2434/2Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2434/4Aarhus
Frants Henningsen: Et interiør med en ung dreng, der spiller klaver. Sign. monogram 98. Olie på lærred. 49 x 40,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/6Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/8Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/10Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlbåde ud for en havn. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på malepap. 22 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/12Aarhus
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt ca. 1500 g. L. 141,5.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/14Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/16Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe i høj sø. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1918. Olie på lærred. 42 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/18Aarhus
Samling på syv grønlandske tupilakker af udskåret rendyrtak i form af fabeldyr. Usign. 20. årh. H. 11-23. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/20Aarhus
Engelsk fritstående skrivebord af palisander. 19. årh. H. 80. B. 87. D. 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/22Aarhus
Heinrich Dohm: Kystparti med fiskerbåde. Sign. H. Dohm. Olie på plade. 22 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/24Aarhus
En samling fajance, dekoreret i polykrome farver. Kellinghusen og Frankrig. 18.-19. årh. Diam. 18-31, (9)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/26Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/28Aarhus
Peter Hansen: "Vejen mod Sebjerggaarden". Usigneret. Olie på malepap. 32 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/30Aarhus
Hvalroskranie (Odobenus rosmarus) med to stødtænder. H. 38. Længste tand L. cirka 27 uden for kæben.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/32Aarhus
Flisebord af bemalet træ, ilagt med 15 hollandske fliser. Rokoko form. 19. årh. H. 72,5. B. 71. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/34Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/36Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/38Aarhus
Carl Georg Scheuermann: Jysk bakkelandskab med huse. Usigneret. Olie på lærred. 71 x 103.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/40Aarhus
Hans Kruuse: Ved Holmens bro i København. Sign. H Kruuse. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/42Aarhus
Peder Mønsted: Åløb med person og udsigt til bjerge. Sign. P. Mønsted 1890. Olie på plade. 27 x 16,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/44Aarhus
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/46Aarhus
Marcus Jordan, Heinrich Rantzau, Braun & Hogenberg: “Danorum Marca... [...]”. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 40 x 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/48Aarhus
"Flora Danica". Vinkøler af porcelæn. Royal Copenhagen. Nr. 3570. H. 12,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/50Aarhus
Signeret Keshan silketæppe, medaljondesign på lys bund. Iran. 20. årh. 254 x 155.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/52Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med russiske krigsskibe. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 52 x 69.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/54Aarhus
"Musselmalet Halvblonde og Riflet". Dele af middagsservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (40)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/56Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2434/58Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Blomstrende syrener. Usigneret. Olie på træ. 22 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/60Aarhus
Rokoko miniature hovedvandsæg af guld, antagelig vedhæng til chatelaine. Ustemplet. Ca. 1760-1770. Vægt 5.6 gr.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/62Aarhus
Signeret tæppe med blomstervaser og fugle på lys bund. Persien. 20. årh. 164 x 112.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/64Aarhus
Peder Knudsen: Sneklædt landskab fra Fagernes, Norge. Sign. Peder Knudsen, Fagernes 1937. 106 x 161.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/66Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/68Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2434/70Aarhus
H. A. Brendekilde: Bondepige stående foran et hvidkalket hus med stokroser. Sign. Olie på lærred. 43 x 53.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/72Aarhus
Carl Møller: Sommerlandskab med en dreng på en landevej. Sign. Carl Møller, 1887. Olie på lærred. 78 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/74Aarhus
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2434/76Aarhus
Anna Folkema: "Gruppebillede af medlemmer af Sehestedslægten". Kobberstik. 18. årh. Lysmål 16 x 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/78Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/80Aarhus
To heiberglamper af hhv. sort og hvidt opalineglas. 19. årh. H. ekskl. fatning 53 og 56. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/82Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/84Aarhus
Ubekendt maler, 21. årh.: ”Huse i Skagen”. Utydelig signeret og betegnet på bagsiden. Olie på malepap. 30 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/86Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/88Aarhus
I. L. Jensen: Opstilling med hvide og lyserøde roser i en fletkurv. Sign. I.L. Jensen. Olie på træ. 33 x 42.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2434/90Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/92Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/94Aarhus
I. L. Jensen: Opstilling med pelargonier, violer og fuchsia i vase på stenkarm. Olie på træ. 22 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/96Aarhus
Engelsk mokkaservice af porcelæn med montering af sterlingsølv udført hos Mappin & Webb. Aynsley. Æske L. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/98Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/100Aarhus
Julius Paulsen: Halvnøgen kvinde. Sign. J. P. 1929. Olie på lærred. 87 x 68.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2434/102Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/104Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/106Aarhus
Johan Peder Bless: Et par portrætter af et ægtepar. Begge sign. J. Bless 1858. Olie på lærred. Hver 75 x 61. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2434/108Aarhus
Delft fad samt to franske tallerkener af fajance. 18.-19. årh. Diam. 24-35. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/110Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2434/112Aarhus
Sigvard Hansen: Aftenstemning fra Moesgaard med ænder ved et åløb. Sign. Olie på lærred. 79 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/114Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/116Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/118Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/120Aarhus
En samling kinesiske snusflasker af jade, glas, porcelæn samt forskellige stenarter. 20.-21. årh. H. 5,8-10,5. (15)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/122Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: