-
2434/695Lyngby
Jens Søndergaard: Model. Sign. Jens S. 1920. Blyant på papir. Bladstørrelse 31,5 x 21,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/696Lyngby
Sten Lykke Madsen: To figurer. Sign. Sten 2008 samt 1999. Stentøj. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/697Lyngby
Peter Viskinde: "Skyline". Sign. Peter Viskinde 15. Akryl på lærred. 200 x 130. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2434/698Lyngby
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 20/150. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/699Aarhus
Eric Löfman: Cirkulær skål af sølv med hamret overflade og fodrand H. 9. Diam. 14.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/700Lyngby
Victor Steensgaard: Hyldebærbusk. Sign. V. Steensgaard, 1925. Akvarel på papir. Lysmål 71 x 72.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/701Lyngby
Jesper Dalgaard: "Ved hver fuldmåne kræves der et offer (...)", 2008. Glaseret stentøj. H. 34. B. 30. D. 45.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/702Lyngby
Leif Rydeng: Havparti med ænder. Sign. LR 34. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 50 x 63.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/703Lyngby
Kræsten Iversen: "Blaa klipper, Svaneke klit". Sign. KI; titel på blændrammen. Olie på lærred. 77 x 120.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/704Lyngby
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på papir. 66 x 51.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/705Lyngby
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på papir. 66 x 51.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/706Lyngby
Peter Bonde: Uden titel, (#23). Sign. og dateret. Mixed media og applikationer på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/707Lyngby
Just Andersen: Oval jardiniere af poleret tin med kanelleret reliefdekor. H. 11,4. B. 19. L. 31,7.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/708Lyngby
Walasse Ting: Kvindefigur. Sign. 79, 3/100. Litografi i farver. Lysmål 47 x 68.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/709Lyngby
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 20/150. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/710Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: To cirkulære fade af stentøj. Dekoreret med hhv. mørkeblå og turkisgrøn glasur. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2434/711Lyngby
Beate Andersen: "Vandbilled". Vægrelief af stentøj dekoreret med gråblå og hvide glasurer. Monteret i sortbemalet ramme.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/712Lyngby
Jane Reumert: Stor skål af stentøj modelleret i oval form. Dekoreret med mørk brunsort glasur. H. 19-20.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/713Lyngby
Arno Malinowski: Et sæt på seks små lysetager af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt 231 g. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/714Lyngby
Peter Viskinde: "Uvejr". Sign. Peter Viskinde 19. Akryl på lærred. 160 x 120. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2434/715Lyngby
Beate Andersen: Skulpturel vase af stentøj. Dekoreret med geometrisk mønster i hvid og sort. H. 33,4.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/716Lyngby
Tapio Wirkkala, Salvador Dali, Friedensreich Hundertwasser: Fire årsplatter af porcelæn fra Rosenthal Galerie (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/717Lyngby
Poul Henningsen: "PH-1/1". Et par pendler med fatningshus af bakelit. Skærme af ravfarvet glas. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/718Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med blå, hornglaseret dekor på lys base. H. 26. Diam. ca. 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/719Aarhus
Jens Peter Groth-Jensen: "Fra Allégade". 1979. Sign. Groth-Jensen 1979. Olie på plade. 22 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/721Lyngby
Italiensk design: Kuppelformet loftlampe af stribet hvidt og lilla glas, underfang af hvidt glas. H. 16. Diam. 34,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/722Lyngby
Herdis Gelardi: Opstilling med frugter og flaske. Sign. Herdis Gelardi, 64 Olie på masonit. 40 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/723Lyngby
Ole Folmer Hansen: "In the mood". Sign. Ole Folmer Hansen IV 2010 på bagsiden. Olie på træ. 59,5 x 59,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/724Lyngby
Piet Pierre Moget: Kvindeportræt. Sign. P. Moget 53. Kul på papir i to dele. Lysmål 60 x 45.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2434/725Lyngby
Trine Boesen: "True Affection II". Sign. Trine Boesen, 36/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/726Lyngby
Harald Engman: Opstilling med blomster. Sign. Harald Engman 59. Olie på lærred. 31 x 21.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/727Lyngby
Harald Engman: Selvportræt. Sign. Engman - 29. Olie på plade. 22 x 16.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/728Lyngby
Lauritz Hartz: Landskab med vej. Grønnehave, Foraar. Sign. LH. Olie på lærred. 58 x 69.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/729Lyngby
Rasmus Lütken: Uden titel, 2008. Sign. på bagsiden. Akryl på plade. 80 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/730Lyngby
Bjarne Wilhjelm Nielsen: Uden titel, 1970. Sign. BWN på bagsiden. Olie på lærred. 101 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/731Lyngby
Camilla Blachmann: Komposition. Sign. Camilla Blachmann. Olie på lærred. 200 x 200.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/732Lyngby
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud 70. Olie på lærred. 114 x 162.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2434/733Lyngby
Ole Bjørn: "En sandfærdig historie", 1963. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 115.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/734Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 89, 95/100. Litografi i farver. Lysmål 83 x 61.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/735Lyngby
Nils Kähler: En bordlampe af stentøj med præget mønster i relief. Delvis dekoreret med gul glasur. H. 38,2.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/736Lyngby
Svend Hammershøi: Et par bordlamper af lertøj. Dekoreret med hhv. hvid og sort dobbeltglasur samt uranglasur. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/737Lyngby
Niels O. Møller, m.fl. : Fire stole samt spisebord med udtræk af palisander. Sæde betrukket med brunt skind. (5)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/738Lyngby
Kai Kristiansen: Kommode og vægspejl af palisander. Udført og mærket hos Aksel Kjersgaard. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/739Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Vase af stentøj. Dekoreret med grøn glasur med brune elementer. H. 17,5. Diam. 10.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/740Lyngby
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af teak. Betrukket med grønt skind. Udført 1960'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2434/741Lyngby
Søren Lund: “Karen Blixen”. Hvilestol samt skammel af flettet rattan. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst møbelstof. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/742Lyngby
Børge Mogensen: Skrivebord af teak i to dele bestående af bord samt skuffemodul. H. 68 L. 68/136. D. 56/54. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/743Aarhus
Anne Stougaard, Peter Stougaard: Stort cirkulært fad af stentøj, dekoreret med brunlige glasurer. Sign. H. 7. Diam. 48.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2434/744Aarhus
Aage Birck: Lågvase af stentøj, dekoreret med brunlig glasur med mørke elementer. Sign. Birck. H. 17. Diam. 24.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/745Aarhus
Vilma Lehrmann-Amschler: "Mädchen mit Blumen". Sign. V. L. Patineret bronze. H. 54,5. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/746Lyngby
Dyrlund: Ovalt spisebord af palisander med udtræk og to tillægsplader. H. 72. L. 164/264. B. 114. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/747Aarhus
Gustave Tiffoche: Skulpturel vase af keramik, dekoreret med brunlig glasur. Sign. Unik. H. 29. B. 28.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2434/748Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Figurkomposition. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/749Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Studie af nøgen kvinde. Sign. LJ 15. Pastel på tykt papir. Lysmål 41 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/750Lyngby
Ole Bjørn: Komposition, 1963, Paris. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 122.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/751Aarhus
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. (37)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/752Aarhus
Kay Bojesen: "Grand Prix". Bestik af rustfrit stål. Udført hos Rosendahl. (40)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/753Aarhus
Anders Pehrson: "Bumling". Par pendler af forkromet og cremefarvet metal. H. 23. Diam. 40 (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/754Aarhus
Lise Blaabjerg: "En anden gang", 1995. Sign. på bagsiden Lise Blaabjerg 1995. Olie på lærred. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/755Lyngby
Anders Moseholm: "Private Publicity", 2014. Sign. med titel og datering. Olie på lærred. 95 x 120. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2434/756Lyngby
Steffen Kindt: "Silkelagen", 2007. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 120 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/757Lyngby
Mogens Koch: To dybe bogreoler og skab af massiv Oregon pine, inkl. tre sokler af fyrretræ. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud: