-
2426/940
Kay Christensen: “Franziscas Skæbner”. Sign. Kay C. 1958. Olie på lærred. 81 x 117.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/936
Sigurd Swane: Portugisisk landskab. Sign. S Sw. Olie på lærred. 72 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/933
Harald Leth: Solnedgang. Sign. HL 50. Olie på malepap. 22 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/911
Axel Lind: "The Caribbean". Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 21 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2426/910
Ib Eisner: Regnvejrsdag. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/899
Kai Führer: "Mercy, mercy, mercy". 1982. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 38.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/895
Ubekendt maler, 20. årh.: Parti fra Skarvefjeldet, Grønland. Utydeligt signeret. Olie på plade. 65 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/884
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. Sign. Wiig Hansen 87. Oliekridt og pastel på papir. Bladstørrelse 40 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/862
Boye Givskov: Opstilling. Sign. Boye Givskov. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/858
Ubekendt maler, 20. årh.: Overskyet dag ved havet. Utydeligt signeret, 56. Olie på malepap. 52 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/857
Erling Andersen: Uden titel. Sign. Erling A 69. Mixed media på plade. 48 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/856
Poul Ekelund: Landskab med drivende skyer. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/785
Agnes Louise Agnete Weie (f. Jensen): Portræt. Usign. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2426/840
Bent Lohmann: Uden titel. Sign. BL. Olie på lærred. 57 x 105.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/835
Dan Sterup-Hansen: Figurer i sollys. Usign. Olie på lærred. 56 x 36.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/825
Lasse Winsløw: Portræt af ung kvinde. Sign. L. Winsløw. Olie på lærred. 90 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/820
Bent Lohmann: Uden titel. Sign. BL. Olie på lærred. 75 x 130.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/810
Sigurd Swane: Blomster. Sign. SSW. Olie på lærred. 41 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/818
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. Lars Nørgård-87. Mixed media på papir. Bladstørrelse 64,5 x 49,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/806
Jan Christensen: "Landskab", 2024. Sign. monogram; Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/797
Mogens Valeur: Siddende kvinde. Sign. M. Valeur 65. Olie på lærred. 97 x 88.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/789
Henry Heerup: Uden titel. Sign. Heerup. Bly på papir. Lysmål 22,5 x 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/783
Sven Dalsgaard: Figurkomposition, 1983. Sign. monogram 1983. Akvarel, tusch og blyant på papir. Lysmål 31 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/779
Viera Collaro: Uden titel. Sign. på bagsiden V. Collaro. Mixed media på lærred. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/774
Ib Eisner: "Hubertus før starten ved Peter Lieps hus". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/770
Niels Grønbech: Skovparti. Sign. N. Grønbech 32. Olie på lærred. 76 x 66.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2426/765
Mogens Andersen: Komposition. Usign. Olie på lærred. 19 x 15. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/764
Ellen Wilkens: Opstilling med blomster og frugter. Sign. EW, 54. Olie på lærred. 47 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/763
Carla Colsmann Mohr: Blomster. Sign. C.C.M. 1947. Olie på lærred. 48 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/760
Ole Frederik Olsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Ole F. Olsen 91. Olie på lærred. 90 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/750
Jeppe Vontillius: Kvindelig model siddende i armstol. Sign. IV 81. Olie på lærred. 38 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/757
Ulrik Hoff: "Vinteraften ved Rudbøl". Sign. Ulrik Hoff 2005. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/751
Peter Rössell: Uden titel. Sign. Rössell 01. AKryl på lærred. 140 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/756
Ib Eisner: "Kapervogn i regnvejr Dyrehaven". Sign. Ib Eisner; med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/754
Jan Groth: Uden titel. Sign. Groth 1979. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 62 x 87.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/753
Frode Kierulf: Spansk café. Sign. Frode Kierulf. 1916. Olie på lærred. 135 × 175.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/752
Andreas Golder: Uden titel, Berlin 2011. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 140. Uindramnmet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/749
Joachim Høst: "Gåsebryst", fra serien "More Cake". Sign. Høst. Akryl på lærred. 150 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/744
Ingvald Holmefjord: Oliventræer. Sign. og dateret IH 2002. Olie på lærred. 74x80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/742
Jens Sørensen: Efterår i Dyrehaven. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 30 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/741
Immanuel Ibsen: Byparti, vinter. Sign. I. Ibsen. Olie på lærred. 59 × 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/739
Henry Heerup: Gårdbygning. Sign. Heerup. Olie på lærred. 39 x 71.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2426/736
Otto Larsen: Stilleben. Sign. Otto Larsen 1945. Olie på lærred. 49 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/734
Sigurd Swane: To figurer. Sign. på bagsiden Sigurd Swane 1917. Olie på lærred monteret på malepap. 37 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/733
Jack Kampmann: Gadeparti. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/732
Ernst Syberg: Landskab. Sign. Ernst Syberg. Olie på lærred. 32 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2426/731
Lars H.U.G: Uden titel. Sign. monogram 04. Tusch på papir. Bladstørrelse 17 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/730
Folmer Bendtsen: Parti fra Sydhavn. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 34 x 42.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/724
Jeppe Vontillius: "Liggende nøgen kvinde". Sign. IV. Olie på lærred. 38 x 42.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/728
Svend Engelund: Interiør med to kvinder ved et bord. Sign. SE 50. Olie på papir monteret på masonit. 24×28.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/723
Thomas Kluge: Opstilling, 1994. Sign. Kluge 1994; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 23 x 31.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2426/726
Johannes Hofmeister: Landskab. Sign. JH. Olie på plade. 35 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/721
Hjalmar Bull: Siddende figur i landskab med flamingoer. Sign. Bull. Olie på lærred. 97 x 131.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/711
Ingvald Holmefjord: "Aften Corbieres", 2003. Sign. IH 2003. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/717
Jørgen Boberg: "Par med mad", 2007. Sign. Boberg. Olie på plade. 32 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/706
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på lærred. 74 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/713
Inge-Marie Eriksen: Sytten kompositioner. Sign. Oliekridt og tusch på papir. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (17)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/708
Aage Gitz-Johansen: Tredobbelt figurkomposition. Sign. monogram. Kul og gouache på papir. 43 x 32. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/709
Aage Gitz-Johansen: "Naturfølelse". Sign. monogram. Kul og blyant på papir. Bladstørrelse 43 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2426/707
Jeppe Hein: Uden titel. Usign. Fotocollage. Lysmål 33 x 17.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/704
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK