2426/278
Kinesisk Jian skål af stentøj med “harepels” glasur. Song 960–1279. H. 7,3 cm. Diam. 13 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2426/284
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/286
to krudthorn og 10 krudtmål. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/281
Kinesisk fad af porcelæn, oval form, dekoreret i blåt med longevity tegn. Qing ca. 1800. H. 7 cm L. 29,5 cm B. 21 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/277
Et par franske prismekroner med stel af metal beklædt med glasperler, seks lysarme monteret til el. 20. årh. H. 86. Diam. 71. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/276
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/246
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/270
'The Rolling Stones'. Fem kort signeret af hhv. Mick Jagger, Keith Richards, Bill Wyman, Brian Jones og Charlie Watts. (7).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2426/265
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/240
Dansk/Norsk Flintlåsmusket M/1767. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/249
Jernbeslået flintlåspistol omkring 1750. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/248
Dansk sabel for let kavaleri M/1818 i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/247
En samling diverse blankvåben. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/245
Edward William Wyon, efter: To portrætrelieffer af marmor. Indrammede. (2)
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/244
Vurdering :
2.400 DKK Ikke solgt
2426/216
Harald Slott-Møller: Sovende ung kvinde. Sign. 3 X 1904. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 24,5 x 29,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2426/241
"Rosenborg" bestik af pletsølv. Georg Jensen. (26)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2426/242
To spanske lågkrukker af porcelæn, dekorerede i farver og guld en chinoiserie med våbenskjold. Sign. Christine Cano Pintado a mano by Nelson. Beg. 20. årh. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/239
Europæisk messingbeslået flintpistol omkring 1780 med hussarisk kolbe. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/237
Jernbeslået lang flintpistol omkring 1770 antagelig anvendt i det ottomanske rige. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/236
Dansk bajonet M/1867, 5 floretter, 1 fægtesabel og en ishakke. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/235
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/188
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/234
Dansk ryttersabel M/1894 samt en god sabel M/1873 for grænsetoldpolitikorpset i skede med felttegn. (2)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/232
En samling kinesiske hårnåle, signet mv. 19-20. årh. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/231
Et par skåle af porcelæn, udvendig dekorerede i sang-de-boeuf glasur, mærkede Kangxi, men 20. årh. Diam. 12,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/230
Portrætbuste forestillende lille barn med hætte. Hvid marmor. Sign. A. 1860. H. 18/28 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/229
George III sterlingsølv flødekande og sukkerskål, Solomon Hougham, London 1813. Derudover amerikansk sukkerskål og flødekande, Gorham, 20. årh. Vægt 506 g. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/204
N. F. Schiøttz-Jensen: En kvinde siddende i en skyggefuld loggia i Anticoli. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1907. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/228
George III flaskebakke af sterlingsølv, London 1811. Diam. 11,5 cm.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/227
Stor kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver, Jingdezhen 1970'erne. H. 61 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/226
En samling af kinesisk kuriosa, 19-20. årh. (17)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/225
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med cremefarvede roser og forglemmigej på en karm. Usigneret. Olie på malepap. Lysmål 25,5 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/224
Valdemar Irminger: Høstlandskab i solskin med en hund og en broget ko. Sign. monogram 78. Olie på lærred. 32 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2426/222
F. C. Kiærschou: Parti fra Vejle Fjord. 1834. Betegnet på bagsiden. Bly og lavering på papir. Lysmål 23 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/223
Johannes Larsen: Portræt af en mand i profil Sign. Johannes Larsen 2-191? Bly på papir. Bladstørrelse 31 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/221
Felix Possart: "Am Elbsee [...]". En jæger betragter en badende kvinde. Sign. Felix Possart. Olie på lærred. 35 x 56.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2426/214
Norsk marinegevær model 1843 nr. 642. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/220
I. T. Hansen: Udsigt mod Akropolis. Usigneret. Bly og lavering på papir. Bladstørrelse 13,5 x 20,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/213
Lille 1700-tals kuglearnbrøst. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/219
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/218
C. F. Sørensen: To studier af kystpartier. Sign. C. Fred. Sørensen. Vandfarve og lavering på papir. Varierende størrelse. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/199
Et par stager af sterlingsølv, søjleformede, Walker & Hall, Sheffield 1903. Udfyldte. H. 14,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/217
Carl Baagøe: Parti fra Københavns Havn. Sign. Carl Baagøe 1869. Bly og gouache på papir. 16 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/215
Peter Tom-Petersen: Parti fra indgangen til Frederiksberg Have. Sign. Tom-P. Pen på papir. 13 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/212
Dansk/Norsk flintlåspistol M/1795 for hussarer. (1)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
2426/211
En samling lommepistoler. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/210
Japansk Katana klinge monteret i Tachi stil. (1)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2426/209
Sølvbeslået usigneret flintpistol antagelig fremstillet i europa til det ottomanske marked ca. 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/208
Dansk kavalerilanse, lanse til eksercersis samt to mulige danske hellebarder. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/207
Regency likørservice af sterlingsølv, London 1828.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/206
Axel Schovelin: Udsigt over en søbred med en stendysse. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/205
Carl von Schmidt-Phiseldeck: Parti fra Køgeegnen. Sign. C. S. P. 1884. Olie på lærred. 84 x 134. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/203
Gustav Johan Fenger: Solskinsfyldt have i Venedig. Sign. G. Fenger, Venezia 1924. Olie på lærred. 61 x 49,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/202
Axel Schovelin: Parti fra Dyrehaven med hjortedyr ved en dam. Sign. Axel Schovelin 1873. Olie på lærred. 69 x 96.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/201
Hans Agersnap: Gylden himmel over et snelandskab med en gård. Sign. Hans Agersnap. Olie på lærred. 34 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/200
Wilhelm Zillen: En fårehyrde tager et hvil ved søen. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/193
Valentin Wassner: Et par portrætter af Oberst Joseph Herman Mörck samt Oberstinde Mörck. Begge sign. V. W. førstnævnte 1838. Olie på lærred. 36 x 27. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/198
John Yeend King: To drenge fisker ved en å. Sign. Yeend King. Olie på lærred monteret på lærred. 90 x 73.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/196
Hollandsk vægrelief af bemalet træ. "Die Leeft die Geeft. De Eerlyke Armoede is Vrolyk" 18. årh. 74 x 62 cm
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/186
Simon Kristoffersen: Figurgruppe af udskåret fedtsten. Sign. Simon Kr. H. 16 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK