2434/122Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/123Lyngby
Stor model af sejlbåd, klinkbygget af delvis bemalet træ. Ca. 1930. L. 155 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/124Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/126Aarhus
Kinesisk silkebroderi med symboler, blomsterrosetter, sommerfugle og pæoner. 20. årh.s begyndelse. 146 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/127Lyngby
Søren Læssøe Lange: To prospekter af herregården Hvedholm nær Faaborg. Usigneret. Varierende størrelser. Monteret i forsølvede trærammer. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/128Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/129Lyngby
Fem eksport tallerkener af porcelæn. 18.-19. årh. Diam. c. 13 cm. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/130Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/132Aarhus
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas med hinterglass-maleri, porcelæn og nefrit. Ca. 1900. H. 7-9. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/133Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre i blå kåbe og kalot. Usigneret. Olie på lærred. 79 x 64.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/134Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/135Lyngby
Et par kinesiske hatstands af porcelæn. Tidlig 20. årh. H. uden montering 27 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/136Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/138Aarhus
Et par kinesiske figurer af udskåret og delvist bemalet træ. Qing. 19. århs. slutning. H. 34. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/139Lyngby
Christian Mølsted: Skyformationer over et blikstille hav. Sign. Chr. Mølgaard. Olie på lærred. 25 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/140Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/141Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/142Aarhus
Dansk maler, 20. årh.: Kvinde laver håndarbejde i det fri. Utydelig signeret 37 med dedikation. Olie på lærred. 34 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/144Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/145Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/147Lyngby
Kinesisk bakke af porcelæn, dekoreret i farver med historisk figursceneri. 19. årh. L. 33 cm. B. 21,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/148Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/149Aarhus
Edwardiansk tantalus af egetræ, beslag af sølvplet. Ca. 1910. H. 35. B. 39. D. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/150Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/151Lyngby
Christian Thomsen: "Islandsk Falk". Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 263. Royal Copenhagen. H. 21 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/152Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/153Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/154Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/155Aarhus
Carl Fischer: Landskab med spadserende person. Sign. Carl Fischer. Olie på malepap. 53 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/156Lyngby
Oline Mariane Glodkowski: Opstilling med frugter på et bord. Sign. O. Brown. Olie på træ. 28 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/157Lyngby
Dansk pallask M/1789 uden skede samt prøjsisk faskinkniv M/1841. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/158Aarhus
Marie Caroline Preetzmann: Landskab med mølle. Sign. M. Preetzmand 1914. Olie på lærred. 45 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/159Aarhus
Morten Jepsen: Parti fra Spøttrup Borg. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på plade. 20 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/160Aarhus
Edmund Fischer: Parti fra blomstermarkedet på Højbro Plads. Sign. E. Fischer. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/161Lyngby
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2434/162Lyngby
To cigarklippere monterede med henholdsvis 14kt guld og sterlingsølv. 20. årh. L. 5,5 og 16 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/163Lyngby
"Flora Danica" tresidet fad af porcelæn. 354. Royal Copenhagen. L. 21 cm. I æske.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/164Lyngby
Vase af stentøj dekoreret med lys grøn glasur med blå elementer. Dahl-Jensen. H. 18 cm. Diam. 15 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/165Lyngby
Engelsk Georg III tekande på sættebakke af sterlingsølv. Alexander Field, London 1798. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/166Lyngby
Kaffeservice af sølv. Hugo Grün & Co, Københavns bymærke 1950. Vægt 1190 g. H. 9-22 cm. (3)
Vurdering :
2434/167Lyngby
Julebestiksæt bestående af ske og gaffel af forgyldt sterlingsølv med emalje. A. Michelsen. Vægt 1027 g. (22)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/168Lyngby
Vurdering :
2434/169Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt fra Humlebæk over Øresund. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 48.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/170Lyngby
To olielamper af messingmalm, konverterede til el. Delvis 19. årh. H. inkl. montering/skærme ca. 110 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/171Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/172Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/173Lyngby
Dansk bajonet M/1867, 5 floretter, 1 fægtesabel og en ishakke. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/174Lyngby
Giovanni Battista Piranesi, 19. årh.: "Veduta del Sepolcro di Cajo Cestio". Trykbetegnet Presso l'autore Piranesi F. Kobberstik. Lysmål 41 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/175Lyngby
Adolf Heinrich-Hansen: Gadeparti fra Brügge. Sign. Ad. H.-H. Olie på malepap. 34,5 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/176Lyngby
Gustav Theodor Wegener: Portræt af en herre med briller og sort halsklud. Sign. T. Wege? Olie på malepap. 26 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/177Lyngby
Vurdering :
2434/178Lyngby
Narhvalstand - Monodon monoceros. Vægt 300 g. L. 57 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/179Lyngby
Eduard Weber: Knælende kvinde med skildpadde. Skulptur af patineret bronze på base af marmor. Sign. Ed. Weber.
Vurdering :
2434/180Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Et bjerglandskab med en vandmølle ved et vandfald. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 20,5 x 29,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/181Lyngby
To danske officerssabler efter M/1789 omkring 1800 - den ene i dårlig skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/182Lyngby
2 tyske IOD kårder og 1 tjekkisk officerssabel. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/183Lyngby
Holger Lübbers: Fiskere og optrukne både og fiskegrej på en strand. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 25 x 42,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/184Lyngby
Buste af en ung pige af marmor. Mrk. Roma 81, I. Hoffmann. 19. årh. H. 46 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/185Aarhus
Tyrkisk broderi/tekstil i 1700-tals Ottomansk stil, 20. årh.s anden halvdel. 150 x 110.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/186Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/187Lyngby
C. A. Schleisner: To munke gør hvil ved en ruin. Sign. C. Schleisner. Olie på lærred. 32 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/188Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Tandpine. Usigneret. Olie på lærred. 54 x 44.
Vurdering :