-
2426/726
Johannes Hofmeister: Landskab. Sign. JH. Olie på plade. 35 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/721
Hjalmar Bull: Siddende figur i landskab med flamingoer. Sign. Bull. Olie på lærred. 97 x 131.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/720
Hans Henrik Lerfeldt: Uden titel. Sign. Lerfeldt 1975, samt Sisse. Polykromt bemalet lertøj. Dia. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/711
Ingvald Holmefjord: "Aften Corbieres", 2003. Sign. IH 2003. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/718
Lars Ravn: "Jasmin", 2014. Sign. Lars Ravn. Glaseret stentøj. 29 x 25 x 11.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/717
Jørgen Boberg: "Par med mad", 2007. Sign. Boberg. Olie på plade. 32 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/715
Inge-Lise Kofoed: To kompositioner. Sign. Inge-Lise Kofoed 1976, med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 35 x 56. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2426/706
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 74 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/714
Erik A. Frandsen: "Penetration". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen 93, 11/17. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 38. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/713
Inge-Marie Eriksen: Sytten kompositioner. Sign. Oliekridt og tusch på papir. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (17)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/708
Aage Gitz-Johansen: Tredobbelt figurkomposition. Sign. monogram. Kul og gouache på papir. 43 x 32. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/712
Shoichi Uchiyama: "Enigma 825". Stor pendel med kegleformet fatning af børstet aluminium, skærme af mat akryl.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/710
Brigitte Waldach: Komposition, 2010. Sign. B. Waldach, 19/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/709
Aage Gitz-Johansen: "Naturfølelse". Sign. monogram. Kul og blyant på papir. Bladstørrelse 43 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2426/707
Jeppe Hein: Uden titel. Usign. Fotocollage. Lysmål 33 x 17.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/705
Robert Rauschenberg: "Poster for Peace", 1970. Sign. Rauschenberg, 22/250. Offset i farver. Bladstørrelse 73 x 55.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/704
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/703
J. F. Willumsen: To kompositioner. Tryksign. Radering. Lysmål 9 x 10 og 21 x 30. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/702
Egill Jacobsen: Komposition. Sign. Egill Jacobsen, 109/310. Litografi i farver. Lysmål 62 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/701
Hans Bellmer: Uden titel. Sign. Bellmer, 28/100. Radering. Lysmål 27 x 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/696
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Sign. i trykket VL samt med blyant V. Lundstrøm. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/699
Søren Hjorth-Nielsen: Interiør, 1931. Sign. HN; sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade. 45 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/698
Robert Jacobsen: To kompositioner. Sign. Rob. Jacobsen, 49/50. Håndkoloret ætsning. Lysmål 29 x 26. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2426/697
Tom Anholt: "After Hour", 2013. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/695
Stig Brøgger: "Some of Those Days", 2000. Sign., 13/20. Silketryk. Bladstørrelse 200 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/694
Serge Vandercam: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/693
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud N. Akvarel på papir. Lysmål 61 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/691
“Derriere le Miroir”. Usign. Syv tidsskriftsmapper med litografiske kompositioner. 1970-1971. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/683
Harald Leth: Snelandskab. Sign. HL. Olie på lærred. 35 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/684
Harald Leth: "Fjorden ved Lemvig", 1973. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 31 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2426/689
Peter Mandrup: To kompositioner, 1987. Begge sign. Peter Mandrup. Mixed media på papir. Bladstørrelse 56 x 38. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/688
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1984. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/687
Peter Carlsen: Uden titel. Sign. Peter Carlsen 2004, 24/24. Linoleumssnit i farver. Lysmål 30 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/686
"Minotaure". No. 5, 1934. Forside af F. Borès. Bidrag af blandt andet Ernst, Breton og Dalì. Tidsskrift. 32 x 24,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2426/685
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin. Olie på plade. 49 x 57.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/682
Jakob Kolding: Uden titel, 2011. Sign. på bagsiden. Collage. Bladstørrelse 41 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/681
Helge Ernst: "Rytmer". Sign. HE. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/680
Ejler Bille: Uden titel. Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Lysmål 26 x 21, 26 x 17 og 25 x 18,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2426/672
Judith Fischer-Hansen: "Hvide Tulipaner", 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/679
Ole Christensen: Fire objekter. Usign. Patineret bronze. H. 7. (4).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/677
Lars Swane: Vinterlandskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 65 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2426/676
Jens Søndergaard: Figurer ved havet. Sign. Jens S. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 18 x 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/674
Jeppe Vontillius: Landskab fra Grønholt, 1954. Sign. IV; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/654
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge sign. M. Landgreen 2005. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/673
Per Kirkeby: "Rønde-suiten". Sign. PK 04. Ed. 150. Litografi. Bladstørrelse 29 x 21. Uindrammet. Bog medfølger. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/669
Tommas Jørgensen: "Drømmedræn". 2004. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 60 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/671
Salvador Dali: "Venus à la Giraffe". Stemplet Dali, Venturi Arte 263/1500. Bronze. H. 57.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2426/670
Lis Zwick: "En ønskedrøm", Drakabygget 1976. Sign. og dateret Lis Zwick 1976. Gouache på papir. Lysmål 27 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/668
Astrid Svangren: Untitled. Usign. Plexiglas med applikationer i mixed media. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/667
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech, 100/250. Litografi i farver. Lysmål 45 × 59.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/666
Ejler Bille: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. Ejler Bille, 93, 66/200. Litografier i farver. Lysmål 17×14. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/660
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 06, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2426/665
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/664
Corneille: Sign. Corneille 200, 29/120. Terragrafi i farver. 46x46.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/663
Jens Peter Helge Hansen: Abstrakt komposition. JPHH 98. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/662
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Sign. på bagsiden hhv. 1955 og 1979. Mixed media. 20,5 x 26,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/661
Carl-Henning Pedersen: "Himlens port". Sign. Carl-Henning Pedersen. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/659
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 175/500. Litografi i farver. Lysmål 75 x 59.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2426/658
Preben Hornung: Uden titel. Sign. Hornung 1987, 9/20. Radering. Bladstørrelse 64 x 77.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/656
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 03. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/657
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/655
Lars Nørgård: To kompositioner. Begge sign. Lars Nørgård 2005. Litografi i farver. Lysmål 53 x 36. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK