-
2434/41
Fransk kaminspejl i ramme af forgyldt træ. 19. årh.s slutning. H. 143. D. 87.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2434/47
Stort spejl og konsol af forgyldt træ og gesso, lav konsol med plade af hvid marmor. 19. årh.s slutning. Konsol H. 43. B. 92. D. 36. Spejl H. 225. B. 90. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2434/53Lyngby
Svensk senempire skab af bemalet træ, front med fire profilerede døre. 19. årh.s begyndelse. H. 223. B. 108. D. 48.
Sælges
Vurdering :
14.000 DKK Næste bud:
-
2434/59Lyngby
Ovalt udtræksbord af bemalet træ med tre ekstra tillægsplader af fyrretræ. Louis XVI form, ca. 1920. H. 178.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2434/65Lyngby
Svensk bord af bemalet træ med plade af imiteret sten, front med stor skuffe. Sengustaviansk stil, 19. årh. H. 74. B. 94. D. 54.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/77Lyngby
Lille nyrokoko skab af bemalet træ, plade af imiteret sten, buet front med skuffe og to døre. 19. årh.s midte. H. 82. B. 73. D. 42.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/83Lyngby
Lille arbejdsbord af bemalet træ, front med skuffe. Gustaviansk form, 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 78. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/89Lyngby
Sønderjysk chatol af egetræ i Lorenz Nielsen stil. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 202. B. 117. D. 56.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2434/92Aarhus
Kommode af delvist syrenmalet og forgyldt træ, front med tre skuffer. Cirka 1800 H. 83. B. 101. D. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/95Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ. Gustaviansk form, ca. 1900 og senere. H. 85. B. 87. D. 46. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2434/98Aarhus
Konsolbord af delvist gråmalet og marmoreret træ, udskåret med bladværk. 19./20. årh. H. 75. B. 120. D. 47.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/101Lyngby
Svensk bænk af bemalet træ. Empireform, 19. årh.s slutning. Sædehøjde 52. L. 190.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/104Aarhus
Vitrine af egetræ med to glaslåger, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form. 19. årh. H. 245. B. 120. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/107Lyngby
Fransk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 69. B. 39.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/110Aarhus
Kinesisk piedestal af mørkpoleret hardwood, dekoreret med gennembrudte skæringer. 20. årh. H. 76,5. Diam. 31.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2434/116Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, dekoreret med gennembrudte skæringer. Rokoko form. 19. årh. H. 83. B. 41.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/122Aarhus
Barok klapbord af fyrretræ, hver sarg med skuffe. 18. årh. H. 75,5. B. 93. L. 65/119/178,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/128Aarhus
Tre næsten identiske Rokoko armstole af nøddetræ. 18. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/134Aarhus
Dansk barok klapbord af egetræ. 18. årh. H. 74. L. 84/105/125. D. 117.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/140Aarhus
Rundt sofabord af mahogni, udskåret med profilerede kanter, opsat på messingsko. 20. årh. H. 56. Diam. 135.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/234Aarhus
Nyklassicistisk sofa af mahogni, ryg og sæde betrukket med lyst møbelstof. Cirka 1800. L. 187.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/235Aarhus
Par piedestaler af blankglaseret fajance, rigt støbt med kannelerede stammer. 20. årh. H. 114 og 115. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2434/236Aarhus
Lågvase af marmor i klassisk stil med håndtag i form af volutter. 20. årh. H. 74/160.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/237Aarhus
Etagere af patineret messing med fire hylder af røgfarvet glas. 20. årh. H. 176,5. B. 83. D. 32.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/238Aarhus
Par konsolborde af forgyldt træ, rigt udskåret med ben i form af figurer. 20. årh. H. 76,5. B. 77. D. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: