-
2426/758
Astrid Svangren: Uden titel, 2018. Sign. og dateret på bagsiden. Pastel på MDF plade. 122 x 102. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/750
Jeppe Vontillius: Kvindelig model siddende i armstol. Sign. IV 81. Olie på lærred. 38 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/757
Ulrik Hoff: "Vinteraften ved Rudbøl". Sign. Ulrik Hoff 2005. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/751
Peter Rössell: Uden titel. Sign. Rössell 01. AKryl på lærred. 140 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/756
Ib Eisner: "Kapervogn i regnvejr Dyrehaven". Sign. Ib Eisner; med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/754
Jan Groth: Uden titel. Sign. Groth 1979. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 62 x 87.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/753
Frode Kierulf: Spansk café. Sign. Frode Kierulf. 1916. Olie på lærred. 135 × 175.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/752
Andreas Golder: Uden titel, Berlin 2011. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 140. Uindramnmet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/749
Joachim Høst: "Gåsebryst", fra serien "More Cake". Sign. Høst. Akryl på lærred. 150 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/746
Kristian von Hornsleth: "Make Friends". Sign. 2001. Akryl og mixed media på lærred. 80 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/744
Ingvald Holmefjord: Oliventræer. Sign. og dateret IH 2002. Olie på lærred. 74x80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/742
Jens Sørensen: Efterår i Dyrehaven. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 30 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/741
Immanuel Ibsen: Byparti, vinter. Sign. I. Ibsen. Olie på lærred. 59 × 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/739
Henry Heerup: Gårdbygning. Sign. Heerup. Olie på lærred. 39 x 71.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2426/736
Otto Larsen: Stilleben. Sign. Otto Larsen 1945. Olie på lærred. 49 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/733
Jack Kampmann: Gadeparti. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/731
Lars H.U.G: Uden titel. Sign. monogram 04. Tusch på papir. Bladstørrelse 17 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/724
Jeppe Vontillius: "Liggende nøgen kvinde". Sign. IV. Olie på lærred. 38 x 42.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/728
Svend Engelund: Interiør med to kvinder ved et bord. Sign. SE 50. Olie på papir monteret på masonit. 24×28.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/723
Thomas Kluge: Opstilling, 1994. Sign. Kluge 1994; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 23 x 31.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2426/726
Johannes Hofmeister: Landskab. Sign. JH. Olie på plade. 35 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/725
Gunleif Grube: “Maler i rødt rum”. Begge sign. Gunleif 2013 på bagsiden. Olie på lærred. 15 x 15. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/721
Hjalmar Bull: Siddende figur i landskab med flamingoer. Sign. Bull. Olie på lærred. 97 x 131.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/711
Ingvald Holmefjord: "Aften Corbieres", 2003. Sign. IH 2003. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/717
Jørgen Boberg: "Par med mad", 2007. Sign. Boberg. Olie på plade. 32 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/706
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 74 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/713
Inge-Marie Eriksen: Sytten kompositioner. Sign. Oliekridt og tusch på papir. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (17)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/707
Jeppe Hein: Uden titel. Usign. Fotocollage. Lysmål 33 x 17.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/704
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/696
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Sign. i trykket VL samt med blyant V. Lundstrøm. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/699
Søren Hjorth-Nielsen: Interiør, 1931. Sign. HN; sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade. 45 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/697
Tom Anholt: "After Hour", 2013. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/694
Serge Vandercam: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/693
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud N. Akvarel på papir. Lysmål 61 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/683
Harald Leth: Snelandskab. Sign. HL. Olie på lærred. 35 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/690
Fugleburet (Bird cage): Uden titel, 2020. Sign. Fugleburet på bagsiden. Pastel og akryl på lærred. 95 x 115.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2426/684
Harald Leth: "Fjorden ved Lemvig", 1973. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 31 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2426/689
Peter Mandrup: To kompositioner, 1987. Begge sign. Peter Mandrup. Mixed media på papir. Bladstørrelse 56 x 38. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/688
Jan Sivertsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1984. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/685
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin. Olie på plade. 49 x 57.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/682
Jakob Kolding: Uden titel, 2011. Sign. på bagsiden. Collage. Bladstørrelse 41 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/681
Helge Ernst: "Rytmer". Sign. HE. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/672
Judith Fischer-Hansen: "Hvide Tulipaner", 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/678
Shane Campbell: "Ubu #4", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 45,5 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/677
Lars Swane: Vinterlandskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 65 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2426/676
Jens Søndergaard: Figurer ved havet. Sign. Jens S. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 18 x 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/674
Jeppe Vontillius: Landskab fra Grønholt, 1954. Sign. IV; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/669
Tommas Jørgensen: "Drømmedræn". 2004. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 60 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/670
Lis Zwick: "En ønskedrøm", Drakabygget 1976. Sign. og dateret Lis Zwick 1976. Gouache på papir. Lysmål 27 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/668
Astrid Svangren: Untitled. Usign. Plexiglas med applikationer i mixed media. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/665
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/663
Jens Peter Helge Hansen: Abstrakt komposition. JPHH 98. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/662
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Sign. på bagsiden hhv. 1955 og 1979. Mixed media. 20,5 x 26,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/646
Peter Mandrup: Kompostion. Sign. på bagsiden Peter Mandrup 1990. Olie på papir monteret på lærred. 50 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/640
Bent Karl Jacobsen: "Det Bli'r Aldrig Det Samme Som Før". Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81,5 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/628
Frank Rubin: Uden titel. Sign. Ruben. Akvarel i papir. Bladstørrelse 25 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/625
Martin Kaalund-Jørgensen: Landskab. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 62 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/616
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 93.X.19. Mixed media på papir. Bladstørrelse 50 x 35.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/610
Elna Fonnesbech-Sandberg: Tre kompositioner. Sign. på bagsiden. Mixed media. 26 x 20, 26 x 20 og 27 x 20. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/613
Jeppe Vontillius: Læsende model. Sign. IV. Olie på lærred. 60 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/598
Mads Edinger: "Perspective in Flow", 2024. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK