2434/559Lyngby
Maja Lisa Engelhardt: "Burning bush". Sign. MLE 95. Gouache på papir. Bladstørrelse 76 x 110.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/560Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/561Lyngby
Hans J. Wegner: “Bamsestolen”. Øreklapstol med “negle” og ben af teak. Sider, dybthæftet ryg samt løs sædehynde betrukket med rødt uld.
Vurdering :
70.000 DKK Næste bud:
2434/562Lyngby
Niels Helledie: Tre figurer. Usign. Matglaseret stentøj. H 19 og 15.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/563Aarhus
Børge Mogensen: "Den Spanske Stol". Armstol af eg, sæde og ryg med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/564Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv fyrretræ, bestående af ni bogreoler, inkl. fire sokler. (13)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2434/565Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 17 til 32 x 40. Uindrammet. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/566Aarhus
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: Rektangulært sofabord af palisander. Udført og mærket hos France & Søn.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/567Lyngby
Hannes Wettstein: "Delphi". Tre-pers. sofa med stel af børstet aluminium. Betrukket med cognacfarvet skind.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/568Lyngby
Lilibeth Cuenca Rasmussen: Figurkomposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 50 × 60. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/569Aarhus
Johannes Andersen: "Smilet". Sofabord af teak med underliggende hylde. H. 49. L. 135. B. 52.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/570Lyngby
Ole Wanscher: Dækketøjsskab af mahogni. Profileret front med to døre og fire skufferH. 161. B. 123. D. 42.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2434/571Lyngby
Svend Wiig Hansen: Komposition. Sign. Wiig Hansen 89. Kul på papir. Bladstørrelse 49 x 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/572Aarhus
Lars Åkirke: "Blå storm-sol", 1977. Sign. Åkirke 77; Sign. på bagsiden Lars Åkirke 1977. Olie på lærred. 100 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/573Lyngby
Mogens Koch: Et par skabe af massiv elm med tilhørende sokler. H./B. 76. D. 36. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/574Lyngby
Poul Oscar Hansen: "Østerskov". Sign. POH 82. Collage i farvet papir. Lysmål 64 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/575Aarhus
Vurdering :
2434/576Lyngby
Magnus L. Stephensen: Syskrin af massiv mahogni opsat på løst stel, beslag af messing.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2434/577Lyngby
'Money, People, Politics'. Forord af instruktøren Oliver Stone. Omslag med firdobbelt hologram. teNeues Media. E2
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/578Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/579Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/580Lyngby
Peter Brandes: To kompositioner "I " og "II". Akvarel og tusch på papir på plade. Rammemål 72 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/581Aarhus
Verner Panton: "Flowerpot". Et sæt på fire pendler af lilla emaljeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 22. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/582Lyngby
Inger Rokkjær: Lågkrukke af stentøj modelleret i kantet form. H. 22,4.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/583Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Usign. Betegnet på blændrammen. Olie på lærred. 28 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/584Aarhus
Knud Færch: Par armstole med stel af teak, svungent kopstykke med synlige samlinger. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/585Lyngby
Bente Hansen: Et sæt på fem blomsterformede skåle af stentøj. Dekoreret med fortrinsvis blå glasurer. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/586Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 30 til 48 x 36. Uindrammet. (7)
Vurdering :
2434/587Aarhus
Børge Mogensen: Skænk af teak, front med to låger med specialbeslag af messing. H. 93. B. 122. D. 44.
Vurdering :
2434/588Lyngby
Dansk snedkermester: Lang væghængt desk, front med tre skuffer. Monteret med metal beslag. H. 12. L 315 D. 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/589Lyngby
Holger J. Jensen: Landskab. Sign. monogram. Olie på plade. 42 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/590Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/591Aarhus
Poul Nørreklit: Fritstående reolsystem i tre sektioner med sider af klart plexiglas. Georg Petersens Møbelfabrik. B. 260.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/592Lyngby
Sys Hindsbo: Uden titel. Sign. SH 98. Olie på lærred monteret på plade. 42,5 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/593Aarhus
Herman A. Kähler: Tulipanformet vase af lertøj med indridsede bladmotiver. Dekoreret med uranglasur. H. 52. Diam. 35.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/594Aarhus
Ubekendt designer: Overpolstret lænestol med stel af nyere møbelstof, ben af bøg. 1930'erne.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/595Lyngby
Kay Christensen: Brændehuggeren og fugleskræmslet, 1941. Sign. og dateret på bagsiden. 73 x 93.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/596Aarhus
Thor Lindeneg: "Break". Sign. Thor Lindeneg 13/9-2004. Olie på lærred. 61 x 48.
Vurdering :
2434/597Aarhus
Hans J. Wegner: Tre-personers sofa af massiv eg, løse hynder i sæde og ryg med betræk af turkis uld. Getama. L. 182.
Vurdering :
2434/598Lyngby
Per Kirkeby: Komposition fra ”3 litografier”. Sign. PK 79, 15/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 × 48.
Vurdering :
2434/599Aarhus
Henry Kjærnulf, tilskrevet: Et sæt på otte stole med stel af massivt eg. Stolefabrikken Lindebjerg. 1970'erne. (8)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/600Aarhus
Luci S.r.l.: "Planetario Balancer" loftslampe af messing med tre sort- og hvidlakerede skærme. H. 90. B. 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/601Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/602Aarhus
Dansk møbeldesign: To-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med rødt velour. 1940-50'erne. L. 132.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/603Aarhus
W. Hoffmann: Flygel i kabinet af sortlakeret træ. Serie nr. 82717. H. 97. L. 145. B. 145.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/604Lyngby
Kehnet Nielsen: Uden titel. Sign. Kehnet Nielsen 98. Gouache og oliekridt på papir. Bladstørrelse 104 x 78.
Vurdering :
2434/605Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/607Lyngby
João Penalva: "Album Men Asleep". 2018. Sign. João Penalva, Ed. 196/400+20 A.P. Trykt hos Guide Artes Gráicas. 17 x 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/608Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/610Lyngby
Rolf Gjedsted: Uden titel. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/611Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af patineret eg, front med fyldninger af rodtræ. 1940-50'erne. H. 86. L. 180. D. 53.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/613Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 til 50 x 35. Uindrammet. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/614Aarhus
Dansk møbeldesign: Skrivebord af eg. Snedkermester L. Chr. Larsen. 1960-70'erne. H. 73. L. 135. B. 71.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/616Lyngby
Leif Lage: "6 grafiske blade". Sign. Lage 83, 143/300. Mappe med seks litografier. Bladstørrelse 48 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/617Aarhus
Skandinavisk design: Skrivebord af birkerod, sarg med to skuffer. 1930-40'erne. H. 76. B. 120. D. 75.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/619Lyngby
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. Ej, 273/300. Litografi i farver. Lysmål 34 x 72.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/620Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/622Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/623Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/625Lyngby
Her Majesty Queen Margrethe II of Denmark: Uden titel. Litografi i farver. Lysmål 65 x 47.
Vurdering :
2434/626Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2434/628Lyngby
Kirsten Ortwed: "Erik ud af depression", 1981. Sign. Kirsten Ortwed på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: