2434/3Lyngby
Margretebæger af porcelæn, montering af forgyldt sterlingsølv, A. Michelsen og Royal Copenhagen. H. 11,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/6Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/39Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/45Lyngby
"Musselmalet Helblonde". Fad af porcelæn med hank, dekoreret i grøn med guld. Royal Copenhagen. L. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/48Aarhus
"Flora Danica". Vinkøler af porcelæn. Royal Copenhagen. Nr. 3570. H. 12,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/54Aarhus
"Musselmalet Halvblonde og Riflet". Dele af middagsservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (40)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2434/63Lyngby
Ludwigsburg prydvase af porcelæn. Tyskland. 19. årh.s slutning. H 72 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/87Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2434/96Aarhus
Engelsk mokkaservice af porcelæn med montering af sterlingsølv udført hos Mappin & Webb. Aynsley. Æske L. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/102Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/151Lyngby
Christian Thomsen: "Islandsk Falk". Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 263. Royal Copenhagen. H. 21 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/163Lyngby
"Flora Danica" tresidet fad af porcelæn. 354. Royal Copenhagen. L. 21 cm. I æske.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/171Lyngby
Thorkild Olsen: Stor gulvvase af krakelé porcelæn. Mrk. monogram og 12/2 1936. Royal Copenhagen. H. 66 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/207Lyngby
Fire Meissen figurer i form af fugle, dekorerede i farver. 20. årh. H. 18-40 cm. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/208Lyngby
Christian Thomsen: “Hyrdinden og Skorstensfejeren” af porcelæn. 1276. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 24 cm.
Vurdering :
2434/209Lyngby
Knud Kyhn, C. F. Liisberg: To figurer af porcelæn i form af isbjørne. 502, 1137. Royal Copenhagen. H. 32 cm. L. 27 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/210Lyngby
"Mandarin med sværd" og "Geisha" To figurer af porcelæn, dekorerede i farver og guld. Herend. H. 33 og 35 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/212Lyngby
To terriner og en smørskål af porcelæn. Meissen. 20. årh. L. 19,5, og 27 cm. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/213Lyngby
“Saksisk Blomst”. To vinkølere af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 1221. Royal Copenhagen. H. 16 cm. L. inkl. hanke ca. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
2434/215Lyngby
Samling Meissen figurer af porcelæn, I forskellige genrer så som gadehandlere og musikere. I 1700tals stil, men 20. årh. H. ca. 14-16 cm. (9)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/220Lyngby
Samling Meissen figurer af porcelæn. I 1700tals stil, men 20. årh. H. ca. 14-15 cm. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/223Lyngby
"Blå Vifte" kaffe og teservice af porcelæn, dekoreret i blå. 1212. Royal Copenhagen. (29)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/224Lyngby
"Musselmalet Riflet" Assiet af porcelæn i form af musling, dekoreret i underglasur blå. 151. Royal Copenhagen. L. 19 cm. B. 21,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/226Lyngby
"Blå Blomst" isklokke af porcelæn. 1820-1850. Den kongelige Porcelainsfabrik. H. 26 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/239Aarhus
Lågvase af fajance, dekoreret i polykrome farver. Udført og sign. hos Rörstrand. 20. årh. H. 38. Diam. 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/240Aarhus
To tyske figurer af porcelæn i form af papegøjer. 20. årh.s. første halvdel. H. 29,5 og 35,5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/246Aarhus
"Blå Blomst Svejfet". Toiletbakke af porcelæn, dekoreret med blomster. Royal Copenhagen. Nr. 1501. L. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/278Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: