-
2426/898
Anne Vilsbøll: "Clear the runway", 1995. Sign. Anne Vilsbøll 1995, 1/1. Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/878
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 17/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/865
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. Egill Jacobsen, 148/310. Litografi i farver. Lysmål 58 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2426/860
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby-80, 89/200. Litografi. Bladstørrelse 56 x 75.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/847
Walasse Ting: To kvinder med vifter. Sign. Ting 85, 65/150. Litografi i farver. Lysmål 53 x 71,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/846
Egon Fischer: "Amalti skulptur". Sign. Egon Fischer 87, prøvetryk. Serigrafi i farver. Lysmål 57 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/838
Maurice Estève: “Agria”, 1986. Sign. Estéve, 3/80. Litografi i farver. Lysmål 34 x 25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/809
Salvador Dalí: "Pastorale". Sign. Dalí, G 31/125. Radering og akvatinte på papir. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/777
Pablo Picasso, efter: "Dessins recents". Litografisk udstillingsplakat i farver. Bladstørrelse 75,5 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/791
Uffe Christoffersen: Kompositioner med tigre. Litografier i farver. Bladmål 29 x 34,5, 28,5 x 37 og 35,5 x 28. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/780
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-91, 96/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/761
Enrico Baj: To kompositioner. Begge sign. Baj, 20/70. Mixed media på litografisk tryk. Lysmål 50 x 40 og 50 x 39. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/738
Axel Salto: Komposition med rådyr. Sign. Salto. Litografi i farver. Lysmål 61 x 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2426/735
Per Kirkeby: To kompositioner. Én sign. Litografi og udstillingsplakat. Bladstørrelse 63 x 45. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/729
John Kørner: Tre kompositioner. Alle sign. John, 29/500. Litografisk program. Bladstørrelse 29,5 x 21. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/727
Per Kirkeby: Elleve kompositioner. Alle sign. Litografiske udstillingsplakater. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (11).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/715
Inge-Lise Kofoed: To kompositioner. Sign. Inge-Lise Kofoed 1976, med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 35 x 56. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2426/714
Erik A. Frandsen: "Penetration". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen 93, 11/17. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 38. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/705
Robert Rauschenberg: "Poster for Peace", 1970. Sign. Rauschenberg, 22/250. Offset i farver. Bladstørrelse 73 x 55.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/701
Hans Bellmer: Uden titel. Sign. Bellmer, 28/100. Radering. Lysmål 27 x 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/698
Robert Jacobsen: To kompositioner. Sign. Rob. Jacobsen, 49/50. Håndkoloret ætsning. Lysmål 29 x 26. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2426/695
Stig Brøgger: "Some of Those Days", 2000. Sign., 13/20. Silketryk. Bladstørrelse 200 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/691
“Derriere le Miroir”. Usign. Syv tidsskriftsmapper med litografiske kompositioner. 1970-1971. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/687
Peter Carlsen: Uden titel. Sign. Peter Carlsen 2004, 24/24. Linoleumssnit i farver. Lysmål 30 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/686
"Minotaure". No. 5, 1934. Forside af F. Borès. Bidrag af blandt andet Ernst, Breton og Dalì. Tidsskrift. 32 x 24,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2426/654
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge sign. M. Landgreen 2005. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/673
Per Kirkeby: "Rønde-suiten". Sign. PK 04. Ed. 150. Litografi. Bladstørrelse 29 x 21. Uindrammet. Bog medfølger. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/667
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech, 100/250. Litografi i farver. Lysmål 45 × 59.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/660
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 06, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2426/661
Carl-Henning Pedersen: "Himlens port". Sign. Carl-Henning Pedersen. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/659
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 175/500. Litografi i farver. Lysmål 75 x 59.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2426/658
Preben Hornung: Uden titel. Sign. Hornung 1987, 9/20. Radering. Bladstørrelse 64 x 77.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/656
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 03. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/657
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/655
Lars Nørgård: To kompositioner. Begge sign. Lars Nørgård 2005. Litografi i farver. Lysmål 53 x 36. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/652
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. HC. Litografi. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/651
Nils Erik Gjerdevik: To kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 76. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/637
Robert Motherwell: "Paris Suite I (Spring)", 1979-1980. Sign. RM, 21/50. Radering i farver. Lysmål 29 x 29.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/604
Per Kirkeby: “Nächliches Stilleben”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og linoleumssnit i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/592
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 2007, 46/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/583
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard 84, 173/500. Radering i farver. Lysmål 23 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/571
Per Kirkeby: “Stilleben”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte, koldnålsradering og træsnit i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/568
Jens Birkemose: Fire kompositioner. Sign. J. Birkemose, 9/15, 11/15, 12/15 og 13/15. I original mappe. Radering. Bladstørrelse 27 x 19,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/556
Pablo Picasso: "L'Ecuyère", 1960. Tryksign. Picasso, 21.4.60. Litografi. Lysmål 54 x 67.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/553
Joan Miró: "Catalunya avui", 1981. Sign. Miro, 78/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
-
2426/550
Chiho Aoshima: To kompositioner. Begge usign. Color print. Lysmål 169 x 41. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/548
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delauney, 151/200. Radering i faver. Lysmål 51 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/538
Pablo Picasso: "La Danse des Faunes", 1957. Tryksign. Picasso, 24.5.57. Litografi. Lysmål 44 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/523
Joan Miró: Komposition, 1975. Sign. Miro, XX/LXXX. Litografi i farver. Bladstørrelse 44,5 x 37. Uindrammet.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2426/517
Hans Scherfig: “Livet i skoven”. Sign. Scherfig 1964, 50/250. Litografi i farver. Lysmål 59 x 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK