-
2434/810Aarhus
Pierre Alechinsky: "Marée haute". Sign. Alechinsky, 114/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/811Aarhus
Preben Schmidt: "Oia", 1986. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1986. Olie på lærred. 122 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2434/821Aarhus
Svend Wiig Hansen: Selvportræt. Sign. Wiig Hansen. Akvarel og olie på papir. Lysmål 37 x 30.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/823Aarhus
Hans J. Wegner: Pendel af sortlakeret metal med hejsefunktion. Udført hos Pandul. H. 38. Diam. 51.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/824Aarhus
Dansk møbeldesign: Spisebord af egetræ, to tillægsplader medfølger. 1960'erne. H. 72. L. 158/245. B. 93.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/826Aarhus
Dansk møbeldesign: Funkis spisebord af elm, plade med skjult udtræk i enderne. 1940'erne. H. 73. L. 140/259. B. 95.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/829Aarhus
Vibeke Fischer: Skål af stentøj med lys og mørk glasur. Udvendigt med sort- og blåglaseret dekor. H. 17,5. Diam. 26,5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2434/830Aarhus
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/836Aarhus
Joseph M. Jahn: Komposition. Sign. Jahn. Olie på lærred. 20 x 25.
Sælges
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/853Aarhus
Gert Günther Nielsen: Uden titel. Stemplet GN samt Jensen Cire Perdue, 1991? Skulptur af bronze. H. 55.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/854Aarhus
Dansk møbeldesign: Taburet af teak, svævende sæde udspændt med sjeneflet. Udført hos Ølholm Møbelfabrik.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/855Aarhus
Kai Kristiansen: Et par væghængte sengeborde af teak. Udført hos Kaagaards Møbelfabrik. H. 22. B. 48. D. 28. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/856Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 308". Sofabord med plade af teak og stel af eg. Udført hos Andreas Tuck. H. 55. L. 100. B. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/857Aarhus
Niels Clausen: Kommode af palisander opsat på tilspidsede ben. H. 54. B. 80. D. 32.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/858Aarhus
Dansk snedkermester: Et sæt på seks stole af eg, sæde betrukket med patineret cognacfarvet skind 1930-40'erne. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/859Aarhus
Corneille: "Tommelise". Sign. Corneille 99, 104/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/860Aarhus
Dan Ray: Komposition. Sign. på bagsiden Dan Ray. Mixed media på lærred. 80,5 x 76.
Sælges
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
-
2434/863Aarhus
Niels O. Møller: N.O. Møller. Et sæt på seks stole af massiv, lakeret bøg, sæde af papirflet. Udført hos J.L. Møller. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/864Aarhus
Bodil Kjær: Modul af riopalisander på hjul, front med to skydelåger. E. Pedersen & Søn. H. 50. B. 123,5. D. 44.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/865Aarhus
Dansk snedkermester: Skænk af palisander, front med fem skuffer og to jalousilåger. 1940'erne. H. 85. B. 190. D. 55.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/866Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par skænke af eg, front med fire skuffer og låge. 1970'erne. H. 71,5. B. 100. D. 45. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/867Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par skabe af eg, front med to låger med udskæringer. 1970'erne. H. 65. B. 85. D. 45. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/868Aarhus
Svend Boe Hauggaard: Komposition fra serien "Irske billeder". Usigneret. Bemalet fotografi. Bladstørrelse 30,5 x 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/869Aarhus
Poul Skov Sørensen: "Portræt". Sign. Poul Skov Sørensen 97, E.T. Radering. Lysmål 31,5 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/870Aarhus
Carl Vilhelm Brack: Cirkulært fad af lertøj dekoreret med hjortemotiv i mosaik. Sign. CVB. Diam. 37,5.
Sælges
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Næste bud:
-
2434/871Aarhus
Inga Secher: Portræt af en herre. Sign. I.S. Olie på lærred. 83 x 72.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/872Aarhus
Poul Ekelund: Landskab. Sign. Ekelund. Olie på lærred monteret på plade. 20 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/873Aarhus
Dansk design: Standerlampe af teak på trepasfod, monteret med plisseret skærm. 1960'erne. H. 181.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/875Aarhus
Merete Hansen: "Opstilling med kande", 1960. Sign. MH samt på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/878Aarhus
Adam Gabriel: Ansigt. 2007. Sign. Adam 07. Mixed media på plade. 103 x 73.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/879Aarhus
Michael Bang: "Opera". Vinservice af glas. Udført hos Holmegaard/Royal Copenhagen. H. 10,5-30. (99)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/880Aarhus
Laurent Chabolle: To masker. 2014. Sign. L. Chabolle 2014. Delvist bemalet jern. H. 31 og 34. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/881Aarhus
Poul Hansen: Liggende kvinde. Sign. monogram. Patineret bronze. H. 35. L. 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/883Aarhus
Kurt Trampedach: "Orgasme". Signatur og nummerering er skjult af passepartout. Litografi. Lysmål 82 x 57.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/884Aarhus
Dansk design: Sæt på tre loftlamper med skærme af opalglas. 1960'erne. H. 33. Diam. 38. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/885Aarhus
Børge Mogensen: Rektangulært spisebord af massiv eg. H. 70. L. 180. B. 89.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/886Aarhus
Ole Gjerløv Knudsen: Daybed med stel af bøg, top udspændt med lyst kanvas. Udført hos Interna. L. 205. B. 76.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/887Aarhus
Børge Mogensen: Daybed med stel af massiv eg, løse hynder betrukket med ternet uld. Model 4312. L. 195.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/888Aarhus
Piet Hein, Bruno Mathsson: "Superellipse". Spisebord opsat på klemben af forkromet stål. Oval top af hvid laminat.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/889Aarhus
Mogens Koch: Tre bogkasser af massiv mahogni. Udført Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 38/76. D. 27,5/36. (3)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/890Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole overpolstret med grønt velour, ben af bejdset træ. 1930-40'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/891Aarhus
Karl Schrøder: Armstol med stel af bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. 1930-40'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/892Aarhus
Karl Schrøder: Par stole med stel af bøg, sæde og ryg udspændt med flettet søgræs. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: