-
2434/2Aarhus
Pengekiste af bemalet jern, dekoreret med ornamentik i relief. Cirka 1800. H. 55. B. 83. D. 52.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2434/5Lyngby
Dansk Louis XVI chatol af mahogni. Ca. 1780. H. 221. B. 123. D. 65.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/8Aarhus
Fransk library table af mahogni, plade af broget marmor, trepasfod med dyrepoter. 19. årh. H. 75,6. Diam. 97,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/11Lyngby
Dansk senempire himmelseng, endegavle og himmel af birketræ indlagt med mørkt træ, sider af fyrretræ. 19. årh.s begyndelse. H. 218. L. 190. B. 115.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2434/14Aarhus
Regence armstol af mørkbejdset og guldstafferet bøgetræ. 18. årh.s. begyndelse.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/17Lyngby
Venetiansk eller sydtysk chatol. 18. årh. H. 236. B. 121. D. 56.
Sælges
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/20Aarhus
Engelsk fritstående skrivebord af palisander. 19. årh. H. 80. B. 87. D. 55.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/23Lyngby
Dansk dragkiste af blåmalet træ, plade af imiteret sten, front med fire svungne skuffer. Barok form, 20. årh. H. 106. B. 122. D. 63.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/26Aarhus
Engelsk skrivepult af mahogni, opklappelig plade hvorunder skuffer og rum. 19. årh. H. 120. D. 58. B. 81.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/29Lyngby
Engelsk George III chatol af mahogni. . 18. årh.s slutning. H. 206. B. 112. D. 61.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2434/32Aarhus
Flisebord af bemalet træ, ilagt med 15 hollandske fliser. Rokoko form. 19. årh. H. 72,5. B. 71. D. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/35Lyngby
Svensk bogskab af sortmalet træ, front med to glasdøre bag hvilke hylder, underdel med to skuffer. Gustaviansk stil, 19. årh. H. 207. B. 102. D. 33.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2434/41Lyngby
Fransk kaminspejl i ramme af forgyldt træ. 19. årh.s slutning. H. 143. D. 87.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/47Lyngby
Stort spejl og konsol af forgyldt træ og gesso, lav konsol med plade af hvid marmor. 19. årh.s slutning. Konsol H. 43. B. 92. D. 36. Spejl H. 225. B. 90. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/53Lyngby
Svensk senempire skab af bemalet træ, front med fire profilerede døre. 19. årh.s begyndelse. H. 223. B. 108. D. 48.
Sælges
Vurdering :
14.000 DKK Næste bud:
-
2434/59Lyngby
Ovalt udtræksbord af bemalet træ med tre ekstra tillægsplader af fyrretræ. Louis XVI form, ca. 1920. H. 178.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2434/65Lyngby
Svensk bord af bemalet træ med plade af imiteret sten, front med stor skuffe. Sengustaviansk stil, 19. årh. H. 74. B. 94. D. 54.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2434/77Lyngby
Lille nyrokoko skab af bemalet træ, plade af imiteret sten, buet front med skuffe og to døre. 19. årh.s midte. H. 82. B. 73. D. 42.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/83Lyngby
Lille arbejdsbord af bemalet træ, front med skuffe. Gustaviansk form, 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 78. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/89Lyngby
Sønderjysk chatol af egetræ i Lorenz Nielsen stil. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 202. B. 117. D. 56.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2434/92Aarhus
Kommode af delvist syrenmalet og forgyldt træ, front med tre skuffer. Cirka 1800 H. 83. B. 101. D. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/95Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ. Gustaviansk form, ca. 1900 og senere. H. 85. B. 87. D. 46. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2434/98Aarhus
Konsolbord af delvist gråmalet og marmoreret træ, udskåret med bladværk. 19./20. årh. H. 75. B. 120. D. 47.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/101Lyngby
Svensk bænk af bemalet træ. Empireform, 19. årh.s slutning. Sædehøjde 52. L. 190.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/104Aarhus
Vitrine af egetræ med to glaslåger, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form. 19. årh. H. 245. B. 120. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/107Lyngby
Fransk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 69. B. 39.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/110Aarhus
Kinesisk piedestal af mørkpoleret hardwood, dekoreret med gennembrudte skæringer. 20. årh. H. 76,5. Diam. 31.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2434/116Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, dekoreret med gennembrudte skæringer. Rokoko form. 19. årh. H. 83. B. 41.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/122Aarhus
Barok klapbord af fyrretræ, hver sarg med skuffe. 18. årh. H. 75,5. B. 93. L. 65/119/178,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/128Aarhus
Tre næsten identiske Rokoko armstole af nøddetræ. 18. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/134Aarhus
Dansk barok klapbord af egetræ. 18. årh. H. 74. L. 84/105/125. D. 117.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/140Aarhus
Rundt sofabord af mahogni, udskåret med profilerede kanter, opsat på messingsko. 20. årh. H. 56. Diam. 135.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/234Aarhus
Nyklassicistisk sofa af mahogni, ryg og sæde betrukket med lyst møbelstof. Cirka 1800. L. 187.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/235Aarhus
Par piedestaler af blankglaseret fajance, rigt støbt med kannelerede stammer. 20. årh. H. 114 og 115. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2434/236Aarhus
Lågvase af marmor i klassisk stil med håndtag i form af volutter. 20. årh. H. 74/160.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/237Aarhus
Etagere af patineret messing med fire hylder af røgfarvet glas. 20. årh. H. 176,5. B. 83. D. 32.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2434/238Aarhus
Par konsolborde af forgyldt træ, rigt udskåret med ben i form af figurer. 20. årh. H. 76,5. B. 77. D. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: