2434/1Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/3Lyngby
Margretebæger af porcelæn, montering af forgyldt sterlingsølv, A. Michelsen og Royal Copenhagen. H. 11,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/5Lyngby
Dansk Louis XVI chatol af mahogni. Ca. 1780. H. 221. B. 123. D. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/7Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel: Bjergparti. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 11 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/9Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/11Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/13Lyngby
Peder Mønsted: Parti fra Egypten med en beduinlejr ved solnedgang. Sign. P. Mønsted Cairo 1893. Olie på malepap. 24 x 19.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/15Lyngby
Fem Bencharong skåle på fod samt en skål af porcelæn. 19. årh. Diam. 11-20 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/17Lyngby
Venetiansk eller sydtysk chatol. 18. årh. H. 236. B. 121. D. 56.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2434/19Lyngby
C. F. Sørensen: Marine med en jagt i høj sø ud for Møns Klint. Sign. C. Frederik Sørensen 1869. Olie på lærred. 74 x 107.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2434/21Lyngby
Kinesisk famille verte fad af porcelæn. 18. årh. Diam. 34,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/23Lyngby
Dansk dragkiste af blåmalet træ, plade af imiteret sten, front med fire svungne skuffer. Barok form, 20. årh. H. 106. B. 122. D. 63.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/25Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2434/27Lyngby
Kinesisk famille verte tulipanvase af porcelæn. 19. årh. H 29 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/29Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2434/31Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/33Lyngby
"Dobbeltriflet" bestik af sølv. Diverse mestre. Vægt ekskl. dele med stål 3800 g. (125)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/35Lyngby
Svensk bogskab af sortmalet træ, front med to glasdøre bag hvilke hylder, underdel med to skuffer. Gustaviansk stil, 19. årh. H. 207. B. 102. D. 33.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2434/37Lyngby
Jacob Petersen: "Barkskeppet Alexandra af Helsingfors". Barken Alexandra. Sign. Tegnet af J. Petersen 1819. Vandfarve, gouache og pen på papir. Lysmål 48 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/39Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/41Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/43Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med fuglevildt, kanin og gule blomster på et bord. Utydelig sign. Olie på lærred. 85 x 113.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/45Lyngby
"Musselmalet Helblonde". Fad af porcelæn med hank, dekoreret i grøn med guld. Royal Copenhagen. L. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/47Lyngby
Stort spejl og konsol af forgyldt træ og gesso, lav konsol med plade af hvid marmor. 19. årh.s slutning. Konsol H. 43. B. 92. D. 36. Spejl H. 225. B. 90. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/49Lyngby
Nederlandsk maler, 17. årh.: Lystighed ved en krostue. Usigneret. Olie på træ. 45 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/51Lyngby
A pair of Chinese porcelain candlesticks in the form of elephants with caparison. Republic 1912-1949. H. 25 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/53Lyngby
Vurdering :
14.000 DKK Næste bud:
2434/55Lyngby
Nederlandsk maler 17. årh.: Fra en markedsplads, hvor der handles med grønt og fuglevildt. Usigneret. Olie på træ. 48 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/57Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og overglasur farver med chrysanthemer. Mærket Qianlong, men senere. H.ekskl. montering 32 cm.
Vurdering :
2434/59Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/61Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh. : Opstilling med en punchebolle, druer og citrusfrugter på et bord. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/63Lyngby
Ludwigsburg prydvase af porcelæn. Tyskland. 19. årh.s slutning. H 72 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/65Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/67Lyngby
Harald Moltke: En hundeslæde på vej fra en grønlandsk bygd. Sign. Harald Moltke. Olie og bly på lærred. 49 x 64.
Vurdering :
2434/69Lyngby
Khmer torso af sandsten, mandsperson i ført folderig lændeklæde. 13.-15. årh. H. ekskl. stand 24 cm.
Vurdering :
2434/71Lyngby
Fransk lysekrone af forgyldt og patineret bronze, otte svungne lysarme monteret til el. Empire form, 19. årh.s slutning. H. 80. Diam. 68.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/73Lyngby
Albert Küchler: Studie til "En Bedstemoder pynter en lille Dreng [...]", 1839. Usigneret. Olie på malepap. 33,5 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/75Lyngby
Buddha hoved af forgyldt stucco. Thailand. 17/18. årh. H. ekskl. stand 20 cm.
Vurdering :
2434/77Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Landskab med hyrder, der passer en flok køer og får. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 57 x 72,5.
Vurdering :
2434/81Lyngby
To kongelige fotografier af kong Bhumibol Adulyadej (1927-2016) og Sirikit Kitiyakara (1932-), i sølvrammer. 1974. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/85Lyngby
Johannes Wilhjelm: Udsigt over et florentinsk landskab med huse på en bjergside. Sign. monogram 30. Olie på lærred. 54 x 65,5.
Vurdering :
2434/87Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/89Lyngby
Sønderjysk chatol af egetræ i Lorenz Nielsen stil. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 202. B. 117. D. 56.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/91Lyngby
Kristian Zahrtmann: Portræt af en ung mand. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 24,5 x 20.
Vurdering :
2434/93Lyngby
Ostindisk famille rose fad af porcelæn. Qianlong 1736-1795. L. 41 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/95Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2434/97Lyngby
C. W. Eckersberg , efter, 19. årh.: En bygning ved Tor di Quinto uden for Rom. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 30.
Vurdering :
2434/99Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/101Lyngby
Svensk bænk af bemalet træ. Empireform, 19. årh.s slutning. Sædehøjde 52. L. 190.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/103Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/105Lyngby
Lille thailandsk figur af patineret bronze i form af buddha Shakyamuni. 17/18. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/107Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/109Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 18 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/111Lyngby
Kinesisk Kraak dybt fad af porcelæn. 17. årh. Diam. 40 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/115Lyngby
Sophus Jürgensen: Mytologisk fremstilling med en lænket kvinde, der skuer mod en lysstråle. Sign. S. Jürgensen 1945. Olie på lærred. 68 x 47.
Vurdering :
2434/117Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/121Lyngby
August Plum: En hvidklædt mand med en vandpibe. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 21 x 17.
Vurdering :
2434/123Lyngby
Stor model af sejlbåd, klinkbygget af delvis bemalet træ. Ca. 1930. L. 155 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/127Lyngby
Søren Læssøe Lange: To prospekter af herregården Hvedholm nær Faaborg. Usigneret. Varierende størrelser. Monteret i forsølvede trærammer. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: