2426/194
Heinrich Moshage: St. Barbara. På basen initialer HM. Figur af patineret jern. H. 40 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/192
Philips Wouwerman, stil, 18. årh.: Landskab med ryttere i kamp. Usigneret. Olie på træ. 37 x 49,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/191
Figurgruppe af bronze, to mænd ved en smeltedigel med inskription. L. 23 cm. Samt en plag ved vandtrug. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/190
Kejser Augustus figur af bronze "Prima Porta statuen". Vægt 4574 g. H. inkl. base 35 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2426/155
Frans Schwartz: Portræt af en ældre kvinde. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 25,5 x 19,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/189
"Musselmalet Halv- og Helvblonde" servicedele af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Royal Copenhagen. (25)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/187
Wenzel Tornøe: Almueinteriør med børn, der læser og leger. Usigneret. OIie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/185
Filippo Vasconi: To partier fra Venezia. Raderinger. Bladstørrelser hver ca. 42 x 56. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/184
"Flora Danica" kop og underkop samt sidetallerken. Royal Copenhagen. Desuden medfølger "Perlestellet" tallerken, privatmalet i Flora Danica manér. (2+1)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/178
"Flora Danica" fire tallerkener af porcelæn dekorerede i farver og guld. 3572. Royal Copenhagen. Diam. 22,5 cm. (4)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/183
Musselmalet" et par stager af porcelæn. 13. Royal Copenhagen 1894-1900. H. 33 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/182
Jens Peter Dahl-Jensen: Siddende og liggende grand danois hunde, figurer af porcelæn. 111 og 1112. Dahl-Jensen. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/180
Julius Paulsen: Marklandskab med vindblæst træ. Sign. J. P. Olie på lærred. 54,5 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/173
Urmagerværktøj monteret på lille mahogni stand med skuffe, ca. 1900. H. 24 cm L. 29 cm B. 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/176
"Flora Danica" tre kagetallerkener af porcelæn. 3551. Royal Copenhagen. Diam. 17 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/174
C. F. Liisberg: Ålekvabbe. Figur af porcelæn. 463. Royal Copenhagen. L. 19,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/172
"Flora Danica" fem par kopper af porcelæn, dekoreret i guld og farver med blomster. 3597. Royal Copenhagen. (5)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2426/171
"Flora Danica" fad af porcelæn med gennembrudt fane, dekoreret i farver og guld med blomster. 3537. L. 27 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/170
Christian Pram-Henningsen: Portræt af en lille pige. Sign. monogram 71. Olie på lærred. 46 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/169
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/163
Et par lampetter af forgyldt bronze. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 45 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2426/168
Kinesisk maler, ca. 1800.: Skibsportræt af en tremaster. Usigneret. Olie på lærred. Lysmål 52 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/167
Stor vase af porcelæn, dekoreret med landskab. 2267/1791. Royal Copenhagen. H. 51 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/160
Johan Gudmundsen-Holmgreen: Kvinde våger over et lille barn. Sign. Gudmundsen-Holmgreen 1890. Olie på lærred. 47 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/162
Christian Blache: Sejlskibe og damper ud for en kyst. Sign. Chr. Blache. Olie på lærred. 61 x 95.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/161
Hugo V. Pedersen: Fra en gade i Kyoto i kirsebærtræernes blomstringstid. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 70 x 93.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/158
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/159
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2426/157
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/156
Victor Qvistorff: Marine med kutter. Sign. V. Qvistoff 1942. Olie på malepap. 16,5 x 22,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/154
Christian Mølsted: Et fuldskib i høj sø. Sign. C. Mølsted 1878. Olie på lærred. 52 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/153
P. C. Damborg: Dansk senempire ramme af forgyldt træ og gesso. Ca. 1825. Ydre mål ca. 36 x 44 cm. Indvendige mål ca. 25 x 33.5 cm
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/152
“Mémoires”, 1959. Usign. Bog med omslag af sandpapir indeholdende illustrationer af Asger Jorn. 27 × 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/151
Ubekendt maler, 18. årh.: En videnskabsmand undersøger nogle knogler. Usigneret. Olie på træ. 18,5 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/147
Muligvis dansk usigneret 1 punds metalfalkonet med tapper efter model 1771 på nyere mike. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/141
Kinesisk Budai af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2426/145
Olaf Dahl: Udsigt over de norske fjelde. Sign. O. Dahl [..]klevik. Harpsløj Sogn Aug 78. Olie på papir monteret på malepap. Lysmål 26,5 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/135
Kinesisk eksportsølv brødbakke, Wang Hing & Co. Hongkong ca. 1900. Vægt 484 g. H. 5 cm Diam. 24 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/133
Peder Mønsted: Komponisten Robert Henriques. Med dedikation: Til Robert Henriques. Venskabeligt P. Mønsted, 1896. Olie på træ. Lysmål 35 x 25.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/129
Irsk barok bæger af sølv, Joseph Cullen, Dublin 1765. Vægt 187 g. H. 9,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/127
Janus la Cour: Strandparti med sten. Sign. J. L. C. 12/6 54. Olie på papir monteret på lærred. 20 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/109
Emanuel A. Petersen: Rosa himmel over Laksefjorden. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 31,5 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/123
Et par franske senempire stager af forgyldt bronze, 19. årh. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2426/121
Lars Petter Sjöström: "Ellen" fra Fanø ført af Kaptajn. P. J. Andersen. Sign. L. P. Sjöström 1870. Gouache og tusch på papir. Lysmål 43 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/115
Ubekendt maler, 17. årh.: Portræt af en adelsherre med signetring på lillefingeren. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 75 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/117
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/111
Kinesisk lakskrin indeholdende legetøj af elfenben. Canton. Sen 19. årh. Skrin 46 x 32 x 11 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/105
Hasselblad 500 C kamera med skaktsøger og A12 magasin samt tre objektiver. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/99
"Musselmalet Riflet" et par kandelabre af porcelæn. Royal Copenhagen, ca. 1890. H. 31/48 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/103
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/97
Michael Angelo Hayes: Slaget ved Balaklava 25. oktober 1854. Sign. M. Angelo Hayes 1856. Vandfarve på papir. Lysmål 49 x 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/93
Jens Vilhelm Dahlerup: "Musselmalet" to-delt frugtskål af porcelæn. Royal Copenhagen, ca. 1880. H. 23 cm. L. 36 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2426/91
Elisabeth Jerichau Baumann: "Et sovende Barn". Sign. E. Jerichau 1858. Olie på lærred. 19 x 26.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/87
Tibetansk sutra-board udskåret med Padsambhava og guddomme. 20. årh.s første halvdel. L. 39 cm. B. 10 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/81
Kinesisk figur af bronze i form af Buddha Amithaba. Sen Ming, 17. årh. Vægt 4994 g. H. 28 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2426/79
C. F. Aagaard: Parti fra Islingeskoven med udsigt til en skovsø. Sign. C. F. Aagaard 1888. Olie på lærred. 69 x 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/75
Simon Kristoffersen: Figur af udskåret fedtsten. Sign. Simon Kr. 77. H. 20 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/57
"Flora Danica". Fire tallerkner af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 26 cm. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2426/55
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2426/51
"Flora Danica" lågskål af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 3568. Royal Copenhagen. Diam. 23,5 cm. 3568.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/45
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2426/33
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK