2434/37Lyngby
Jacob Petersen: "Barkskeppet Alexandra af Helsingfors". Barken Alexandra. Sign. Tegnet af J. Petersen 1819. Vandfarve, gouache og pen på papir. Lysmål 48 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/46Aarhus
Marcus Jordan, Heinrich Rantzau, Braun & Hogenberg: “Danorum Marca... [...]”. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 40 x 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/76Aarhus
Anna Folkema: "Gruppebillede af medlemmer af Sehestedslægten". Kobberstik. 18. årh. Lysmål 16 x 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/127Lyngby
Søren Læssøe Lange: To prospekter af herregården Hvedholm nær Faaborg. Usigneret. Varierende størrelser. Monteret i forsølvede trærammer. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/174Lyngby
Giovanni Battista Piranesi, 19. årh.: "Veduta del Sepolcro di Cajo Cestio". Trykbetegnet Presso l'autore Piranesi F. Kobberstik. Lysmål 41 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/202Lyngby
Jacob Petersen: Skibsportræt af sejlskib ud for Kronborg. Sign. J. Petersen 1841. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 47 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/285Aarhus
Godfred Christensen: Landskab med grusvej. Sign. GC. Bækkelund Hald 1912. Vandfarve på papir. Lysmål 24 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: