-
2426/761
Enrico Baj: To kompositioner. Begge sign. Baj, 20/70. Mixed media på litografisk tryk. Lysmål 50 x 40 og 50 x 39. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/743
Pierre Alechinsky: "Le Cirque". Sign og dateret Alechinsky 1948, 43/50. Litografi. Lysmål 72 x 53.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2426/738
Axel Salto: Komposition med rådyr. Sign. Salto. Litografi i farver. Lysmål 61 x 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2426/737
Karel Appel: “Jules at Bichet”. Sign. Appel 69, epreuve d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 53 x 65.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/735
Per Kirkeby: To kompositioner. Én sign. Litografi og udstillingsplakat. Bladstørrelse 63 x 45. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/729
John Kørner: Tre kompositioner. Alle sign. John, 29/500. Litografisk program. Bladstørrelse 29,5 x 21. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/727
Per Kirkeby: Elleve kompositioner. Alle sign. Litografiske udstillingsplakater. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (11).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/715
Inge-Lise Kofoed: To kompositioner. Sign. Inge-Lise Kofoed 1976, med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 35 x 56. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2426/714
Erik A. Frandsen: "Penetration". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen 93, 11/17. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 38. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/710
Brigitte Waldach: Komposition, 2010. Sign. B. Waldach, 19/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/705
Robert Rauschenberg: "Poster for Peace", 1970. Sign. Rauschenberg, 22/250. Offset i farver. Bladstørrelse 73 x 55.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/703
J. F. Willumsen: To kompositioner. Tryksign. Radering. Lysmål 9 x 10 og 21 x 30. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/702
Egill Jacobsen: Komposition. Sign. Egill Jacobsen, 109/310. Litografi i farver. Lysmål 62 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/701
Hans Bellmer: Uden titel. Sign. Bellmer, 28/100. Radering. Lysmål 27 x 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/698
Robert Jacobsen: To kompositioner. Sign. Rob. Jacobsen, 49/50. Håndkoloret ætsning. Lysmål 29 x 26. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2426/695
Stig Brøgger: "Some of Those Days", 2000. Sign., 13/20. Silketryk. Bladstørrelse 200 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/692
Kirstine Roepstorff: To kompositoner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 29. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2426/691
“Derriere le Miroir”. Usign. Syv tidsskriftsmapper med litografiske kompositioner. 1970-1971. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/687
Peter Carlsen: Uden titel. Sign. Peter Carlsen 2004, 24/24. Linoleumssnit i farver. Lysmål 30 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/686
"Minotaure". No. 5, 1934. Forside af F. Borès. Bidrag af blandt andet Ernst, Breton og Dalì. Tidsskrift. 32 x 24,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2426/680
Ejler Bille: Uden titel. Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Lysmål 26 x 21, 26 x 17 og 25 x 18,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2426/654
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge sign. M. Landgreen 2005. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/673
Per Kirkeby: "Rønde-suiten". Sign. PK 04. Ed. 150. Litografi. Bladstørrelse 29 x 21. Uindrammet. Bog medfølger. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/667
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech, 100/250. Litografi i farver. Lysmål 45 × 59.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/666
Ejler Bille: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. Ejler Bille, 93, 66/200. Litografier i farver. Lysmål 17×14. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/660
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 06, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2426/664
Corneille: Sign. Corneille 200, 29/120. Terragrafi i farver. 46x46.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/661
Carl-Henning Pedersen: "Himlens port". Sign. Carl-Henning Pedersen. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/659
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 175/500. Litografi i farver. Lysmål 75 x 59.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2426/658
Preben Hornung: Uden titel. Sign. Hornung 1987, 9/20. Radering. Bladstørrelse 64 x 77.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/656
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 03. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/657
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/655
Lars Nørgård: To kompositioner. Begge sign. Lars Nørgård 2005. Litografi i farver. Lysmål 53 x 36. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/653
Eske Kath: Uden titel. Sign. monogram 02, 3/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/652
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. HC. Litografi. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/651
Nils Erik Gjerdevik: To kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 76. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/637
Robert Motherwell: "Paris Suite I (Spring)", 1979-1980. Sign. RM, 21/50. Radering i farver. Lysmål 29 x 29.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/622
Corneille: "Les derniers feux du soleil", 1994. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 75 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/607
Corneille: "Fenêtre ouverte sur le paysage", 1995. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 97 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/604
Per Kirkeby: “Nächliches Stilleben”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og linoleumssnit i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/592
Malene Landgreen: Uden titel. Sign. M. Landgreen 2007, 46/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/583
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard 84, 173/500. Radering i farver. Lysmål 23 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/580
Cathrine Raben Davidsen: Uden titel. Sign. CRD 09, 3/12. Litografi i farver. Bladstørrelse 43 x 31.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/571
Per Kirkeby: “Stilleben”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte, koldnålsradering og træsnit i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/568
Jens Birkemose: Fire kompositioner. Sign. J. Birkemose, 9/15, 11/15, 12/15 og 13/15. I original mappe. Radering. Bladstørrelse 27 x 19,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/556
Pablo Picasso: "L'Ecuyère", 1960. Tryksign. Picasso, 21.4.60. Litografi. Lysmål 54 x 67.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/553
Joan Miró: "Catalunya avui", 1981. Sign. Miro, 78/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
-
2426/550
Chiho Aoshima: To kompositioner. Begge usign. Color print. Lysmål 169 x 41. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/538
Pablo Picasso: "La Danse des Faunes", 1957. Tryksign. Picasso, 24.5.57. Litografi. Lysmål 44 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/535
Pierre Alechinsky: "Ink", 1989. Sign. Alechinsky, 49/99. Akvatinte i farver. Lysmål 59 x 85.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2426/526
Pierre Alechinsky: "Chute blanche", 1977. Sign. Alechinsky, 81/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 88. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2426/523
Joan Miró: Komposition, 1975. Sign. Miro, XX/LXXX. Litografi i farver. Bladstørrelse 44,5 x 37. Uindrammet.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2426/517
Hans Scherfig: “Livet i skoven”. Sign. Scherfig 1964, 50/250. Litografi i farver. Lysmål 59 x 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2426/514
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 117/125. Akvatinte i farver. Lysmål 47 x 38.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt