-
2426/717
Jørgen Boberg: "Par med mad", 2007. Sign. Boberg. Olie på plade. 32 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/706
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 74 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/713
Inge-Marie Eriksen: Sytten kompositioner. Sign. Oliekridt og tusch på papir. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (17)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/708
Aage Gitz-Johansen: Tredobbelt figurkomposition. Sign. monogram. Kul og gouache på papir. 43 x 32. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/709
Aage Gitz-Johansen: "Naturfølelse". Sign. monogram. Kul og blyant på papir. Bladstørrelse 43 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2426/707
Jeppe Hein: Uden titel. Usign. Fotocollage. Lysmål 33 x 17.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/704
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/696
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Sign. i trykket VL samt med blyant V. Lundstrøm. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/699
Søren Hjorth-Nielsen: Interiør, 1931. Sign. HN; sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade. 45 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/697
Tom Anholt: "After Hour", 2013. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/694
Serge Vandercam: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/693
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud N. Akvarel på papir. Lysmål 61 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/683
Harald Leth: Snelandskab. Sign. HL. Olie på lærred. 35 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/690
Fugleburet (Bird cage): Uden titel, 2020. Sign. Fugleburet på bagsiden. Pastel og akryl på lærred. 95 x 115.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2426/684
Harald Leth: "Fjorden ved Lemvig", 1973. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 31 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2426/689
Peter Mandrup: To kompositioner, 1987. Begge sign. Peter Mandrup. Mixed media på papir. Bladstørrelse 56 x 38. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/688
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1984. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/685
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin. Olie på plade. 49 x 57.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/682
Jakob Kolding: Uden titel, 2011. Sign. på bagsiden. Collage. Bladstørrelse 41 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/681
Helge Ernst: "Rytmer". Sign. HE. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/672
Judith Fischer-Hansen: "Hvide Tulipaner", 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/678
Shane Campbell: "Ubu #4", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 45,5 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/677
Lars Swane: Vinterlandskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 65 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2426/676
Jens Søndergaard: Figurer ved havet. Sign. Jens S. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 18 x 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/674
Jeppe Vontillius: Landskab fra Grønholt, 1954. Sign. IV; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/669
Tommas Jørgensen: "Drømmedræn". 2004. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 60 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/670
Lis Zwick: "En ønskedrøm", Drakabygget 1976. Sign. og dateret Lis Zwick 1976. Gouache på papir. Lysmål 27 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/668
Astrid Svangren: Untitled. Usign. Plexiglas med applikationer i mixed media. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/665
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/663
Jens Peter Helge Hansen: Abstrakt komposition. JPHH 98. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/662
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Sign. på bagsiden hhv. 1955 og 1979. Mixed media. 20,5 x 26,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/646
Peter Mandrup: Kompostion. Sign. på bagsiden Peter Mandrup 1990. Olie på papir monteret på lærred. 50 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/644
Buster Bruun: Landskab med marker og hav. Sign. Buster 76. Olie på plade. 115 x 144.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/640
Bent Karl Jacobsen: "Det Bli'r Aldrig Det Samme Som Før". Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81,5 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/628
Frank Rubin: Uden titel. Sign. Ruben. Akvarel i papir. Bladstørrelse 25 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/625
Martin Kaalund-Jørgensen: Landskab. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 62 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/616
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 93.X.19. Mixed media på papir. Bladstørrelse 50 x 35.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/610
Elna Fonnesbech-Sandberg: Tre kompositioner. Sign. på bagsiden. Mixed media. 26 x 20, 26 x 20 og 27 x 20. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/613
Jeppe Vontillius: Læsende model. Sign. IV. Olie på lærred. 60 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/611
Svend Wiig Hansen: Uden titel, 87. Sign. Wiig Hansen 87. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 48 x 68.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/605
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. M.B. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/598
Mads Edinger: "Perspective in Flow", 2024. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/590
Mogens Balle: Uden titel, 1968. Sign. MB. Olie på plade. Diam. 34.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/589
Peter Birk: Uden titel, 2024. Sign. Peter Birk på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/586
Kristian von Hornsleth: Uden titel, 2004. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/577
Karl Bovin: Bakket landskab, sommer. Sign. Karl Bovin, Aasen, Jul 45. Olie på lærred. 69 x 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/572
Sergei Sviatchenko: ”When it’s all over snow and love VI”, 2005. Sign. på bagsiden. Olie på lærred, 120 x 90.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2426/569
Gerda Wegener: To bogillustrationer. Sign. Tusch og gouache på papir. Lysmål 22 x 17 og 23 x 18. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2426/575
Albert Bertelsen: "Aftenlys på fjeldet". Norge, 1977. Sign. Albert samt på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2426/574
Tom M. Jensen: To kompositioner. Begge. sign. dateret og betitlet. Olie på plade. 18 x 12 og 17 x 13. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/565
William Anthony, Sam Jedig: Uden titel. Sign. Anthony og Sam Jedig 18. Olie og mixed media på lærred. 39 x 145.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2426/562
William Anthony: To kompositioner. Begge sign., med titel og datering. Blyant og farveblyant på papir. Bladstørrelse 17 x 13 og 26 x 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/559
Carl Ronald Giles: "Well I don't think this is better...". Sign. Giles. Tusch på papir. Lysmål 32,5 x 50,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/554
Mikkel Carl: "Those Who Are Awake ...", 2017. Sign. Mixed media. 92 x 92.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/551
Albert Bertelsen: "Manden fra Paris", 1978. Sign. Alb. Bertelsen. Olie på lærred. 50 x 30.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2426/544
Gerda Wegener: Kvindeportræt. Sign. Gerda Wegener. Pen på papir. Lysmål 30,5 x 15. Bladstørrelse 31 x 16.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/539
Albert Bertelsen: "Fjordbillede", 1977. Sign. Alb. Bertelsen. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2426/541
Jens Søndergaard: "Vej mellem bakker". Sign. Jens S. 21. Olie på plade. 31 x 41.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/532
Helge Ernst: "Opstabling", 1976. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2426/527
Michael Kvium: Uden titel, 1987. Sign. på bagsiden Kvium 87. Olie på lærred. 30 x 24.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2426/515
Michael Kvium: "Overleverer". Sign. på bagsiden Kvium 88. Olie på lærred. 19 x 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2426/502
Sohan Qadri: Komposition i blåt. Sign. Qadri. Olie og mixed media på lærred. 15 x 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK