-
2426/521
Børge Mogensen: Fire stole af eg. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Fredericia Stolefabrik. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2426/515
Michael Kvium: "Overleverer". Sign. på bagsiden Kvium 88. Olie på lærred. 19 x 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2426/518
Hans J. Wegner: "AT 305". Skrivebord af eg med endeklapper og plade af teak, front med tre skuffer.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2426/517
Hans Scherfig: “Livet i skoven”. Sign. Scherfig 1964, 50/250. Litografi i farver. Lysmål 59 x 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2426/516
Kay Bojesen: Stor trommespillende garderfigur af bemalet træ. H. ca. 129.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/514
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 117/125. Akvatinte i farver. Lysmål 47 x 38.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
-
2426/513
Kay Bojesen: Stor garderfigur af bemalet træ bærende på Dannebrogsflag. H. ca. 173.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/512
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2426/502
Sohan Qadri: Komposition i blåt. Sign. Qadri. Olie og mixed media på lærred. 15 x 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2426/511
Olaf Rude: Motiv fra Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2426/510
Kay Bojesen: Stor trommespillende garderfigur af bemalet træ. H. ca. 127.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/509
Tróndur Patursson: "Naturlysning", 02. Sign. T. Patursson 002. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2426/508
Günther Förg: Uden titel. Sign. Förg 01. Akvarel på papir. Bladstørrelse 39,5 x 29,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2426/503
Børge Mogensen: Fire stole af eg. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Fredericia Stolefabrik. (4).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2426/505
Selim Turan: Uden titel. Sign. Selim. Mixed media på papir monteret på lærred. 92 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/504
Finn Juhl: Rektangulært spisebord af massiv teak med udtræk og to underliggende tillægsplader. Model FD 540. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/501
Poul Kjærholm: “PK 9”. Sæt på fire stole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med originalt patineret skind. (4)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2426/500
Lars Nørgård: ”Bitter Te”, 2007. Sign. på bagsiden Lars Nørgård med datering. Olie på lærred. 130 x 315. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK