Udført hos Vamo. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/632Aarhus
Ubekendt møbeldesign: To sæt indskudsborde af akryl. H. 37,5-40. B. 46-60,5. D. 40. og H. 38-40. B. 36-38. D. 38. (4)
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/635Aarhus
Børge Mogensen: Et par sofaborde af valnød. Model 5363. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L./B. 80. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/638Aarhus
Folmer Bendtsen: Parti fra Sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 34 x 42.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/641Aarhus
Henry Kjærnulf. Et sæt på otte stole af patineret massiv eg, sæde af sort, rød og gulstibet uld. (8)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/647Aarhus
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Armstol af olieret teak, sæde af papirflet. Nummereret 693678. Carl Hansen & Søn.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/657Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Scene med Jesu fødsel. Usign. 10 figurer af glaseret keramik. H. 9-22. (10)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2434/658Aarhus
Verner Panton: "Wire". To sideborde med stel af forkromet stål. Udført og delvist mærket hos Montana. H. 37/41. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/675Aarhus
William Hansen: Opstilling. Sign. monogram 47. Olie på lærred. 43 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/676Aarhus
Helge Ernst: Haveparti. Sign. HE. Olie på lærred. 34 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/677Aarhus
Jens Peter Groth-Jensen: "Udsigt mod Mørkhøj". Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 55 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/678Aarhus
Agnete Jensen: Fra Valdal. 1947. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 78.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/680Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Interiør med to børn ved et fuglebur. Usign. Olie på lærred. 78 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: