2434/626Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2434/628Lyngby
Kirsten Ortwed: "Erik ud af depression", 1981. Sign. Kirsten Ortwed på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/629Aarhus
Dansk møbeldesign: Fire stole med stel af eg, betrukket i sæder med brunt skind. Udført hos Vamo. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/631Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/632Aarhus
Ubekendt møbeldesign: To sæt indskudsborde af akryl. H. 37,5-40. B. 46-60,5. D. 40. og H. 38-40. B. 36-38. D. 38. (4)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/634Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/635Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/637Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/638Aarhus
Folmer Bendtsen: Parti fra Sydhavnen. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 34 x 42.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/640Lyngby
Vibeke Alfelt: "Armorine". Sign. Vibeke Alfelt 1962. Olie på lærred. 37 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/641Aarhus
Henry Kjærnulf. Et sæt på otte stole af patineret massiv eg, sæde af sort, rød og gulstibet uld. (8)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/643Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/644Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/646Lyngby
Svend Wiig Hansen: Komposition. Sign. Svend Wiig Hansen 1966. Tusch på papir. Lysmål 38 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/647Aarhus
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Armstol af olieret teak, sæde af papirflet. Nummereret 693678. Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/649Lyngby
Per Kirkeby: Komposition fra mappen “Det Genskabte Køkken”. Sign. Per Kirkeby 80, 107/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 41 × 63.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/651Lyngby
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2001, 63/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet..
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/652Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/653Lyngby
Bernt: Et par bergere med stel af elm, sider og ryg udspændt med fransk flet. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/654Lyngby
Anders Gudmundsen-Holmgreen: Anders Gudmundsen-Holmgren. Badende kvinde
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/655Lyngby
Knud Nielsen: "Vintersol", 2004. Sign. Knud N; med sign. datering og titel på bagsiden. Akryl på lærred. 47 x 40.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2434/656Lyngby
Ubekendt kunstner: Portrætbuste. Patineret gips på sokkel. H. inkl. sokkel 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/657Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Scene med Jesu fødsel. Usign. 10 figurer af glaseret keramik. H. 9-22. (10)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2434/658Aarhus
Verner Panton: "Wire". To sideborde med stel af forkromet stål. Udført og delvist mærket hos Montana. H. 37/41. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/659Lyngby
Asta Nielsen: Blomster. Usign. Collage af tekstil. Lysmål 43 x 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/660Lyngby
Paul Vermehren: Forelæg til selvbiografien "Den tiende muse - vejen til filmen" af Asta Nielsen. Bladstørrelse 22 x 18. (2)
Vurdering :
2434/661Lyngby
Asta Nielsen: Opstilling med blomster. Sign. på bagsiden. Collage af tekstil på lærred. 39 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/662Lyngby
Asta Nielsen: Selvportræt samt fotos, breve og bøger. Sign. Asta Nielsen. Tusch på papir. Lysmål 24 x 18. (12)
Vurdering :
2434/663Lyngby
Asta Nielsen: Blomster. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. Lysmål 45 x 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/664Lyngby
Asta Nielsen: Folkedansere. Usign. Collage i tekstil opspændt på plade. Usign. 70 x 135. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/665Lyngby
Asta Nielsen: Blomsteropstilling. Sign. Asta Nielsen 1972. Collage af tekstil. Lysmål 29 x 33.
Vurdering :
2434/666Lyngby
Asta Nielsen: Rød hane. Sign. Asta Nielsen, Møn, 1971. Collage af tekstil. Lysmål 49 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/667Lyngby
Asta Nielsen: Blomster, 1949. Sign. med datering på bagsiden. Collage af tekstil og olie på lærred. 61 x 82. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/668Lyngby
Asta Nielsen: Landskab med huse og spadserende figur. Usign. Collage af tekstil. Lysmål 48 x 48.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/669Lyngby
Asta Nielsen: Hvide liljer, 1953. Usign. Collage af tekstil. Lysmål 58 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/670Lyngby
Asta Nielsen: Blomster på mørk baggrund. Sign. Asta Nielsen 1971. Collage af tekstil. Lysmål 42 x 28.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2434/671Lyngby
Asta Nielsen: Hane. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. Lysmål 49 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/672Lyngby
Asta Nielsen: Blomster. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. 29 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/673Lyngby
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/674Lyngby
Gudde WO Pedersen: Portræt af Asta Nielsen. Sign. WO 1981. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/675Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/676Aarhus
Helge Ernst: Haveparti. Sign. HE. Olie på lærred. 34 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/677Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/678Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/679Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/680Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/681Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/682Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/683Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/684Aarhus
Vurdering :
2434/685Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/686Lyngby
Richard Winther: "Hajen", 1957. Sign. Richard Winther på bagsiden. Olie på plade. 57 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/687Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/688Aarhus
Vurdering :
2434/689Lyngby
Helle-Vibeke Erichsen: Portræt. Sign. Helle-V. Erichsen 89. Olie på lærred. 94 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/690Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/691Lyngby
Richard Winther: "Skrivemaskine - Dame", 1965. Sign. R. Winther på bagsiden. Olie på lærred. 96 x 66.
Vurdering :
2434/692Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/693Lyngby
Jais Nielsen: Firsidet vase af stentøj modelleret med bibelske motiver i relief. Dekoreret med Sung glasur.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/694Lyngby
Any E. Wilde: Komposition med lyskurve. Sign. på bagsiden A. E. Wilde. Gouache på papir. Bladstørrelse 27 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/695Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/696Lyngby
Sten Lykke Madsen: To figurer. Sign. Sten 2008 samt 1999. Stentøj. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: