-
2426/45
Dansk senempire bestik af sølv, mester Andreas Martin Westrup, Københavns bymærke 1827. (56) I kasse af mahogni.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/33
Et par nyrokoko stager af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 22 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/39
Kinesisk skål af porcelæn, buklet korpus, dekoreret i emaljefarver. I bunden mærket Guangxu (1875-1908) og fra perioden. H. 6,5 cm Diam. 8 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/35
Kamingarniture af forgyldt bronze og rød marmor, bestående af et par seksarmede kandelabre og kaminur. Louis XVI form, 20. årh. H. ca. 62. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/31
I. T. Hansen: Parti fra Marcus Lucretius' hus i Pompeji. Sign. I. T. Hansen 1906. C. Lucrezio. Olie på lærred. 18 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/27
Honore Derazey?: Violin indvendigt mærket H. Derazey samt HDM i cirkel. Gylden brun farve, bagsidens længde 357 mm. 19. årh.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/25
Wilhelm Marstrand: "Regnvejr". Ældre kvinde hjælpes ombord i en drosche. Studie. Usigneret. Olie på lærred. 31 x 37.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/23
Raingo Freres Paris: Fransk kaminur af forbyldt bronze og metal, skive af hvid emalje med sorte romertal. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 45. B. 25. D. 23.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/21
“Flora Danica” saucebåd af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3556. Royal Copenhagen. L. 23 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/15
“Flora Danica” oval frugtskål af porcelæn. 3536. Royal Copenhagen. L. 25 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/19
L. A. Schou: Portræt af Melanie Wolff. Sign monogram. Olie på lærred monteret på lærred. 38 x 32.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/13
Jacob Fabris: Capriccio med adelsmænd forsamlet foran et palads. Usigneret. Senere betegnet Th. P. 85. Olie på lærred. 35 x 57.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2426/11
Napoloen III kaminur af forgydlt bronze og marmor med figurfruppe af patineret bronze, skive af hvid emalje. Sign.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/5
Dansk Louis XVI armstol af guldstafferet hvidmalet træ, model efter G.E. Rosenberg. 18. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2426/7
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Edfutemplet, Egypten. Usigneret. Olie på lærred. 52 × 67.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/1
Peder Mønsted: Aftenlandskab med personer i en oase, i baggrunden pyramider. Sign. P. Mønsted 1897. Olie på lærred. 33,5 x 50,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2426/3
Stort japansk tripod røgelseskar af bronze støbt med drager og perler. Meiji 1868-1912. Vægt 7469 g. H. 34 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK