-
2426/936
Sigurd Swane: Portugisisk landskab. Sign. S Sw. Olie på lærred. 72 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/858
Ubekendt maler, 20. årh.: Overskyet dag ved havet. Utydeligt signeret, 56. Olie på malepap. 52 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/785
Agnes Louise Agnete Weie (f. Jensen): Portræt. Usign. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2426/810
Sigurd Swane: Blomster. Sign. SSW. Olie på lærred. 41 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/807
Kræsten Iversen: Vinterparti med solnedgang. Sign. K.I. Olie på lærred. 91 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/797
Mogens Valeur: Siddende kvinde. Sign. M. Valeur 65. Olie på lærred. 97 x 88.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/763
Carla Colsmann Mohr: Blomster. Sign. C.C.M. 1947. Olie på lærred. 48 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/753
Frode Kierulf: Spansk café. Sign. Frode Kierulf. 1916. Olie på lærred. 135 × 175.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/742
Jens Sørensen: Efterår i Dyrehaven. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 30 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/736
Otto Larsen: Stilleben. Sign. Otto Larsen 1945. Olie på lærred. 49 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/734
Sigurd Swane: To figurer. Sign. på bagsiden Sigurd Swane 1917. Olie på lærred monteret på malepap. 37 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/730
Folmer Bendtsen: Parti fra Sydhavn. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 34 x 42.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/728
Svend Engelund: Interiør med to kvinder ved et bord. Sign. SE 50. Olie på papir monteret på masonit. 24×28.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/726
Johannes Hofmeister: Landskab. Sign. JH. Olie på plade. 35 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/721
Hjalmar Bull: Siddende figur i landskab med flamingoer. Sign. Bull. Olie på lærred. 97 x 131.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/684
Harald Leth: "Fjorden ved Lemvig", 1973. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 31 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2426/685
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin. Olie på plade. 49 x 57.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/674
Jeppe Vontillius: Landskab fra Grønholt, 1954. Sign. IV; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/663
Jens Peter Helge Hansen: Abstrakt komposition. JPHH 98. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/625
Martin Kaalund-Jørgensen: Landskab. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 62 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/577
Karl Bovin: Bakket landskab, sommer. Sign. Karl Bovin, Aasen, Jul 45. Olie på lærred. 69 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/569
Gerda Wegener: To bogillustrationer. Sign. Tusch og gouache på papir. Lysmål 22 x 17 og 23 x 18. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2426/544
Gerda Wegener: Kvindeportræt. Sign. Gerda Wegener. Pen på papir. Lysmål 30,5 x 15. Bladstørrelse 31 x 16.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/541
Jens Søndergaard: "Vej mellem bakker". Sign. Jens S. 21. Olie på plade. 31 x 41.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/511
Olaf Rude: Motiv fra Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK