2434/120Aarhus
En samling kinesiske snusflasker af jade, glas, porcelæn samt forskellige stenarter. 20.-21. årh. H. 5,8-10,5. (15)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/122Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/124Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/126Aarhus
Kinesisk silkebroderi med symboler, blomsterrosetter, sommerfugle og pæoner. 20. årh.s begyndelse. 146 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/128Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/130Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/132Aarhus
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas med hinterglass-maleri, porcelæn og nefrit. Ca. 1900. H. 7-9. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/134Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/136Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/138Aarhus
Et par kinesiske figurer af udskåret og delvist bemalet træ. Qing. 19. århs. slutning. H. 34. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/140Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/142Aarhus
Dansk maler, 20. årh.: Kvinde laver håndarbejde i det fri. Utydelig signeret 37 med dedikation. Olie på lærred. 34 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/144Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/148Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/149Aarhus
Edwardiansk tantalus af egetræ, beslag af sølvplet. Ca. 1910. H. 35. B. 39. D. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/150Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/153Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/154Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/155Aarhus
Carl Fischer: Landskab med spadserende person. Sign. Carl Fischer. Olie på malepap. 53 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/158Aarhus
Marie Caroline Preetzmann: Landskab med mølle. Sign. M. Preetzmand 1914. Olie på lærred. 45 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/159Aarhus
Morten Jepsen: Parti fra Spøttrup Borg. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på plade. 20 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/160Aarhus
Edmund Fischer: Parti fra blomstermarkedet på Højbro Plads. Sign. E. Fischer. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/185Aarhus
Tyrkisk broderi/tekstil i 1700-tals Ottomansk stil, 20. årh.s anden halvdel. 150 x 110.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/186Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/188Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Tandpine. Usigneret. Olie på lærred. 54 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/214Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/219Aarhus
Kande af sølv med svunget håndtag dekoreret med ansigt og bladværk. H. 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/229Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/230Aarhus
F. Hingelberg, Grann & Lagly m.fl: En samling bordsølv bestående af to mælkekander, to smørnæb samt tre saucekander. 20. årh. (8)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/231Aarhus
To skåle af sølv. 20. årh. H. 4-6 cm. Diam. 17-20,5 cm. (2)
Vurdering :
2434/232Aarhus
"Frederik d. VIII" bestik af sølv. Udført hos Cohr, 20. årh. (105)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/233Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/234Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/235Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/236Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/237Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/238Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/239Aarhus
Lågvase af fajance, dekoreret i polykrome farver. Udført og sign. hos Rörstrand. 20. årh. H. 38. Diam. 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/240Aarhus
To tyske figurer af porcelæn i form af papegøjer. 20. årh.s. første halvdel. H. 29,5 og 35,5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/241Aarhus
Guillaume Coustou: “Chevaux de marly”. Skulptur af forgyldt bronze. Betegnet Coustou. Cirka 1900. H. 28.
Vurdering :
2434/242Aarhus
Sæt med fire engelske Bristol karafler af grønt glas, dekoreret med guld. 19. årh. H. stand 27. (5)
Vurdering :
2434/243Aarhus
Et par lampetter af patineret messingblik, hver med to svungne lysarme. Rokoko form. 19. årh. H. 38. B. 25. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/244Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/245Aarhus
Niels Larsen Stevns: Selvportræt. Usign. Relief af patineret bronze. H. 12. B. 8,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2434/246Aarhus
"Blå Blomst Svejfet". Toiletbakke af porcelæn, dekoreret med blomster. Royal Copenhagen. Nr. 1501. L. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/247Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1700: Religiøs kaotisk scene med Jesus og talrige figurer. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 85.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/248Aarhus
Kinesisk lågkrukke af stentøj, dekoreret med sang de boeuf-glasur. 20. årh. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/249Aarhus
Christian Berthelsen: Parti fra Svendborg Sund. Sign. monogram. Olie på lærred. 31 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/250Aarhus
Vurdering :
2434/251Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/252Aarhus
Viggo Pedersen: Parti fra en bakkekam med en bonde, der pløjer marken. Sign. Olie på lærred. 68 x 128.
Vurdering :
2434/253Aarhus
Kristian Møhl-Hansen: Efterårslandskab med udsigt til huse i det fjerne. Sign. Møhl 1905. Olie på lærred. 81 x 95.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/254Aarhus
A. Jacobsen: Dollerup Bakker med Hald Sø. Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred. 69 x 96.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/255Aarhus
Viggo Langer: Skovparti med åløb en solrig efterårsdag. Sign. Viggo Langer 1914. Olie på lærred. 77 x 98.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/256Aarhus
Emmery Rondahl: Roligt kystlandskab med udsigt til bjerge. Sign. Olie på lærred. 53 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/257Aarhus
Edvard Saltoft: Interiør med en kvinde siddende på en solbeskinnet trappe. Sign. monogram. Olie på lærred. 42 x 35.
Vurdering :
2434/258Aarhus
Parti fra efterårsskov. Sign. S.J 15/11-1914. Olie på lærred. 34 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/259Aarhus
Vilhelm Arnesen: Skibsportræt af “Asta, København". Sign. Vilh. Arnesen 1911. Olie på lærred. 53 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/260Aarhus
Sophus Jürgensen: Portræt af en hest. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 37 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/261Aarhus
Carl O. J. Lund: Parti med indgangspartiet til Kastellet. Sign. Carl O. J. Lund. Olie på lærred. 45 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/262Aarhus
Georg Emil Libert: Landskab med Hammerhus slotsruin. Sign. G. Emil Libert. Olie på lærred. 17 x 24.
Vurdering :
2434/263Aarhus
C. Rhode: To kompositioner med opstillinger. Sign. C. Rhode. Olie på lærred. 45 x 40 og 36 x 44. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: