2434/9Lyngby
Samling thailandsk sølv bestående af to skåle, vase, samt lågskål med tepotte af porcelæn. 20. årh. Vægt 2472 g. Diam. skåle ca. 23 cm. H. vase 12 cm. (4)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2434/15Lyngby
Fem Bencharong skåle på fod samt en skål af porcelæn. 19. årh. Diam. 11-20 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/21Lyngby
Kinesisk famille verte fad af porcelæn. 18. årh. Diam. 34,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/27Lyngby
Kinesisk famille verte tulipanvase af porcelæn. 19. årh. H 29 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/51Lyngby
A pair of Chinese porcelain candlesticks in the form of elephants with caparison. Republic 1912-1949. H. 25 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/57Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og overglasur farver med chrysanthemer. Mærket Qianlong, men senere. H.ekskl. montering 32 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/69Lyngby
Khmer torso af sandsten, mandsperson i ført folderig lændeklæde. 13.-15. årh. H. ekskl. stand 24 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/75Lyngby
Buddha hoved af forgyldt stucco. Thailand. 17/18. årh. H. ekskl. stand 20 cm.
Vurdering :
2434/81Lyngby
To kongelige fotografier af kong Bhumibol Adulyadej (1927-2016) og Sirikit Kitiyakara (1932-), i sølvrammer. 1974. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/93Lyngby
Ostindisk famille rose fad af porcelæn. Qianlong 1736-1795. L. 41 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/105Lyngby
Lille thailandsk figur af patineret bronze i form af buddha Shakyamuni. 17/18. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/111Lyngby
Kinesisk Kraak dybt fad af porcelæn. 17. årh. Diam. 40 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/117Lyngby
Et par Canton emalje tekopper med låg. 19. årh. H. 8 cm. Diam. 9,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/120Aarhus
En samling kinesiske snusflasker af jade, glas, porcelæn samt forskellige stenarter. 20.-21. årh. H. 5,8-10,5. (15)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/126Aarhus
Kinesisk silkebroderi med symboler, blomsterrosetter, sommerfugle og pæoner. 20. årh.s begyndelse. 146 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/129Lyngby
Fem eksport tallerkener af porcelæn. 18.-19. årh. Diam. c. 13 cm. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/132Aarhus
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas med hinterglass-maleri, porcelæn og nefrit. Ca. 1900. H. 7-9. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/135Lyngby
Et par kinesiske hatstands af porcelæn. Tidlig 20. årh. H. uden montering 27 cm. (2)
Vurdering :
2434/138Aarhus
Et par kinesiske figurer af udskåret og delvist bemalet træ. Qing. 19. århs. slutning. H. 34. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/141Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/147Lyngby
Kinesisk bakke af porcelæn, dekoreret i farver med historisk figursceneri. 19. årh. L. 33 cm. B. 21,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/148Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/161Lyngby
Tre kinesiske paneler af udskåret træ med svungen design og dragehoveder. 19. årh. Lysmål 114 x 46. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2434/194Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/197Lyngby
Japansk cloisonné fad, dekoreret i farver med blomster med montering af metal. 19. årh. L. mellem hanke 51,5 cm. H. 15,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/199Lyngby
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret i farver med figursceneri. Indrammet. Republic 1912-1949. Lysmål 37,5 x 24,5 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2434/201Lyngby
Tōshi Yoshida (f. 1911, d. 1995): To træsnit i farver. Seglmærkede. Indrammede. Lysmål 23,5 x 36/36,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2434/205Lyngby
Kinesisk plakette af porcelæn. Signeret Jin Qishi. Indrammet. Republic 1912-1949. Lysmål 37,5 x 24,5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2434/211Lyngby
To kinesiske hatstands af porcelæn. Omlavet til lamper. Late 19th century. H. ekskl. montering ca. 28 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/216Lyngby
Toyohara Kunichika, Yoshu Chikanoby, Shunbaisai Hukuei, Utagawa Toyokuni: To triptykon samt to skuespiller portrætter. Træsnit. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/217Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret i farver med Foo hunde og tekst. 20. årh. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/218Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/227Lyngby
Kinesisk Budai af porcelæn. Mærket i bunden Zhu Mao Ji Zao. Republik 1912–1949. H. 27. H. 25 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/228Lyngby
Kinesisk skærm bestående af seks paneler med felter hvori hinterglasmalerier. Sen 19. årh. Hvert panel 200 x 39 cm. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2434/248Aarhus
Kinesisk lågkrukke af stentøj, dekoreret med sang de boeuf-glasur. 20. årh. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: