2426/224
Valdemar Irminger: Høstlandskab i solskin med en hund og en broget ko. Sign. monogram 78. Olie på lærred. 32 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2426/222
F. C. Kiærschou: Parti fra Vejle Fjord. 1834. Betegnet på bagsiden. Bly og lavering på papir. Lysmål 23 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/223
Johannes Larsen: Portræt af en mand i profil Sign. Johannes Larsen 2-191? Bly på papir. Bladstørrelse 31 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/221
Felix Possart: "Am Elbsee [...]". En jæger betragter en badende kvinde. Sign. Felix Possart. Olie på lærred. 35 x 56.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2426/214
Norsk marinegevær model 1843 nr. 642. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/220
I. T. Hansen: Udsigt mod Akropolis. Usigneret. Bly og lavering på papir. Bladstørrelse 13,5 x 20,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/213
Lille 1700-tals kuglearnbrøst. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/219
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/218
C. F. Sørensen: To studier af kystpartier. Sign. C. Fred. Sørensen. Vandfarve og lavering på papir. Varierende størrelse. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/199
Et par stager af sterlingsølv, søjleformede, Walker & Hall, Sheffield 1903. Udfyldte. H. 14,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/217
Carl Baagøe: Parti fra Københavns Havn. Sign. Carl Baagøe 1869. Bly og gouache på papir. 16 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/215
Peter Tom-Petersen: Parti fra indgangen til Frederiksberg Have. Sign. Tom-P. Pen på papir. 13 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/212
Dansk/Norsk flintlåspistol M/1795 for hussarer. (1)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
2426/211
En samling lommepistoler. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/210
Japansk Katana klinge monteret i Tachi stil. (1)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2426/209
Sølvbeslået usigneret flintpistol antagelig fremstillet i europa til det ottomanske marked ca. 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/208
Dansk kavalerilanse, lanse til eksercersis samt to mulige danske hellebarder. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/207
Regency likørservice af sterlingsølv, London 1828.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/206
Axel Schovelin: Udsigt over en søbred med en stendysse. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/205
Carl von Schmidt-Phiseldeck: Parti fra Køgeegnen. Sign. C. S. P. 1884. Olie på lærred. 84 x 134. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/203
Gustav Johan Fenger: Solskinsfyldt have i Venedig. Sign. G. Fenger, Venezia 1924. Olie på lærred. 61 x 49,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/202
Axel Schovelin: Parti fra Dyrehaven med hjortedyr ved en dam. Sign. Axel Schovelin 1873. Olie på lærred. 69 x 96.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/201
Hans Agersnap: Gylden himmel over et snelandskab med en gård. Sign. Hans Agersnap. Olie på lærred. 34 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/200
Wilhelm Zillen: En fårehyrde tager et hvil ved søen. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/193
Valentin Wassner: Et par portrætter af Oberst Joseph Herman Mörck samt Oberstinde Mörck. Begge sign. V. W. førstnævnte 1838. Olie på lærred. 36 x 27. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/198
John Yeend King: To drenge fisker ved en å. Sign. Yeend King. Olie på lærred monteret på lærred. 90 x 73.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/196
Hollandsk vægrelief af bemalet træ. "Die Leeft die Geeft. De Eerlyke Armoede is Vrolyk" 18. årh. 74 x 62 cm
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/186
Simon Kristoffersen: Figurgruppe af udskåret fedtsten. Sign. Simon Kr. H. 16 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/195
Et par heste. Patineret bronze. Ca. 1900. L. 54 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/194
Heinrich Moshage: St. Barbara. På basen initialer HM. Figur af patineret jern. H. 40 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/192
Philips Wouwerman, stil, 18. årh.: Landskab med ryttere i kamp. Usigneret. Olie på træ. 37 x 49,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/191
Figurgruppe af bronze, to mænd ved en smeltedigel med inskription. L. 23 cm. Samt en plag ved vandtrug. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/190
Kejser Augustus figur af bronze "Prima Porta statuen". Vægt 4574 g. H. inkl. base 35 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2426/155
Frans Schwartz: Portræt af en ældre kvinde. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 25,5 x 19,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/189
"Musselmalet Halv- og Helvblonde" servicedele af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Royal Copenhagen. (25)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/187
Wenzel Tornøe: Almueinteriør med børn, der læser og leger. Usigneret. OIie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/185
Filippo Vasconi: To partier fra Venezia. Raderinger. Bladstørrelser hver ca. 42 x 56. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/184
"Flora Danica" kop og underkop samt sidetallerken. Royal Copenhagen. Desuden medfølger "Perlestellet" tallerken, privatmalet i Flora Danica manér. (2+1)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/178
"Flora Danica" fire tallerkener af porcelæn dekorerede i farver og guld. 3572. Royal Copenhagen. Diam. 22,5 cm. (4)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/183
Musselmalet" et par stager af porcelæn. 13. Royal Copenhagen 1894-1900. H. 33 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/182
Jens Peter Dahl-Jensen: Siddende og liggende grand danois hunde, figurer af porcelæn. 111 og 1112. Dahl-Jensen. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/180
Julius Paulsen: Marklandskab med vindblæst træ. Sign. J. P. Olie på lærred. 54,5 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/173
Urmagerværktøj monteret på lille mahogni stand med skuffe, ca. 1900. H. 24 cm L. 29 cm B. 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/176
"Flora Danica" tre kagetallerkener af porcelæn. 3551. Royal Copenhagen. Diam. 17 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/175
Vilhelm Petersen: "Ved Delft i Holland." Sign. monogram. Olie på lærred. 25 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/174
C. F. Liisberg: Ålekvabbe. Figur af porcelæn. 463. Royal Copenhagen. L. 19,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/172
"Flora Danica" fem par kopper af porcelæn, dekoreret i guld og farver med blomster. 3597. Royal Copenhagen. (5)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2426/171
"Flora Danica" fad af porcelæn med gennembrudt fane, dekoreret i farver og guld med blomster. 3537. L. 27 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/170
Christian Pram-Henningsen: Portræt af en lille pige. Sign. monogram 71. Olie på lærred. 46 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/169
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/163
Et par lampetter af forgyldt bronze. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 45 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2426/168
Kinesisk maler, ca. 1800.: Skibsportræt af en tremaster. Usigneret. Olie på lærred. Lysmål 52 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/167
Stor vase af porcelæn, dekoreret med landskab. 2267/1791. Royal Copenhagen. H. 51 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/166
Ubekendt maler, ca. 1800.: Aftenlandskab med en hyrde, der driver sin flok. Usigneret. Olie på lærred. 76 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/165
Ludvig Jacobsen: Nøgen kvindemodel. Sign. Ludvig Jacobsen. Olie på lærred. 36 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/164
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2426/160
Johan Gudmundsen-Holmgreen: Kvinde våger over et lille barn. Sign. Gudmundsen-Holmgreen 1890. Olie på lærred. 47 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/162
Christian Blache: Sejlskibe og damper ud for en kyst. Sign. Chr. Blache. Olie på lærred. 61 x 95.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/161
Hugo V. Pedersen: Fra en gade i Kyoto i kirsebærtræernes blomstringstid. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 70 x 93.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/158
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/159
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2426/157
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt