2434/60Aarhus
Rokoko miniature hovedvandsæg af guld, antagelig vedhæng til chatelaine. Ustemplet. Ca. 1760-1770. Vægt 5.6 gr.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/61Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh. : Opstilling med en punchebolle, druer og citrusfrugter på et bord. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/62Aarhus
Signeret tæppe med blomstervaser og fugle på lys bund. Persien. 20. årh. 164 x 112.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/63Lyngby
Ludwigsburg prydvase af porcelæn. Tyskland. 19. årh.s slutning. H 72 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/64Aarhus
Peder Knudsen: Sneklædt landskab fra Fagernes, Norge. Sign. Peder Knudsen, Fagernes 1937. 106 x 161.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/65Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/66Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/67Lyngby
Harald Moltke: En hundeslæde på vej fra en grønlandsk bygd. Sign. Harald Moltke. Olie og bly på lærred. 49 x 64.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/68Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2434/69Lyngby
Khmer torso af sandsten, mandsperson i ført folderig lændeklæde. 13.-15. årh. H. ekskl. stand 24 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/70Aarhus
H. A. Brendekilde: Bondepige stående foran et hvidkalket hus med stokroser. Sign. Olie på lærred. 43 x 53.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2434/71Lyngby
Fransk lysekrone af forgyldt og patineret bronze, otte svungne lysarme monteret til el. Empire form, 19. årh.s slutning. H. 80. Diam. 68.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/72Aarhus
Carl Møller: Sommerlandskab med en dreng på en landevej. Sign. Carl Møller, 1887. Olie på lærred. 78 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/73Lyngby
Albert Küchler: Studie til "En Bedstemoder pynter en lille Dreng [...]", 1839. Usigneret. Olie på malepap. 33,5 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/74Aarhus
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2434/75Lyngby
Buddha hoved af forgyldt stucco. Thailand. 17/18. årh. H. ekskl. stand 20 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/76Aarhus
Anna Folkema: "Gruppebillede af medlemmer af Sehestedslægten". Kobberstik. 18. årh. Lysmål 16 x 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/77Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/78Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Landskab med hyrder, der passer en flok køer og får. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 57 x 72,5.
Vurdering :
2434/80Aarhus
To heiberglamper af hhv. sort og hvidt opalineglas. 19. årh. H. ekskl. fatning 53 og 56. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/81Lyngby
To kongelige fotografier af kong Bhumibol Adulyadej (1927-2016) og Sirikit Kitiyakara (1932-), i sølvrammer. 1974. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/82Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/84Aarhus
Ubekendt maler, 21. årh.: ”Huse i Skagen”. Utydelig signeret og betegnet på bagsiden. Olie på malepap. 30 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/85Lyngby
Johannes Wilhjelm: Udsigt over et florentinsk landskab med huse på en bjergside. Sign. monogram 30. Olie på lærred. 54 x 65,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/86Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/87Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/88Aarhus
I. L. Jensen: Opstilling med hvide og lyserøde roser i en fletkurv. Sign. I.L. Jensen. Olie på træ. 33 x 42.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2434/89Lyngby
Sønderjysk chatol af egetræ i Lorenz Nielsen stil. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 202. B. 117. D. 56.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/90Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/91Lyngby
Kristian Zahrtmann: Portræt af en ung mand. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 24,5 x 20.
Vurdering :
2434/92Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/93Lyngby
Ostindisk famille rose fad af porcelæn. Qianlong 1736-1795. L. 41 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/94Aarhus
I. L. Jensen: Opstilling med pelargonier, violer og fuchsia i vase på stenkarm. Olie på træ. 22 x 30,5.
Vurdering :
2434/95Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2434/96Aarhus
Engelsk mokkaservice af porcelæn med montering af sterlingsølv udført hos Mappin & Webb. Aynsley. Æske L. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/97Lyngby
C. W. Eckersberg , efter, 19. årh.: En bygning ved Tor di Quinto uden for Rom. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 30.
Vurdering :
2434/98Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/99Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/100Aarhus
Julius Paulsen: Halvnøgen kvinde. Sign. J. P. 1929. Olie på lærred. 87 x 68.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2434/101Lyngby
Svensk bænk af bemalet træ. Empireform, 19. årh.s slutning. Sædehøjde 52. L. 190.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/102Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/103Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2434/104Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/105Lyngby
Lille thailandsk figur af patineret bronze i form af buddha Shakyamuni. 17/18. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/106Aarhus
Johan Peder Bless: Et par portrætter af et ægtepar. Begge sign. J. Bless 1858. Olie på lærred. Hver 75 x 61. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2434/107Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/108Aarhus
Delft fad samt to franske tallerkener af fajance. 18.-19. årh. Diam. 24-35. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/109Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 18 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/110Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2434/111Lyngby
Kinesisk Kraak dybt fad af porcelæn. 17. årh. Diam. 40 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/112Aarhus
Sigvard Hansen: Aftenstemning fra Moesgaard med ænder ved et åløb. Sign. Olie på lærred. 79 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2434/114Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/115Lyngby
Sophus Jürgensen: Mytologisk fremstilling med en lænket kvinde, der skuer mod en lysstråle. Sign. S. Jürgensen 1945. Olie på lærred. 68 x 47.
Vurdering :
2434/116Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/117Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/118Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/120Aarhus
En samling kinesiske snusflasker af jade, glas, porcelæn samt forskellige stenarter. 20.-21. årh. H. 5,8-10,5. (15)
Vurdering :
2434/121Lyngby
August Plum: En hvidklædt mand med en vandpibe. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 21 x 17.
Vurdering :
2434/122Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/123Lyngby
Stor model af sejlbåd, klinkbygget af delvis bemalet træ. Ca. 1930. L. 155 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: