2434/36Aarhus
Prydvase af hvidmalet gips, støbt med bladværk, guirlander og volutter. 20. årh. H. 71. B. 56.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/66Aarhus
Et par toarmede stager af forgyldt bronze, modelleret med stående pan ved stamme. 19. årh. H. 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/74Aarhus
Cubansk figur af udskåret træ i form af en hund. Sign. 20. årh. H. 9. L. 8.
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2434/114Aarhus
Tazza af forgyldt bronze, prydet med cloisonné i form af blomsterornamentik. 19. årh.s slutning. H. 9,5. Diam. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/179Lyngby
Eduard Weber: Knælende kvinde med skildpadde. Skulptur af patineret bronze på base af marmor. Sign. Ed. Weber.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/221Lyngby
Bertel Thorvaldsen: "Kristus". Figur af biscuit. Stemplet Budde Lund, Eneret, Copenhagen. H. 37,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/229Aarhus
Støbt og patineret portrætmedaljon af romersk herre. Usign. 19. årh. H. 11,5. Ramme H. 19,5. B. 16,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/233Aarhus
Et par havefigurer af patineret metal på baser af granit. 20. årh. H. 65. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/241Aarhus
Guillaume Coustou: “Chevaux de marly”. Skulptur af forgyldt bronze. Betegnet Coustou. Cirka 1900. H. 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/243Aarhus
Et par lampetter af patineret messingblik, hver med to svungne lysarme. Rokoko form. 19. årh. H. 38. B. 25. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/244Aarhus
Klassisk figur af krideret terracotta i form af nøgen mand. 18./19. årh. L. 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/245Aarhus
Niels Larsen Stevns: Selvportræt. Usign. Relief af patineret bronze. H. 12. B. 8,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: