2434/187Lyngby
C. A. Schleisner: To munke gør hvil ved en ruin. Sign. C. Schleisner. Olie på lærred. 32 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/188Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Tandpine. Usigneret. Olie på lærred. 54 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/189Lyngby
Johannes Wilhjelm: "Klostergaard ved San Carmine i Firenze". Sign. monogram 24. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/190Lyngby
Fransk kårde for højere stående artilleriofficer ca. 1820-1830. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/191Lyngby
Dansk officerssabel omkring 1800 samt sabel fra Sri Lanka? i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/192Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Køkkenbillede med en kat på et bord med fisk, kød og fuglevildt. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 96 x 107.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/193Lyngby
Max Rimboeck: En rygvendt kvinde i rød kjole og opsat hår. Sign. Max Rimboeck 1920. Olie på papir monteret på træ. Lysmål 25,5 x 20,5.
Vurdering :
2434/194Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/195Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/196Lyngby
Christian Mølsted: Aftenstemning i havnen ved gamle Knippels Bro. Sign. Chr. Mølsted 1905. Olie på lærred. 73 x 103.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/197Lyngby
Japansk cloisonné fad, dekoreret i farver med blomster med montering af metal. 19. årh. L. mellem hanke 51,5 cm. H. 15,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/198Lyngby
Marie Sandholt: 'En Sti'. Sign. M.S. 37. Olie på lærred. 80 x 67.
Vurdering :
2434/199Lyngby
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret i farver med figursceneri. Indrammet. Republic 1912-1949. Lysmål 37,5 x 24,5 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2434/200Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/201Lyngby
Tōshi Yoshida (f. 1911, d. 1995): To træsnit i farver. Seglmærkede. Indrammede. Lysmål 23,5 x 36/36,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/202Lyngby
Vurdering :
2434/203Lyngby
Peter Tom-Petersen: "Hos Urtekræmmeren". Sign. Tom Petersen 1887 delvist opmalet. Olie på lærred. 60 x 69.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/204Lyngby
Holger H. Jerichau: Udsigt til en vej gennem en solfyldt skov. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på malepap. 25 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/205Lyngby
Kinesisk plakette af porcelæn. Signeret Jin Qishi. Indrammet. Republic 1912-1949. Lysmål 37,5 x 24,5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2434/206Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/207Lyngby
Fire Meissen figurer i form af fugle, dekorerede i farver. 20. årh. H. 18-40 cm. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/208Lyngby
Christian Thomsen: “Hyrdinden og Skorstensfejeren” af porcelæn. 1276. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 24 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/209Lyngby
Knud Kyhn, C. F. Liisberg: To figurer af porcelæn i form af isbjørne. 502, 1137. Royal Copenhagen. H. 32 cm. L. 27 cm. (2)
Vurdering :
2434/210Lyngby
"Mandarin med sværd" og "Geisha" To figurer af porcelæn, dekorerede i farver og guld. Herend. H. 33 og 35 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/211Lyngby
To kinesiske hatstands af porcelæn. Omlavet til lamper. Late 19th century. H. ekskl. montering ca. 28 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/212Lyngby
To terriner og en smørskål af porcelæn. Meissen. 20. årh. L. 19,5, og 27 cm. (3)
Vurdering :
2434/213Lyngby
“Saksisk Blomst”. To vinkølere af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 1221. Royal Copenhagen. H. 16 cm. L. inkl. hanke ca. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
2434/214Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/215Lyngby
Samling Meissen figurer af porcelæn, I forskellige genrer så som gadehandlere og musikere. I 1700tals stil, men 20. årh. H. ca. 14-16 cm. (9)
Vurdering :
2434/216Lyngby
Toyohara Kunichika, Yoshu Chikanoby, Shunbaisai Hukuei, Utagawa Toyokuni: To triptykon samt to skuespiller portrætter. Træsnit. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/217Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret i farver med Foo hunde og tekst. 20. årh. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/218Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/219Aarhus
Kande af sølv med svunget håndtag dekoreret med ansigt og bladværk. H. 25.
Vurdering :
2434/220Lyngby
Samling Meissen figurer af porcelæn. I 1700tals stil, men 20. årh. H. ca. 14-15 cm. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/221Lyngby
Bertel Thorvaldsen: "Kristus". Figur af biscuit. Stemplet Budde Lund, Eneret, Copenhagen. H. 37,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/222Lyngby
Samling Aluminia, dekorerede i farver med fisk, blomster og frugter. Diam. 20,5-45,5 cm. (8)
Vurdering :
2434/223Lyngby
"Blå Vifte" kaffe og teservice af porcelæn, dekoreret i blå. 1212. Royal Copenhagen. (29)
Vurdering :
2434/224Lyngby
"Musselmalet Riflet" Asiet af porcelæn i form af musling, dekoreret i underglasur blå. 151. Royal Copenhagen. L. 19 cm. B. 21,5 cm.
Vurdering :
2434/225Lyngby
Samling Aluminia bestående af store juleplatter af fajance, dekoreret i farver med julemotiver. År 1914-1929. Diam. 30,5 cm. (16)
Vurdering :
2434/226Lyngby
"Blå Blomst" isklokke af porcelæn. 1820-1850. Den kongelige Porcelainsfabrik. H. 26 cm.
Vurdering :
2434/227Lyngby
Kinesisk Budai af porcelæn. Mærket i bunden Zhu Mao Ji Zao. Republik 1912–1949. H. 27. H. 25 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/228Lyngby
Kinesisk skærm bestående af seks paneler med felter hvori hinterglasmalerier. Sen 19. årh. Hvert panel 200 x 39 cm. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2434/229Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/230Aarhus
F. Hingelberg, Grann & Lagly m.fl: En samling bordsølv bestående af to mælkekander, to smørnæb samt tre saucekander. 20. årh. (8)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/231Aarhus
To skåle af sølv. 20. årh. H. 4-6 cm. Diam. 17-20,5 cm. (2)
Vurdering :
2434/232Aarhus
"Frederik d. VIII" bestik af sølv. Udført hos Cohr, 20. årh. (105)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/233Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/234Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/235Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/236Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/237Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/238Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/239Aarhus
Lågvase af fajance, dekoreret i polykrome farver. Udført og sign. hos Rörstrand. 20. årh. H. 38. Diam. 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/240Aarhus
To tyske figurer af porcelæn i form af papegøjer. 20. årh.s. første halvdel. H. 29,5 og 35,5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/241Aarhus
Guillaume Coustou: “Chevaux de marly”. Skulptur af forgyldt bronze. Betegnet Coustou. Cirka 1900. H. 28.
Vurdering :
2434/242Aarhus
Sæt med fire engelske Bristol karafler af grønt glas, dekoreret med guld. 19. årh. H. stand 27. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/243Aarhus
Et par lampetter af patineret messingblik, hver med to svungne lysarme. Rokoko form. 19. årh. H. 38. B. 25. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/244Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/245Aarhus
Niels Larsen Stevns: Selvportræt. Usign. Relief af patineret bronze. H. 12. B. 8,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2434/246Aarhus
"Blå Blomst Svejfet". Toiletbakke af porcelæn, dekoreret med blomster. Royal Copenhagen. Nr. 1501. L. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/247Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1700: Religiøs kaotisk scene med Jesus og talrige figurer. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 85.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/248Aarhus
Kinesisk lågkrukke af stentøj, dekoreret med sang de boeuf-glasur. 20. årh. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: