2426/68
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2426/66
Syv vinglas, heraf fire af "Nøgen Jomfru" type og to rakkerglas. 18.-19. årh. H. 11,5-17. (7)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/62
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. 300 x 192.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/60
"Berlinois". Glasbesætning af klart glas med facetslibninger på kumme. Primært 20. årh. H. 8,8-15,4. (37)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/58
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti med træer ved en skrænt. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/54
Cathrine Helene Zernichow: Stor vase af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. Royal Copenhagen. H. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/52
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/50
Et par kinesiske senge af bejdset træ, prydet med skæringer. 20. årh.s begyndelse. H. 122/76. L. 199. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/48
Par italienske havevaser af kunststen, prydet med maskeroner og akantus. Papinia. 20. årh.s midte. H. 34. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/46
L. A. Smith: "Et stævnemøde". Sign. L. A. Smith. Olie på lærred. 36 x 29.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/40
Vilhelm Arnesen: Fransk dampskib og Fregatten Jylland i Nordsøen. Sign. Olie på lærred. 95,5 x 142,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/42
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/38
Fransk Empire konsol af mahogni med plade af sortbroget marmor. 19. årh. H. 89,5. B. 96. D. 48,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/34
William Henriksen: Interiør med lysindfald fra et vindue. Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 32 x 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/28
A. Riis Carstensen: Marine med sejlskibe ved Hals. Sign. A. Riis Carstensen Hals 1901. Olie på lærred. 39 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/32
Nyrokoko barbermøbel af nøddetræ med spejl og forgyldte lysarme. 19. årh. H. 147. B. 66. D. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2426/30
"Tang" bestik af sølv. Cohr m.fl. Vægt ekskl. dele med stål 1680 g. (74)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/26
Fransk etagere af palisander. Cirka 1900. H. 150. B. 77. D. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2426/24
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/22
Vilhelm Rosenstand: To italienerinder måler højde i en smedie. Sign. VR 72. Olie på lærred. 34 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/20
Barok chatol af valnød med skriveklap, rigt dekoreret med intarsia. 18. årh. H. 223. B. 118,5. D. 66.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/14
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/10
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/12
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/8
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/6
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/2
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/4
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK