2434/1Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/2Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2434/3Lyngby
Margretebæger af porcelæn, montering af forgyldt sterlingsølv, A. Michelsen og Royal Copenhagen. H. 11,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/4Aarhus
Frants Henningsen: Et interiør med en ung dreng, der spiller klaver. Sign. monogram 98. Olie på lærred. 49 x 40,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/5Lyngby
Dansk Louis XVI chatol af mahogni. Ca. 1780. H. 221. B. 123. D. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/6Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/7Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel: Bjergparti. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 11 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/8Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/9Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/10Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlbåde ud for en havn. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på malepap. 22 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/11Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/12Aarhus
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt ca. 1500 g. L. 141,5.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/13Lyngby
Peder Mønsted: Parti fra Egypten med en beduinlejr ved solnedgang. Sign. P. Mønsted Cairo 1893. Olie på malepap. 24 x 19.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/14Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/15Lyngby
Fem Bencharong skåle på fod samt en skål af porcelæn. 19. årh. Diam. 11-20 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/16Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe i høj sø. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1918. Olie på lærred. 42 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/17Lyngby
Venetiansk eller sydtysk chatol. 18. årh. H. 236. B. 121. D. 56.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2434/18Aarhus
Samling på syv grønlandske tupilakker af udskåret rendyrtak i form af fabeldyr. Usign. 20. årh. H. 11-23. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/19Lyngby
C. F. Sørensen: Marine med en jagt i høj sø ud for Møns Klint. Sign. C. Frederik Sørensen 1869. Olie på lærred. 74 x 107.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2434/20Aarhus
Engelsk fritstående skrivebord af palisander. 19. årh. H. 80. B. 87. D. 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/21Lyngby
Kinesisk famille verte fad af porcelæn. 18. årh. Diam. 34,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/22Aarhus
Heinrich Dohm: Kystparti med fiskerbåde. Sign. H. Dohm. Olie på plade. 22 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/23Lyngby
Dansk dragkiste af blåmalet træ, plade af imiteret sten, front med fire svungne skuffer. Barok form, 20. årh. H. 106. B. 122. D. 63.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/24Aarhus
En samling fajance, dekoreret i polykrome farver. Kellinghusen og Frankrig. 18.-19. årh. Diam. 18-31, (9)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/25Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2434/26Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/27Lyngby
Kinesisk famille verte tulipanvase af porcelæn. 19. årh. H 29 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/28Aarhus
Peter Hansen: "Vejen mod Sebjerggaarden". Usigneret. Olie på malepap. 32 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/29Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2434/30Aarhus
Hvalroskranie (Odobenus rosmarus) med to stødtænder. H. 38. Længste tand L. cirka 27 uden for kæben.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/31Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/32Aarhus
Flisebord af bemalet træ, ilagt med 15 hollandske fliser. Rokoko form. 19. årh. H. 72,5. B. 71. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/33Lyngby
"Dobbeltriflet" bestik af sølv. Diverse mestre. Vægt ekskl. dele med stål 3800 g. (125)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/34Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/35Lyngby
Svensk bogskab af sortmalet træ, front med to glasdøre bag hvilke hylder, underdel med to skuffer. Gustaviansk stil, 19. årh. H. 207. B. 102. D. 33.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2434/36Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/37Lyngby
Jacob Petersen: "Barkskeppet Alexandra af Helsingfors". Barken Alexandra. Sign. Tegnet af J. Petersen 1819. Vandfarve, gouache og pen på papir. Lysmål 48 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/38Aarhus
Carl Georg Scheuermann: Jysk bakkelandskab med huse. Usigneret. Olie på lærred. 71 x 103.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/39Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/40Aarhus
Hans Kruuse: Ved Holmens bro i København. Sign. H Kruuse. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/41Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/42Aarhus
Peder Mønsted: Åløb med person og udsigt til bjerge. Sign. P. Mønsted 1890. Olie på plade. 27 x 16,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/43Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med fuglevildt, kanin og gule blomster på et bord. Utydelig sign. Olie på lærred. 85 x 113.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/44Aarhus
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/45Lyngby
"Musselmalet Helblonde". Fad af porcelæn med hank, dekoreret i grøn med guld. Royal Copenhagen. L. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/46Aarhus
Marcus Jordan, Heinrich Rantzau, Braun & Hogenberg: “Danorum Marca... [...]”. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 40 x 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/47Lyngby
Stort spejl og konsol af forgyldt træ og gesso, lav konsol med plade af hvid marmor. 19. årh.s slutning. Konsol H. 43. B. 92. D. 36. Spejl H. 225. B. 90. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/48Aarhus
"Flora Danica". Vinkøler af porcelæn. Royal Copenhagen. Nr. 3570. H. 12,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/49Lyngby
Nederlandsk maler, 17. årh.: Lystighed ved en krostue. Usigneret. Olie på træ. 45 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/50Aarhus
Signeret Keshan silketæppe, medaljondesign på lys bund. Iran. 20. årh. 254 x 155.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/51Lyngby
A pair of Chinese porcelain candlesticks in the form of elephants with caparison. Republic 1912-1949. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/52Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med russiske krigsskibe. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 52 x 69.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/53Lyngby
Vurdering :
14.000 DKK Næste bud:
2434/54Aarhus
"Musselmalet Halvblonde og Riflet". Dele af middagsservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (40)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/55Lyngby
Nederlandsk maler 17. årh.: Fra en markedsplads, hvor der handles med grønt og fuglevildt. Usigneret. Olie på træ. 48 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/56Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2434/57Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og overglasur farver med chrysanthemer. Mærket Qianlong, men senere. H.ekskl. montering 32 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/58Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Blomstrende syrener. Usigneret. Olie på træ. 22 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/59Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/60Aarhus
Rokoko miniature hovedvandsæg af guld, antagelig vedhæng til chatelaine. Ustemplet. Ca. 1760-1770. Vægt 5.6 gr.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2434/61Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh. : Opstilling med en punchebolle, druer og citrusfrugter på et bord. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: