-
2434/665Lyngby
Asta Nielsen: Blomsteropstilling. Sign. Asta Nielsen 1972. Collage af tekstil. Lysmål 29 x 33.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/666Lyngby
Asta Nielsen: Rød hane. Sign. Asta Nielsen, Møn, 1971. Collage af tekstil. Lysmål 49 x 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/667Lyngby
Asta Nielsen: Blomster, 1949. Sign. med datering på bagsiden. Collage af tekstil og olie på lærred. 61 x 82. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2434/668Lyngby
Asta Nielsen: Landskab med huse og spadserende figur. Usign. Collage af tekstil. Lysmål 48 x 48.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2434/669Lyngby
Asta Nielsen: Hvide liljer, 1953. Usign. Collage af tekstil. Lysmål 58 x 60.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/670Lyngby
Asta Nielsen: Blomster på mørk baggrund. Sign. Asta Nielsen 1971. Collage af tekstil. Lysmål 42 x 28.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2434/671Lyngby
Asta Nielsen: Hane. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. Lysmål 49 x 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/672Lyngby
Asta Nielsen: Blomster. Sign. Asta Nielsen. Collage af tekstil. 29 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/673Lyngby
Asta Nielsen: Høstlandskab, 1950. Usign. Collage af tekstil. 61 x 61.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2434/674Lyngby
Gudde WO Pedersen: Portræt af Asta Nielsen. Sign. WO 1981. Olie på lærred. 46 x 36.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/675Aarhus
William Hansen: Opstilling. Sign. monogram 47. Olie på lærred. 43 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/676Aarhus
Helge Ernst: Haveparti. Sign. HE. Olie på lærred. 34 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/677Aarhus
Jens Peter Groth-Jensen: "Udsigt mod Mørkhøj". Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 55 x 67.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/678Aarhus
Agnete Jensen: Fra Valdal. 1947. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 78.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/680Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Interiør med to børn ved et fuglebur. Usign. Olie på lærred. 78 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/681Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Fra en baggård med en barnevogn. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 62 x 78.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/682Aarhus
Karl Larsen: Opstilling. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 39 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/683Aarhus
Helge Ernst: "Grøn Bølge". 1979. Sign. HE; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 74.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/684Aarhus
Frank Hammershøj: Interiør med en siddende figur. Sign. FH. Olie på plade. 67 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/685Aarhus
Helge Christensen: Opstilling. Sign. Helge Chr. Olie på lærred. 75 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/686Lyngby
Richard Winther: "Hajen", 1957. Sign. Richard Winther på bagsiden. Olie på plade. 57 x 40.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/687Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Hunde på strand", 1974. Sign. Anna B. Olie på plade. 87 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/689Lyngby
Helle-Vibeke Erichsen: Portræt. Sign. Helle-V. Erichsen 89. Olie på lærred. 94 x 84.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/691Lyngby
Richard Winther: "Skrivemaskine - Dame", 1965. Sign. R. Winther på bagsiden. Olie på lærred. 96 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/692Lyngby
Leif Rydeng: To kystpartier. Sign. monogram 33. Bly og akvarel på papir. Lysmål 48 x 61,5 cm. (2).
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/694Lyngby
Any E. Wilde: Komposition med lyskurve. Sign. på bagsiden A. E. Wilde. Gouache på papir. Bladstørrelse 27 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/695Lyngby
Jens Søndergaard: Model. Sign. Jens S. 1920. Blyant på papir. Bladstørrelse 31,5 x 21,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/697Lyngby
Peter Viskinde: "Skyline". Sign. Peter Viskinde 15. Akryl på lærred. 200 x 130. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2434/700Lyngby
Victor Steensgaard: Hyldebærbusk. Sign. V. Steensgaard, 1925. Akvarel på papir. Lysmål 71 x 72.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/702Lyngby
Leif Rydeng: Havparti med ænder. Sign. LR 34. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 50 x 63.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/703Lyngby
Kræsten Iversen: "Blaa klipper, Svaneke klit". Sign. KI; titel på blændrammen. Olie på lærred. 77 x 120.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/704Lyngby
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på papir. 66 x 51.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/705Lyngby
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på papir. 66 x 51.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/706Lyngby
Peter Bonde: Uden titel, (#23). Sign. og dateret. Mixed media og applikationer på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/714Lyngby
Peter Viskinde: "Uvejr". Sign. Peter Viskinde 19. Akryl på lærred. 160 x 120. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2434/719Aarhus
Jens Peter Groth-Jensen: "Fra Allégade". 1979. Sign. Groth-Jensen 1979. Olie på plade. 22 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/722Lyngby
Herdis Gelardi: Opstilling med frugter og flaske. Sign. Herdis Gelardi, 64 Olie på masonit. 40 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/723Lyngby
Ole Folmer Hansen: "In the mood". Sign. Ole Folmer Hansen IV 2010 på bagsiden. Olie på træ. 59,5 x 59,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/724Lyngby
Piet Pierre Moget: Kvindeportræt. Sign. P. Moget 53. Kul på papir i to dele. Lysmål 60 x 45.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2434/726Lyngby
Harald Engman: Opstilling med blomster. Sign. Harald Engman 59. Olie på lærred. 31 x 21.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/727Lyngby
Harald Engman: Selvportræt. Sign. Engman - 29. Olie på plade. 22 x 16.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/728Lyngby
Lauritz Hartz: Landskab med vej. Grønnehave, Foraar. Sign. LH. Olie på lærred. 58 x 69.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/729Lyngby
Rasmus Lütken: Uden titel, 2008. Sign. på bagsiden. Akryl på plade. 80 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/730Lyngby
Bjarne Wilhjelm Nielsen: Uden titel, 1970. Sign. BWN på bagsiden. Olie på lærred. 101 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/731Lyngby
Camilla Blachmann: Komposition. Sign. Camilla Blachmann. Olie på lærred. 200 x 200.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/732Lyngby
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud 70. Olie på lærred. 114 x 162.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2434/733Lyngby
Ole Bjørn: "En sandfærdig historie", 1963. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 115.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/749Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Studie af nøgen kvinde. Sign. LJ 15. Pastel på tykt papir. Lysmål 41 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/750Lyngby
Ole Bjørn: Komposition, 1963, Paris. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 122.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/754Aarhus
Lise Blaabjerg: "En anden gang", 1995. Sign. på bagsiden Lise Blaabjerg 1995. Olie på lærred. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/755Lyngby
Anders Moseholm: "Private Publicity", 2014. Sign. med titel og datering. Olie på lærred. 95 x 120. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2434/756Lyngby
Steffen Kindt: "Silkelagen", 2007. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 120 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/760Lyngby
Peter Mandrup: Kompostion. Sign. på bagsiden Peter Mandrup 1990. Olie på papir monteret på lærred. 50 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/762Lyngby
Astrid Svangren: Untitled. Usign. Plexiglas med applikationer i mixed media. 150 x 120. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/763Lyngby
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti med skibe. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 18 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/773Aarhus
Odd Moe: "Ikonoklasme". Sign. på bagsiden Odd Moe 12. Olie på lærred. 82 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/779Aarhus
Erling Jørgensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden Erling Jørgensen, nov/dec 93. Olie på lærred. 40 x 40. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/780Aarhus
Emil Hørbov: Byparti med bus. Sign. Emil N. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/781Aarhus
Karl Åge Riget: Komposition. 1972. Sign. K. Riget; signeret og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 41 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/782Aarhus
Svend Engelund: Udsigt over marker. Sign. SE samt på bagsiden Svend Engelund. Olie på masonit. 21 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/783Aarhus
Aage Strand: Landskab med graner. Sign. A.S. Olie på lærred 40 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/784Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling med blomster. Utydeligt signeret. Olie på plade. 49 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: