-
2426/944
Dansk design: Vægur i kasse af messing. Hvidmalet urskive med sorte romertal. Junghans quartz værk. Diam. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/945
Piet Hein: Spisebord med klemben af stål og aluminiumskant. Top af hvid laminat. H. 73. L. 180. B. 120.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/942
Vilhelm Lauritzen: Pendel med skærm af mat opalglas. Udført hos Louis Poulsen. 1960'erne. H. 17. Diam. 14.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/941
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: Pendel med skærme af massiv kobber. Nordisk Solar Compagni. Diam. 47.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/940
Kay Christensen: “Franziscas Skæbner”. Sign. Kay C. 1958. Olie på lærred. 81 x 117.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/939
Kähler: Skål af lertøj, dekoreret med brunlig glasur med lyse elementer. Sign. HAK. H. 13,5. Diam. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/938
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med mat brunlig glasur med blanke elementer. Sign. HAK. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/937
Kähler, Svend Hammershøi: Kande samt vase af lertøj, dekoreret med orange uranglasur. Sign. HAK. H. 21 - 22. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/936
Sigurd Swane: Portugisisk landskab. Sign. S Sw. Olie på lærred. 72 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/935
Børge Jørgensen: Objekt. Sign. monogram 96. Børstet og poleret stål på en base af granit. H. inkl. base 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/934
Poul Henningsen: "PH-4,5/3". Bordlampe af bruneret messing. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/933
Harald Leth: Solnedgang. Sign. HL 50. Olie på malepap. 22 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/932
Dansk design: Sæt på 11 pendler af sortlakeret metal og messing. Udført hos Focus. 1970érne. H. 13,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/931
Arne Jacobsen: "Munkegaard". Sjældent kateder med stel af stål. Top af lamineret teak. Front med to skuffer.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2426/928
Dansk snedkermester: Lænestol med ben af bøg. Betrukket med bordeaux velour.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/927
Dansk snedkermester: Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med grøn velour.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/926
Børge Mogensen: Fritstående tre pers. sofa med ben af nøddetræ. Betrukket med patineret, brunt skind. L. 185.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/925
Ubekendt design: Daybed/bænk med ben af stål, ramme af bejdset mahogni. Hynde betrukket med patineret, brunt skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/924
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af nøddetræ. Betrukket med rød/brunt skind.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/923
Børge Mogensen: Fritstående tre-pers. sofa betrukket med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 2209.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/922
Dansk snedkermester: Fritstående buet sofa med stel af bejdset bøg. Sæde samt ryg betrukket med grøn velour.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/921
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af bejdset mahogni, negle af palisander. Betrukket med blå velour. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/920
Maurice Burke: Safaristol med stel af sortlakeret træ, betrukket med sort kunstlæder. Udført og mærket for Arkana.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2426/911
Axel Lind: "The Caribbean". Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 21 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2426/915
BG Design: Fritstående skrivebord af palisander. H. 70. L. 141. B. 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/914
Murano: “Fazzoletto”, m.fl. Et par små vaser af klart glas, ilagt hhv. lyserøde og polykrome striber. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/913
Murano: Tre små skåle af klart, hvidt og polykromt glas. Udført på Murano, Italien. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/912
Gertrud Vasegaard: “Gemina". Stel af porcelæn dekoreret med mønstre i gråblå samt transparent glasur. Kgl. P. (27)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/910
Ib Eisner: Regnvejrsdag. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/909
Margrethe Agger: "Røde Bølger". Håndvævet vægtæppe af uld med motiv i fortrinsvis blå og røde nuancer.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/907
Kähler: En stor vase af lertøj dekoreret med stribet mønster i sorte og cremehvide glasurer. H. 30,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/906
Arne Jacobsen: "AJ". Et par væglamper af grålakeret metal, justérbar skærm. L. 24. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/905
Dansk møbeldesign: Sofabord med stel af eg, "sko" og plade af teak. 1950-60'erne. H. 54. L. 133. B. 52,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/904
Tiffany & Co.: To skåle af sterlingsølv. H. 10,9 og 11,6. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2426/903
Martin Mortensen: Vase af lertøj modelleret med bred munding. Dekoreret med blå og grøn glasur. H. 21
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/902
Ole Bøgild: Bordlampe af stentøj, dekoreret med lysegrå glasur. Udført og mærket for Le Klint. H. inkl. skærm 58.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/901
Børge Mogensen: Skammel med ben af mahogni. Betrukket med sort skind. Model 2202.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/899
Kai Führer: "Mercy, mercy, mercy". 1982. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 38.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/898
Anne Vilsbøll: "Clear the runway", 1995. Sign. Anne Vilsbøll 1995, 1/1. Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/897
Tiffany & Co.: Æske af sterlingsølv, indvendigt med cedertræ. L. 16,6. B. 11,7.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/890
Jørgen Windfeld-Schmidt: Nøgen kvinde. Sign. J. Windfeld-Schmidt. Uglaseret stentøj. H. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/895
Ubekendt maler, 20. årh.: Parti fra Skarvefjeldet, Grønland. Utydeligt signeret. Olie på plade. 65 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/894
Børge Mogensen: Lænestol med ben af mahogni, sæde, ryg, sider og løse hynder betrukket med sort skind.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/893
Børge Mogensen: Øreklapstol og skammel med ben af teak. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/892
Børge Mogensen: Fritstående to pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/891
Henning Larsen: Et par store udendørs væglamper med stel af jern. Top af patineret kobber, underdel af skærm af klart akryl. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/889
Gehrdt Bornebusch, Jørgen Selschau, Max Brüel: “Fakkellampen”. Et par udendørslamper med stel af patineret kobber, skærme af glas. H. 43. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/883
Dansk design: Justérbar bordlampe af patineret messing. Udført hos Fog & Mørup. 1940-50'erne. H. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/888
Sigvard Bernadotte: En lille cirkulær skål af sterlingsølv. Fodstykke fod samt indvendigt i bund med kanneleret reliefdekor.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/882
Louis Poulsen: “DSB Konduktørlampen”. Justerbar bordlampe af sortlakeret metal. H. ca. 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/887
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/886
Murano: Lysekrone med seks fatninger. Talrige blomsterformede glasskærme. H. 64. Diam. 37.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/885
Gunni Omann: Spisebord af palisander med to tillægsplader. Omann Jun's Møbelfabrik. H. 70.5. Diam. 120. L. 220. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/884
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. Sign. Wiig Hansen 87. Oliekridt og pastel på papir. Bladstørrelse 40 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/880
Mogens Koch: To bogreoler af massiv Oregon Pine. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/879
Torben Jørgensen: Skulptur af klart glas med indvendig dekoration i lilla. Sign. Torben Jørgensen, JEM?, 2004. Unik. H. 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/878
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 17/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/877
Richard Nissen: Firsidet isspand af palisander med indlægninger af forsølvet metal. H. 21,5. B. 20. D. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/876
Niels Eilersen: Overpolstret lænestol med hjul, betrukket med rødt møbelstof. Udført hos N. Eilersen. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/874
Poul Henningsen: "PH-80". Standerlampe med skærme af akryl, stel af forkromet metal. Louis Poulsen. H. 131.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2426/873
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af nøddetræ og mahogni, betrukket med blåt møbelstof. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK