2426/826
Morten Bo Jensen: "Paper Pendant". Et par pendler af papir med topring af røget eg, wireophæng. Model Vipp 586. H. 45. Diam. 30,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/825
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/816
Mogens Koch: Højdejustérbart foldebord af mahogni med sammenklappeligt stel samt skindstrop. H. 48. B. 52. L. 71.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/824
Bertjan Pot: "Random Light". Pendel af sort glasfiber gennemvædet i epoxyharpiks, Udført hos Mooi. Diam. 80.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/823
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/821
Lise Honoré: Gave, 1992. Sign. L. Honoré 92 samt LH, 19/35. Patineret messing og snor. 7 x 15,5 x 9,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/820
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/810
Sigurd Swane: Blomster. Sign. SSW. Olie på lærred. 41 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/819
Knud Erik Christensen: Uden titel. Den ene sign. KEC, 13/6 81. Rosabroget marmor. H. 20 og 27,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/818
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/817
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/815
Poul Henningsen: “PH 4/3”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. H. 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2426/814
Hans J. Wegner: “Century 2000”. 2½-personers sofa, betrukket på sider, ryg og løse hynder med brunt skind, runde ben af stål.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/813
Poul Henningsen: "PH-4/2,75". Bordlampe med stel af bruneret messing. Senere 4/3 skærmsæt af flerlags opalglas.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/812
Asger Jorn: "La mère Ibis", fra serien "Études et Surprises". Sign. Jorn 72, 10/75. Træsnit i farver. Lysmål 36,5 x 29.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/811
Henry Heerup: Kompositioner fra serien “Sjov i Danmark”. Sign. i trykket. To litografier i farver. Lysmål 24,5 x 16. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/809
Salvador Dalí: "Pastorale". Sign. Dalí, G 31/125. Radering og akvatinte på papir. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/808
Hans J. Wegner: “AT 33”. Sybord af eg med top, klapper og hylde af teak, front med skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/807
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/806
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/805
Dansk møbeldesign: Et par Art Deco natskabe af elm og sortlakeret træ. 1920-30'erne. H. 51,5. B. 52,5. D. 38. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/797
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/804
Henry Kjærnulf: Fire stole med stel af massivt eg. Udført hos Brobyværk møbel- og stelfabrik. 1970'erne. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2426/803
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/802
William Watting: Skrivebord mahogni. Front med ti skuffer, Bagtil med jalousilukke, indvendig med hylder.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2426/793
Poul Henningsen: "Bombardement". Tolv-armet stel til lysekrone af messing. Louis Poulsen. H. 65. Diam. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2426/801
Bernt: Modulsofa med stel af stål, bestående af fem sofasektioner. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt uld. (5)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2426/800
Dansk snedkermester: Kommode af mahogni. Løs top marmor. H. 77. B. 78. D. 42.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/799
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af stål og kvadratisk plade af sort skifer. H. 32. L./B. 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2426/798
Evgenij Klenø: Siddende kvindelig model. Sign. Klenø, 65. Olie på lærred. 108 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/796
Poul Henningsen: "PH-5/3". Pendel med konisk fatningshus af messing. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/795
Mie Olise Kjærgaard: To kompositioner. Sign. Litografier i farver. Bladstørrelse 39,5 x 29,5 og 40 x 28. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/789
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/794
Henry Heerup: Vægrelief af stentøj, dekoreret med fabeldyr. Sign. Kgl. P. 26 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/777
Pablo Picasso, efter: "Dessins recents". Litografisk udstillingsplakat i farver. Bladstørrelse 75,5 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/792
Gunnar Biilmann Petersen: Højdejustérbar bordlampe af messing monteret med plisseret papirskærm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/791
Uffe Christoffersen: Kompositioner med tigre. Litografier i farver. Bladmål 29 x 34,5, 28,5 x 37 og 35,5 x 28. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/790
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/788
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/787
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 80 x 160.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2426/786
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/784
Bruno Mathsson: "Pernilla". Et par lænestole af formbøjet bøg betrukket med lyst ternet uld. Udført hos Dux. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/783
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/782
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/781
Kaj Franck: En samling farvet glas i varierende størrelse. Holmegaard eller Nuutajärvi Glasværk. Diam. 6-18. (49)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/780
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-91, 96/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/779
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/778
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med fire låger med udskæringer. 1970'erne. H. 90. B. 192. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/776
Henning Koppel: Vægur af hvidlakeret metal med sorte romertal. Udført hos Gefa. Udført 1960'erne. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/775
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: Lænestol af teak med medestel. France & Søn.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/771
Jacob Kjær: Sæt på tre indskudsborde af massiv mahogni. H. 49,5/52/53. L. 46/49,5/53. B. 36,5/35/33. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/774
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/767
Poul Henningsen: “PH-80”. Bordlampe med forkromet stamme på sortlakeret fod, skærme af hvid akryl.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2426/773
Henry Kjærnulf, tilskrevet: Et sæt på otte stole med stel af massivt eg. Stolefabrikken Lindebjerg. 1970'erne. (8)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2426/772
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/770
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2426/769
Edgar Funch: "Naturstudie" Sign. E. Funch, 1966. Bronze på base af sort granit. H. 29.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/768
Erik Heide: “På vej”. Sign. Erik Heide, 2000. Skulptur af bronze. Udført for Politikens Galleri. H. 23. L. 15.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/766
Dansk møbeldesign: Tre-personers overpolstret sofa ben af bejdset bøg. 1930–40'erne. L. 205.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/765
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/764
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/763
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK