-
2434/506Aarhus
Albert Bertelsen: Vinterbegravelse, 1962. Sign. Albert Bertelsen med datering. Olie på lærred. 82 x 108.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/512Aarhus
Zacharias Heinesen: "Kristianshus Panorama", 2005. Sign. Zacharias Heinesen 05. Olie på lærred. 70 x 105.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2434/515Aarhus
Eydun av Reyni: Uden titel. Sign. E. av R 03. Olie på lærred. 60 x 70.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2434/560Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Blue Light Warm II". Sign. på bagsiden. Sergei Sviatchenko. Olie på lærred. 90 x 70.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2434/572Aarhus
Lars Åkirke: "Blå storm-sol", 1977. Sign. Åkirke 77; Sign. på bagsiden Lars Åkirke 1977. Olie på lærred. 100 x 76.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/575Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen samt på bagsiden. Olie og collage på lærred. 67 x 79.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/590Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Strange pays", 2015. Sign. Sergei Sviatchenko. Mixed media på lærred. 81 x 60. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/596Aarhus
Thor Lindeneg: "Break". Sign. Thor Lindeneg 13/9-2004. Olie på lærred. 61 x 48.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/620Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "Naturfølelse". Sign. monogram. Kul og blyant på papir. Bladstørrelse 43 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/675Aarhus
William Hansen: Opstilling. Sign. monogram 47. Olie på lærred. 43 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/676Aarhus
Helge Ernst: Haveparti. Sign. HE. Olie på lærred. 34 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/677Aarhus
Jens Peter Groth-Jensen: "Udsigt mod Mørkhøj". Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 55 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/678Aarhus
Agnete Jensen: Fra Valdal. 1947. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 78.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/683Aarhus
Helge Ernst: "Grøn Bølge". 1979. Sign. HE; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 74.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/684Aarhus
Frank Hammershøj: Interiør med en siddende figur. Sign. FH. Olie på plade. 67 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/687Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Hunde på strand", 1974. Sign. Anna B. Olie på plade. 87 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/719Aarhus
Jens Peter Groth-Jensen: "Fra Allégade". 1979. Sign. Groth-Jensen 1979. Olie på plade. 22 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/754Aarhus
Lise Blaabjerg: "En anden gang", 1995. Sign. på bagsiden Lise Blaabjerg 1995. Olie på lærred. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/773Aarhus
Odd Moe: "Ikonoklasme". Sign. på bagsiden Odd Moe 12. Olie på lærred. 82 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/779Aarhus
Erling Jørgensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden Erling Jørgensen, nov/dec 93. Olie på lærred. 40 x 40. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/780Aarhus
Emil Hørbov: Byparti med bus. Sign. Emil N. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/781Aarhus
Karl Åge Riget: Komposition. 1972. Sign. K. Riget; signeret og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 41 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/782Aarhus
Svend Engelund: Udsigt over marker. Sign. SE samt på bagsiden Svend Engelund. Olie på masonit. 21 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/783Aarhus
Aage Strand: Landskab med graner. Sign. A.S. Olie på lærred 40 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/784Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling med blomster. Utydeligt signeret. Olie på plade. 49 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/785Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Opstilling med potteplante på et bord. Utydelig signeret. Olie på lærred. 57 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/786Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med skovhuggere. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/787Aarhus
Siegward Sprotte: Kystparti med huse. Sign. S. Sprotte 75. Vandfarve på papir. Lysmål 46 x 63.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/788Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på plade. 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/790Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på masonit. 43,5 x 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/792Aarhus
Peter Nicolaisen: Opstilling med en buket roser. Sign. PN. Olie på lærred. 47 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/793Aarhus
Børge Ibsen: Opstilling. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 67 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/795Aarhus
Preben Schmidt: "Oia", 1985-86. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1985-86. Olie på lærred. 122 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2434/802Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Æseldreng". Sign. Barbarusjka 66. Olie på masonit. 120 x 89.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/803Aarhus
Kuang Ling: Komposition med bambus og græsser. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 57 x 81. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/804Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Tigger ved Metro, Paris". Sign. Barbarusjka 48. Olie på lærred. 97 x 142.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/805Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Dans & Musik". Sign. Barbarusjka. Olie på lærred. 206 x 125.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/806Aarhus
Anne Tholstrup: Uden titel, 1987. Sign. AT samt på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/811Aarhus
Preben Schmidt: "Oia", 1986. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1986. Olie på lærred. 122 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2434/821Aarhus
Svend Wiig Hansen: Selvportræt. Sign. Wiig Hansen. Akvarel og olie på papir. Lysmål 37 x 30.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/836Aarhus
Joseph M. Jahn: Komposition. Sign. Jahn. Olie på lærred. 20 x 25.
Sælges
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/860Aarhus
Dan Ray: Komposition. Sign. på bagsiden Dan Ray. Mixed media på lærred. 80,5 x 76.
Sælges
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
-
2434/868Aarhus
Svend Boe Hauggaard: Komposition fra serien "Irske billeder". Usigneret. Bemalet fotografi. Bladstørrelse 30,5 x 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/871Aarhus
Inga Secher: Portræt af en herre. Sign. I.S. Olie på lærred. 83 x 72.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/872Aarhus
Poul Ekelund: Landskab. Sign. Ekelund. Olie på lærred monteret på plade. 20 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/875Aarhus
Merete Hansen: "Opstilling med kande", 1960. Sign. MH samt på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/878Aarhus
Adam Gabriel: Ansigt. 2007. Sign. Adam 07. Mixed media på plade. 103 x 73.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud: